15.05.2006 14:52    

pirasa
merhabalar.sitenizi yeni keşfettim güzel bir site.bakalım benim derdime çare olabilcekmisiniz.sorunum; haritacıyım ve netcad kullanıyorum netcad le ilgili bir sorunum yok.herhangi bir dosyayı dxf olarak autocad te açtığımız zaman noktalar kotlu olduğu için x,y,z düzleminde 3 boyuta geçildiğinde nokta adı ile noktalar ayrı yerlerde çıkıyor. yani nokta adı sıfır kotunda gözüküyor.bunu autocad te nasıl düzeltebiliriz.yani nokta adının noktanın yanında çıkmasını istiyorum bununla ilgili bunula ilgili bir lisp varmı yardımlarınızı bekliyorum.iyi çalışmalar

15.05.2006 15:01    

admin_
Eğer sitede netcad kullanan arkadas bulamazsan.netcad'in kendi sitesinde sıksorulan sorulara bir bakmanı tavsiye ederim olmadı netcad yetkililerine durumla ilgili bir mail at.Çözebilirlerse dönerler.

16.05.2006 09:27    

pirasa
teşekkür ederim sagol yinede .ama netcad bu konuya agırlık vermemiş malesef

29.07.2006 12:50    

kurtsalih
www.artiyazilim.com adresine bak.. derdinin dermanı orda..

12.09.2006 16:00    

ressamnihal
PİRASA kardeşim; bunu autocad de düzeltemezsin.netcad ayarlarında bir hata yapmışsındır.Harita çizmek başka şey autocad de 3d ye aktarmak başka şey.Yani netcad tamamen noktalarla yapılan birşey.Autocad ise çizimden ibaret.Yardımcı olamadığım için üzgünüm.Ben netcad de parselleme çalışması yapmıştım.ve su taşıma projesi çizmiştim.Hocam autocadle ilgisi yok demişti.Umarım biraz olsun aydınlatabilmişimdir.İyi çalışmalar....

06.11.2006 07:42    

salihgokcen
Nokta Adları nı Filtre yaparak seç ve en yakın z kotuna move yaparak çizgilerin yanına taşıyabilirsin.

26.03.2007 11:48    

csahin
pirasa ya cevap kotların noktaların yanında çıkmasını istiyorsan ncz den dxf dönüşümde kotları yazdırken noktadan uzaklığını düşür.selamlar

29.03.2007 08:51    

53rize
Arkadaşlar benimde buna benzer bir sorunum var. Bende Netcad deki dosyayı Autocad olarak kayıt ettim. Autocad de yanlızca poligonlar ve noktalar görünüyor. yazıları görünmüyor. yani nokta nolar ve Z kotlar yazı olarak yok. ne yapmam lazım. normalde listte bakığım zaman kotların özellikleri var. fakat yazı olarak görünmüyor. sadece noktalar görünüyor.

07.04.2007 04:39    

moyari
Alıntı
pirasa :
merhabalar.sitenizi yeni keşfettim güzel bir site.bakalım benim derdime çare olabilcekmisiniz.sorunum; haritacıyım ve netcad kullanıyorum netcad le ilgili bir sorunum yok.herhangi bir dosyayı dxf olarak autocad te açtığımız zaman noktalar kotlu olduğu için x,y,z düzleminde 3 boyuta geçildiğinde nokta adı ile noktalar ayrı yerlerde çıkıyor. yani nokta adı sıfır kotunda gözüküyor.bunu autocad te nasıl düzeltebiliriz.yani nokta adının noktanın yanında çıkmasını istiyorum bununla ilgili bunula ilgili bir lisp varmı yardımlarınızı bekliyorum.iyi çalışmalar

Noktaların 3 boyutlu yazılar ise 2 boyutlu olduğu için bu şekilde gözküyor yazılarında noktaların yanında gözükmesini istiyorsan teker teker noktaların kotlarına bakıp daha sonra yanındaki yazının da kotunu bu noktanın kotu yaparak bunun üstesinden gelebilirsin ama nokta sayısı arttıkça uğraşında artacağından bu iş biraz uzun sürer autocad te bununla ilgili bir lisp te şimdiye kadar rastlamadım.

