02.06.2008 14:59    

xxxeee
bir projeyi komple seçtikten sonra bunu kopyalayarak lisp yapmak mümkünmü yani projenin dosya adını versek lisp bunu dosyayı copy yapmış gibi olucak ve komut adını giricem örneğin abc komutu ve elimin altında olmasını istediğim projeyi getirip ekrana bırakıcam copy with base gibi farkı komut olucak dosya açmadan komut sayesinde projeyi blockmuş gibi getirebilicem çizimi block yapmaktan ziyade komut halne getirip bütün lazım projeleri toolbarda icon yapıcam yani extra paletleri açıp blockları çağırmaktan ziyade komut olarak yapmak istiyorum sanırım zor bir mevzu yardımcı olursanız sevinirim

02.06.2008 18:33    

ehya
Yapılabilir. Bunun için bi klasör ayarlarsınız, lispi çalıştırdıktan sonra bi dosya ismi verip nesnelerinizi seçersiniz. Bu nesneler ayrı bi dosya halinde daha önceden hazırlanan klasöre dosya olarak oluşturulur. Bu klasörü Options tablosundan PATH bölümüne ekleyin. Daha sonra başka bir komutla bu dosyaların ismini belirterek çağırabilirsiniz..

02.06.2008 20:06    

xxxeee
lisp in çalışması ne şekilde olacak yani lisp ne komutu olacak bunu görsel olarak açıklama yapabilirmisiniz yada örnekleyerek adım adım anlatabilirmisiniz

03.06.2008 05:31    

ehya
Lispin tarifini yukarıda yaptım zaten. Nasıl çalışacağını ve ne mantıkla hazırlanacağını da. Örnekleme yapmam demek lispi yazmam demek :)

03.06.2008 05:39    

ehya
abi lispi yazan tek benim. madem başkası da öğrenmek istiyo. en azından yol göstereyim. Lisp çok zor bi dil değil. Biraz üstünde durulması gerek. Autocad'i de iyi biliyorsanız istediğinizi yazarsınız...

03.06.2008 06:24    

xxxeee
hepsi tamamda lispi çalıştırdıktan sonra nesneleri seçicez ama neyin lispini ne yapan lispi çalıştırıcaz yani seçim yapmadan önce yazılmış olan lisp ne amaçlı çalışacak ne yapan lisp yazmak lazım çok yüzeysel değilmi anlatımınız

03.06.2008 07:12    

ehya
örnek açısından c sürücüsüne EHYA adlı bi klasör açtım ve bunu Tools --> Options --> Files --> Support File Search Path
bölümüne ekledim. Basit bir kodlama. Detaylandırılması gerekir...

ABC komutu ile dosyayı oluştur. 123 komutu ile dosyayı çağır...

Kod:

(defun c:abc ()
  (setq abc_sec (ssget))
  (setq abc_isim (getstring t "\nDosya ismi:"))
  (setq abc_ref (getpoint "\nReferans nokta:"))
  (command "-wblock" (strcat "c:\\ehya" abc_isim ".dwg") "" abc_ref abc_sec "")
  (command "oops")
  (princ))

(defun c:123 ()
(setq 123_isim (getstring t "\nÇağırılacak dosya ismi:"))
  (command "-insert" 123_isim pause "" "" "")(princ))

03.06.2008 10:01    

xxxeee
çok iyi oldu ancak yapmak istediğime bir adım kaldı
(defun c:abc ()
(setq abc_sec (ssget))
(setq abc_isim (getstring t "\nDosya ismi:"))
(setq abc_ref (getpoint "\nReferans nokta:"))
(command "-wblock" (strcat "c:\\ehya" abc_isim ".dwg") "" abc_ref abc_sec "")
(command "oops")
(princ))

(defun c:123 ()
(setq 123_isim (getstring t "\nÇağırılacak dosya ismi:kasnak"))
(command "-insert" 123_isim pause "" "" "")(princ))

mesela yukarıda kasnak yazdım bu aşamada enter nasıl yaptırıcam yani komut 123 yazılınca dosya adınıda sormadan kasnak gelicek bunu yapmamdaki amaç bunları tek tek icon haline sokabilmek sormadan icona tıkladığımda proje gelmesi için mesela kasnak komutu 123 gibi.

