14.07.2008 12:42    

sinemiz_35
merhaba arkadaşlar; ben üniversite son sınıf oğrencisiyim... üniversitemde 3.sınıftan sonra bilgisayar programıyla proje çiziyoruz... bu nedenle 2 yıldır iyi düzeyde autocad kullanıyorum... fakat yan bir ya da iki program öğrenmek istiyorum... bunun için nereden başlamam gerekiğini bilmiyorum. ya da hangi program işime daha çok ileriye dönük işime yarar... yani iş hayatında hangisini biliyor olmam avantajıma olur... bunun hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim... iyi günler kolay gelsin....

14.07.2008 13:24    

k005
mrb. Autocad ile başlamışsınız. bir alt yapınız var. bence sizin mesleğinize yönelik olarak Archicad ve görselleştirme için 3D studio Max öneririm. Autocad i de biliyorsunuz zaten. bu üç program ile komplike bir şekilde çalışabilirsiniz...

14.07.2008 13:43    

srduncu
siz mimarlar için bilindiği gibi 3 boyutlu çizim çok cok önemli.autocadte olmasına rağmen daha gelişmişi olan 3dmax programının iş hayatında yeterli ve faydalı olacağını düşünüyorum.

saygılarımla,

14.07.2008 14:10    

sinemiz_35
ben 3d max ogrenme gereklılıgını duymustum ama benı asıl saskınlıga surukleyen sey bazı ozel buroların archıcad ısterken bazıları ıdecad bazıları corel ıstıyor revıd bıle duydum... insanın kafası karısıyor nerden baslamam gerektıgını bılemedım.... yorumlarınız ıcın tesekkur ederım dıkkat edecegım....: ))

15.07.2008 13:12    

Uğur İNCE
sen boşver onları: autocad ve max birazda photoshap bil yeterlidir. kullanımı ve öğrenimi zor oldugundan kimse istemiyor max i kolaya kaçıyolar.

15.07.2008 14:04    

k005
Alıntı
yorgun_gozler :
sen boşver onları: autocad ve max birazda photoshap bil yeterlidir. kullanımı ve öğrenimi zor oldugundan kimse istemiyor max i kolaya kaçıyolar.

Ne kadar kesin konuştun. sanki 15-20 yıldır bu işlerle uğraşıyorsun. autocad ve max birazda photoshop YETMEYEBİLİR...

15.07.2008 14:46    

sinemiz_35
yorumlarınız ıcın tesekkur ederım ılk basta... fakat ben buyuk sehırde yasıyorum.. ve amacım burada yaşamak burda benım nıtelıgımde bır suru mımarlık mezunu ınsan var... onlarla bır autocad bır max le karsılasamayacagımı gordugum ıcın saskınlık aynı zamanda afallamıs durumda kaldım evet bılıyorum iş bulmak zordur kendını kanıtlamak gerekır.. meslegımız ozele daha yatkın ve benımde amacım ozel zaten v.s.... fakat bu kadar beklentıyle karsılasacagımın farkında degıldım... stajda benden beklenılen buysa iş başvurusunda basıma neler gelır dıye dusunmedım degıl.... o yuzden bu konuyu actım... yorumlarınız ıcın tekrar tesekkur ederım sanırım kendımı ıngılızce konuusunda da gelıstırmem gerekıyor: (

16.07.2008 06:58    

mstylmz
bence cv den yaptığın projeler staj yaptığın yer burada ne gibi projelerde bulundun hangi programları kullandın. bitirme tezin çok önemli sana bunlar sorulacak. bence son senende biyerde part time çalışa bilirsen çalış.çünkü sana neyin lazım olduğunu hangi programları bilmen gerektiğini ozaman öğrenirsin kulaktan duyma bilgilerle hareket etme bence.kolay gelsin

17.07.2008 13:18    

leke3838
sinem hanım

bir çok firma diplomaya deil bildiğin proğramlara bakıyor.
bazıları diploma soruyor. işi bilmesende olur diyor.
autocad ve 3ds max'i öğren+ ingilizce+diploma
Türkiye'de bu sıralama geçiyor.
bu sıralamaya siz tersden başladınız galiba.
kendinizi geliştirmeye bakın.

bu arada ben mimar deilim ünv. mezunu da deilim. eml mezunuyum. sizin işinizle hiç ilgisi olmıyan bir bölüm. okudum.
ve şuan da özel bir şirkette iç ve dış dekarasyon işi yapıyorum. iç mimar deilim.
şirkette hiç iç mimar yok.

benim söyliyebileceğim bu gördüğümde bu.