53rize ye cevap Netcad->Çiz->yazı->Nokta adı üret menüsünden noktaların adını ve kotlarını ekrana yazdırabilirsin.Daha sonra dxf formatında kaydedince netcad te nasıl görünüyorsa autocad de aynı şekilde gözükecektir.İyi çalışmalar.

moyari (07.04.2007 04:48 GMT)

07.04.2007 11:01    

ehya
Eğer yanlış anlamıyorsam nesnelerin Z koordinatlarıyla alakalı bi sorununuz var. Eğer böyle ise bunun basit bir çözümü var.
Autocad'de 2 boyutlu çizim yaparken tüm çizim Z koordinatında Sıfırdır. Change komutunu çalıştırın. Nesneleri seçin. Enter'a basın. Properties seçeneğine girin. Elev seçeneğini seçin. Değer olarak Sıfır verin Tüm nesnelerinizin Z koordinatı Sıfır olsun. 3d düzlemde baktığınızda da hepsi yanyan görünecektir.

03.05.2007 15:10    

dknar1
noktalari seç taşıyabildigin en yakın z'ye tasi.bukadar

24.07.2008 08:45    

hualdem
bende aynı sorunu yaşıyorum.netcad te noktalara üretmiş olduğum nokta adlarını autocad te açtığım zaman nokta kotları olması gerektiği kotta fakat nokta adları ise sıfır kotunda görünmektedir.eghas la bu sorunun çözüldüğünü duymuştum.

23.04.2009 20:39    

atillaözel6666
ya netcadden acad e attığım zaman yazılarda uyumsuzluk sorunu çıkıyor hatta yazıları veya sayıları göremiyorum napacam beeenn...

26.06.2009 19:57    

wol_ihsan
netcad genel ayrlardaki font ayarini arial yapin yazilar icn
ama cizlerdeki reng ayarlri duzeltilmiyor. cok dedim :)

03.10.2009 13:13    

cursedmavii
herkese iyi çalışmalar.
bende şunu anlayamadım. netcadde 3d Komutu ile objelere kot veriyorum. daha sonra dosyayı autocad olarak kaydettiğimde noktaların x ve y koordinatlarının doğru olduğunu fakat z koordinatını 0 olduğunu görüyorum netcadde objelere z kotunu verince autocadde o çizginin doğrultusunu z düzleminde de verdiğimiz kotta olmazmı bunu çözemed

- bir diğer sorum netcadde ardışıl nokta at komutu ile z değerlerini girerek dosyayı autocadde açıyorum. ancak oluşturduğum nokta kümesini (o layout ta) tek bir çizgi haline (polyline) olmasını istiyorum bunu yapabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim.

msn. [E-MAIL YASAK]

ehya (03.10.2009 15:11 GMT)

05.10.2009 15:13    

atillaözel6666
netcadde nokta adı üret diye bir komut var bu komutla nokta adı üretirseniz daha sonra autocad e attığınız zaman nokta adı autocad de görünür .yalnız biraz uyuşumsuz oluyor....:(

06.10.2009 13:34    

ProhibiT
Arkadaşlar, aslında gerçekten basit bir konu, 70'li yıllarda Astrolon üzerine grafos ile minkale'yi her seferinde takla attırrak çok nokta dökmüşlüğüm var :) Onun için soruyu soran arkadaşımızı çok iyi anlayabiliyorum.

Neyse nostalji bir yana... Her şeyden Önce, NetCad gibi Türkiye'de geliştirilmiş, bu kadar başarılı bir program, hepimzin gurur kaynağı olmalıdır. Bütün modülleri ile gerçekten çok başarılı bir program.

Gelelim AutoCAD'e, bazılarının sandığı gibi sadece bir çizim programı, tasarım programı ya da modelleme yapan, görselleştirme yapan bir program değil AutoCAD. Başlı başına bir Cad/Cam Platformudur. Yapılabilceklerin ucu bucağı yoktur, kullanıcı açısından çok geniş imkanlar sağlar... Her ne Kadar AutoDesk'ten bazı elemanlarla zaman zaman sürtüşsek, geçinemesek te, hakkını teslim etmek gerek, AutoCAD muhteşem bir dünyadır :)

asıl konumuza dönersek, gerçekten çok basit, Paldır küldür bir kaç satır lisp yazıp işte bununla yapılır demektense, Bu başlık altındak yazılan problemin çözümüyle sınırlı kalmasın, AutoLisp'e ilgi duyan arkadaşlarımızın da faydalanabileceği bir şeyler yapayım dedim.

