11.06.2008 11:22    

xxxeee
lisp siteden ayrıntılı öğrenilebilirmi öğrenmek için ne yapmak lazım ezbercimi olmak gerekli bir makineyi tek bir lisple komut olarak yapmak mümkünmü örnek komut ü ve bütün değerleri tektek sorarak baştan aşağı ince ayrıntılara kadar makine tek bir lisp komutuyla olabilirmi mesela bir çizgi bitirdiğinde diğer koordinata atlayıp yeni değerler sorarak makinenin her parçasını tek bir komutla bütün bir makine çizilebilirmi ve bu makineninde arc komutu uygulanacak çok bölgesi varsa özellikle mümkünmü örneğin bir gemi gibi veya vinç gibi dişliler gibi vs..

11.06.2008 12:23    

ehya
o kadar çok olabilir mi demişsin ki, verilebilecek cevap sadece "olabilir" :)
ama fark şu, bu kadar çok bilgi istenen ve işlem yapılan bi lisp, artık lisp değil bi programlamaya girer. böyle bi program da, iyi bir bilgi ve iyi bir sabır gerektirir...

11.06.2008 14:44    

xxxeee
peki bu siteden ne derece öğrenilebilir hem öğrenmek için izlenecek metod ne olmalıdır ezberlemeyemi dayanmalı?

11.06.2008 15:16    

ehya
Lisp yazmanın metodu biraz ezber biraz program bilgisi ve en çok matematik bilgisidir.

Lispin komutlarını ne işe yaradığını ezberleyebilirsin. Yok ezber zor dersen not da alabilirsin.
Program bilgisi derken; autocad'in komutları nasıl çalışıyor ise bazı komutları aynı şekilde yapmalısın.
Örneğin LINE çizerken yapılan işlem; Komutu çalıştır, 1.nokta 2. nokta ve enter
lisp de ise (command "_.line" pt1 pt2 "")

matematik ise, en önemli olanıdır. Eğer lisp değil de programlamaya yönelik bi yazılım yapmak istiyorsan hesaplamaları yapabilmek için iyi derecede matematik bilmen gerekir. Tabi her zaman iyi derece değil. Ama makineci için çok önemli diye düşünüyorum.
Bundan sonrası artık pratik yaparak geliştirmekdir.
Siteden öğrenebilme konusuna gelince, elbette bi faydası olacaktır. Benim öğrendiğim zamanlarda böyle bi kaynaklar yoktu. Ne kurs, ne de öğretecek birisi...
İnatla yazılan kodlara bakarak öğrendim. Gerçi uzun vakit aldı ama öğrendim :)

İlla çok iyi öğrenmek istiyorum diyorsanız, autolisp ile birlikte visuallisp öğrenmenizde fayda var. Autolisp belirli bi seviyeden sonra yetmiyor.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.717 saniye - Sorgu: 53 - Ortalama: 0.01352 saniye