18.07.2008 11:43    

prensese
bu piyasada autocati bilmen şart zaten yanı sıra max, archicad, idecad vs. bilmen gereken en önemli programlardır ama 3. sınıftasın ve bu konular için biraz geç kalmışsın gibime geliyor :) gerçi zararın neresinden dönülse kardır betonarmede projede ve şantiye alanındada bilgi edinirsen senin yararına olur

09.08.2008 11:12    

özgeyüksel
bana kimse yardımcı olmuyorrrr..Ben bilgeadam autocad ve max kursunu bitirdim.(2 kez).Haftaiçi pazartesi ve cuma günleri 09,30-18.00 arası muhasebeci olarak çalışıyorum.Ama mimari alanda çizime yönelmek istiyorum.Onlarca mimarlık ofisleri şirketler var,,ücretsiz de olsa öğrenmek ve artık bu işe başlamak istiyorum.evet kursta öğrendim ama uygulamada artık bişeyler yapmak istiyorum.Alanım dışında olduğu için kimse benimle ilgilenmiyoo..Lütfen yardımcı olurmusunuz.Rica ediyorumm..

09.08.2008 13:20    

yazgunesi
Sizler iş arıyor ama bulamıyorsunuz, yada bulamıyacağınızı zannediyorsunuz.Malesef yanılıyorsunuz. :D
Herkez gibi sizde ilgili okulları okudunuz, şimdi iş hayatı konusunda aklınız karışık.

Farzedin ki ben işverenim.Sizde iş başburusu yaptınız.Sizden ne isteyebilirim? Diploma, özgeçmiş, sertifikalar, vs. vs.
İş başburusunda istenen klasik şeyler bunlar.

Gelelim iş bulma konusuna;

Öncelikle size bir özgeçmiş gerekli çünkü kendinizi anlatmanız gerekiyor.Lakin bu özgeçmiş bambaşka birşey olması gerekiyor. Biraz farklı olmalı değil mi? Çünkü siz farklısınız yada öğle olmak istiyorsunuz. Ben işverenim ya biliyorum okulu bitirmişsiniz, kursa da gitmişsiniz Autocad, 3d Max vs. Sizce işveren olarak bilmediğim nedir? Sizin yetenekleriniz, yaptıklarınız veya yapabilecekleriniz..Malum çizim yapmayı biliyorsunuz ya.. :wink

Peki siz bunu bana nasıl izah edebilirsiniz? Mesleki olarak iyi olduğunuzu ve işe alındığınız taktirde gerçekten iyi iş yapacağınızı bana anlatmanız lazım.Böylelikle işe alınma konusu garantili olur bir anlamda.Cevap çok basit ! Özgeçmişinizin diğer sayfalarına çizdiğiniz çizimlerden projelerden ekran görüntüleri koymanız gerekecek.Yani çok sayfalı özgeçmiş hazırlamanız gerekiyor.Çizim dedikya, biraz da ipucu verelim.Staj çizimleri,okul çizimleri, yönlendirilmiş çalışma evrakları, dönem sonu projesi, eğitim aldığınız kurstaki çizimler.Bu çizimler ne kadar güzel olursa o kadar şansınız yüksek olur.

Bence deneyin kesinlikle pişman olmazsınız..

[URL=http://img142.imageshack.us/my.php?image=zgemiif1.jpg][IMG]http://img142.imageshack.us/img142/2645/zgemiif1.th.jpg[/IMG][/URL]

yazgunesi (09.08.2008 15:08 GMT)

10.08.2008 20:05    

ayhan53ismail
yaz güneşi arkadaşa katılıyorum.cv önemli dediği gibi çizimleride ekledim ama ne yaparsın piyasaya göre gene ucuz maaş teklifi aldım. ama büyük firma kendime referans yapabilirim gibime geliyor.bakalm ne edelim iş iş dir çalışmaya devam .gelelim konumuza istersen autocad,3dmax bil iş veren belli bir fiyat belirlemişdir o fiyatda çalışmanı ister.ama sen işe grdikden sonra gelişdirebilirsen hem kariyer,hemde referans olur.Türkiye sartlarında teknik ressamın (iş deneyimli) belli bir fiyatı var malesef, onun altında bile çalışanlar var onun için ilk kursa veya okulda öğrendikden sonra kendinizide biraz gelişdirirsen 2 sene sonra daha iyi bir iş ve maaş alabilirsiniz arkadaşlar.Tabi birde çalışdığın firmanın referans özelliğine bağlı, ama dürüst düzgün profesyonel çalışdıkdan sonra iş kolay.

11.08.2008 11:54    

pirnursu
Tüm yorumları okudum herkesin fikri ve yönlendirmesi gayet güzel şahsen ben olsaydım hepten kafam karışırdı :)

yalnız bildigim bir şey var ki; okul bitmeden part time işe girip çalışan öğrenciler mezun olmadan hem tecrube sahibi oluyorlar, hemde hangi alanda ilerlemek istediklerine karar veriyorlar.
mezun olduklarında onları nelerin bekledigini daha net görüyorlar haliylede ona göre kendilerini geliştirmek daha kolay oluyor.

evet öğrenciyken çalışmak pek hoş görünmüyor ama mezun oldugunuzda gerçekten çok işinize yarıyor şayet imkanınız varsa okurken bir işe başlayın ücret talep etmeyin ki çalışırken istediginiz iş veya konular üzerinde yogunlaşabilesiniz ücret söz konusu oldumu iş verenin verdigi işi yapmak zorunda kalıyorsunuz buda çok agır yol almanıza sebebiyet veriyor.

her ne kadar çogu firmada ingilizce kullanılmasada illede ingilizce bilen eleman tercih edilir, nasılsa yeni mezunlarda ingilizce bilende bilmeyende aynı ücrete işe başlıyor haliyle ingilizce bilmek avantaj oluyor öğrenciyken ingilizceyi ilerletmeyi ihmal etmeyin işe başladıgınız da ingilizce öğrenmeye zamanınız kalmayabilir.