Adım, adım mantığını takip edebileceğeniz, bir formatta yazalım istedim programımızı:

Kod:

(defun c:yukselt ()
  ;; Fonksiyonumuzun, yani komutumuzun adı "Yukselt" olsun.
  (setvar "cmdecho" 0) (command "undo" "group")
  ;; Undo yaptığımızda bütün işlem tek basamakta geri dönsün.
  ;; Önce nokta kotlarının bulunduğu Layer adını öğrenelim
  (setq kotlayer (strcase (getstring "\nKotlarin bulundugu Layer adini giriniz (Obje seçmek için Enter giriniz): ")))
  ;; Layer adı bilinmiyorsa çizim içinde ilgili Layer'da bir obje seçerek Layer'ımızı belirleyelim
  (if (= "" kotlayer)
    (setq kotlayer (cdr (assoc 8 (entget (car (entsel "\nKotlarin bulundugu layer'dan bir obje seciniz: ")))))))
    ;; Belirlenen Layer'da bulunan Text objelerini seçip bir Seçim Seti yapalım
  (setq secilen (ssget "X" (list (cons 8 kotlayer) (cons 0 "text"))))
    ;; İlgili Layer'da seçilen Text objelerinin sayısını belirleyelim.
    ;; bu obje sayısı kadar işlemi tekrarlayarak yazılara z koordinatı vereceğiz.
  (setq sayi (sslength secilen) sayac 0 yks 0)
  (while (< sayac sayi)
      ;; Sıradaki Text objesini ele alıyoruz
      (setq obje (ssname secilen sayac))
      ;; Text'in içeriğinin ondalik sayıya dönüştürüldüğünde bir hata yoksa
      ;; ki; yanlışlıkla bu Layer da yer alan bazı text objelerinde,
      ;; Kot değerlerinden başka alfanümerik yazılar varsa bunları işleme almayalım
      (if (setq kot (atof (cdr (assoc 1 (entget obje)))))
        ;; Seçilen Text'in içeriğinden Z koordinatını (kot) aldık.
        (progn
          ;; seçilen objenin plandaki X ve Y koordinatlarını alalım.
          (setq xkoord (cadr (assoc 10 (entget obje)))
                ykoord (caddr (assoc 10 (entget obje)))
                koordi (list xkoord ykoord kot))
          ;; Bu listeye Z koordinatını da ekleyerek 3 boyutlu koordinatı elde edelim
          (setq secobje (entget obje))
          ;; Seçilen objenin database deki koordinat değerlerini değiştirerek güncelleştirelim
          (setq secobje (subst (cons 10 koordi) (assoc 10 secobje) secobje))
          (entmod secobje)
          (entupd (cdr (assoc -1 secobje)))
          ;; Sayacımızı 1 atrtırarak sonraki obje ile işleme devam edelim
          (setq yks (1+ yks))
        )
      )
      (setq sayac (1+ sayac))
    )
    (princ (strcat "\n" (itoa yks) " adet nokta işlendi, z koordinatları düzeltildi..."))
    (command "undo" "e")
    (prin1)
)

Olay bundan ibarettir...

Sürç-ü Lisan ettimse affola, densizlikten değil yersizliktendir.

Selamlar, Sevgiler, Herkese Kolay Gelsin

ProhibiT (03.04.2012 08:24 GMT)

06.10.2009 16:21    

atillaözel6666
arkadaşım çok güzel açıklamışsın fakat nasıl uygulayacağız bu yazılımı

06.10.2009 16:49    

ProhibiT
Verdiğim Rapidshare linkinden "YukseLt.fas" dosyasını indirin.
AutoCAD içinden "Appload" komutunu girip, indirdiğiniz dosyayı yükleyin.
Appload penceresini kapattığınız anda, AutoCAD Text Screen'de sizi yönlendirecek mesaj çıkacaktır...

Kolay Gelsin...

06.10.2009 18:51    

cursedmavii
yarın ilk işim lispi denemek olacak.teşkler emeğine bileğine klavyene sağlık.

Copyright © 2004-2022 SQL: 2.008 saniye - Sorgu: 99 - Ortalama: 0.02028 saniye