Şahsen ben bu yolu izledim ve bu yolu takip eden pek çok arkadaşım mezun olduklarında havada kapıldılar...

14.08.2008 16:12    

sinemiz_35
pirnursu haklısın valla aklım karısmadı değil ama anladığım kadarıyla onemlı olan üşenmeden sıkılmadan kendımı geliştirmek sanırım... ama bu cv ye ornek ekleme fikri için cidden yazgüneşi ne teşekkür ederim.... herkese yorumları için çok tesekkur ederım... bende calısmak cok ısterdım bencede part tıme calısmak hem kendını gelıstırmek hemde meslegi benimsemek açısından onemlı fakat ben kucuk bır sehırde mimarlık okuyorum ve buna ımkanım yok... malesef... ama bu konu hakkındakı fıkırlerınızı dıle getırdıgınız ıcın tesekkur ederım.... ingilizce program basarı ve sabır boyle bır formul gıbı gordum : )))

16.08.2008 18:19    

angelmax
Lutfen beni staj yapabilecegim mimarlik ofis veya sirketlerine yonlendirirmisinizzzzzzzzzzzzzzzzzzz!!!!!!!!!

07.10.2008 18:08    

haluk uluca
Ben de Autocad’in tek başına yeterli olmadığını düşünüyorum. Bunun birinci sebebi Autocad kolay öğrenilmesine karşın proje çiziminde sizi oldukça yavaşlatır. İkinci sebebi ise günümüzde mühendislik veya grafik tasarımla ilgilenen hemen herkesin bu programı az veya çok biliyor olması. Dolayısıyla fark yaratmak istiyorsanız ve buna bağlı olarak da daha kolay iş bulmak istiyorsanız veya çalıştığınız işyerinde daha iyi yerlere gelmek istiyorsanız o zaman daha fazla grafik tasarım programı öğrenmeli, sadece Autocad ile yetinmemelisiniz. Kaldı ki Autocad öğrenmek diğer programları da öğrenmeyi ciddi anlamda kolaylaştırıyor zaten.
Bence asıl önemli olan programları öğrendikten sonra çalışacağınız şirketin özellikleri. Eğer çalıştığınız şirket sizden herzaman rutin basit tasarımlar istiyorsa o zaman (özellikle Autocad için söylüyorum) maalesef bu programların nankör yüzünü görüyorsunuz ve yeteneklerinizin veya diğer bir deyişle yaratıcılığınızın körelmeye başladığını farkediyorsunuz. Çünkü gereksinimler gelişmeyi, gelişme ise gereksinimleri doğurur. Eğer iş seçme şansınız varsa bunu da mutlaka gözönünde bulundurmanızı öneririm.

Tavsiye edilebilecek programlar 3D Studio max, Archicad biraz daha boş vaktiniz varsa Corel Draw öğrenilebilir.
haluk uluca

haluk uluca (07.10.2008 18:16 GMT)

08.10.2008 06:59    

seyma_0034
yazgunesi editörümüzün fikri çok güzel kesinlikle böyle bir cv hazırlamak işe alınma garantisi gibi bişey tabi güzel projeleriniz varsa..
böyle bir fikir için kendi adıma çok teşekkür ederim kesinlikle işime yarayacak...

03.12.2008 07:40    

matrix9856
Autocadin yanında kolaya kaçamak istersen archicadi öğren ben kendime güveniyorum azimliyim diyorsanda 3 dmax i öncelikle öğren birde archicadi öğrendiğinde render alırken daha kaliteli olsun istiyorsan birde atlantisi öğrenmen gerekiyor.. Bazen bunlarda yetmiyor birde photoshop gerekebiliyor bilginin sınırı yok. Kafanda şu kesin olmasın o bunu istiyor şu bunu istiyor sen extra programını seç onda profosyenel olmaya bak herkes archicadi veya max bilebilir ama herkes profesyenel değildir. İlk başlangıç bana sorarsan kendine güven ve istikrarlı çalışmaktan geçiyor gerisi gelir emin ol.

31.01.2009 14:14    

ikomen
Arkadaşların dediklerine aynen katılıyorum... Kardeşim bak sana örnek olması açısından bir link veriyorum bu linki tıkla izle buna benzer bişeyler yap farklı olduğunu göster ozaman çok rahat iş bulursun...

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.423 saniye - Sorgu: 98 - Ortalama: 0.01452 saniye