03.06.2008 21:41    

ehya
madem ikon yapmak istiyorsun işin daha kolay. sen bunları dosya haline getirdikten sonra ikon'un komut bölümüne insert komutuyla birlikte dosya adını çağırarak çağırabilirsin.. her dosya için bir ikon hazırlarsın. istediğin olur...

04.06.2008 06:39    

xxxeee
afedersiniz iyi güzelde iconun komut bölümüne insert komutuyla birlikte çağırmak ne demek bunu görselleyemezmisiniz bu kadar üstünde duruyorum önemli çünkü lisp olan zaten dosyalar klasör içine değil direkt c nin içine gitmişti neyse onu bir kenara bırakıyorumda asıl istediğim şey belli zaten projeleri icon yapmak toolbarda block yapıpta toolbarda icon olsada olur olsunda nasıl olursa olsun projeleri toolbara koymam lazım fazla proje var ve klasör içinde klasör arayıp bulması artık zaman almaya başladı yardımlarınız için sağolun

04.06.2008 15:16    

ehya
1nci yerde olduğu gibi bi toolbar oluştur. Toolbar içine her dosya için bir komut yap. Ardından 2 numarada olduğu gibi insert komutunu yazıp devamına dosya adını yaz. Tamam dediğinde bi toolbar oluşacak ve çizimlerin her bir ikonda olacak. Tıkladıkça eğer dosyaların varsa dosyana gelecektir.

05.06.2008 06:25    

xxxeee
offf of ya yardımlarınız için çok sağolun ama sizin şu görsel görüntünün en önemli kısmı çıkmamış bu kadar uğraştan sonra az kaldı nihayete erdirebilirmiyiz en azından çabalar havada kalmasaydı

05.06.2008 06:28    

arzuuuuum
Alıntı
xxxeee :
offf of ya yardımlarınız için çok sağolun ama sizin şu görsel görüntünün en önemli kısmı çıkmamış bu kadar uğraştan sonra az kaldı nihayete erdirebilirmiyiz en azından çabalar havada kalmasaydı

resmi pc ye kaydet hepsi net olarak çıkıyor o zaman :)

05.06.2008 06:28    

mustafa_vrc
görüntü üzerinde sağ tıkla resmi farklı kaydet de pc ye indir yani tamamı gözükür.kolay gelin

05.06.2008 11:22    

xxxeee
resim görüntülendi uygulandı ve dosya sadece aynı adı taşıyan dosyada icon çalışıyor yani mesela siz araba yan demişsiniz select obje derken dosya oluşturmak için o dosya açıkken yapıyorsunuz ve iconda nedense aynı dosyadayken çalışıyor yani araba yan 3 diye çizim açıkken mesela icon çalışmıyor

05.06.2008 13:07    

ehya
eee başka hangi dosya için çalışacak???. Birçok dosyam var diyosun.. bu ikon hangi dosyayı nasıl çağıracağını nerden bilecek???. Sen yukarıda demedin mi ikon hazırlıycam diye. ee her dosyan için bi ikon hazırlamalısın. yoksa nerden ve nasıl çağırmayı düşünüyorsun?????

05.06.2008 15:02    

xxxeee
yanlış anlaşılmış tamam her dosya için icon olucak ama bu icon sadece ismini taşıdığı proje sayfasına geliyor mesela seçtim nesneleri seçtiğim sayfa a sayfasıysa seçince dosya adınıda a yazıyorum veya herneyse farketmez
kapatıp açtıktan sonra boş bir sayfayı icon çalışmıyor ben nasıl her autocad açtığımda line iconu çalışıyorsa benimde bu iconum çalışmalı her açtığım farklı sayfalarda bir icon bir komut tabiki
bu olayı çözmem lazım bir şekilde projelerimi icon yapmam lazım bazı arkadaşlar yanlış anlayıp tool palet diyor hayor toolbarda projelerimi icon yapmam lazım

05.06.2008 15:11    

ehya
Yukarıda gerekli tüm bilgileri söyledim.
Bu çizimleri kaydettiğin klasörü Tools --> Options --> Files --> Support File Search Path bölümüne eklemelisin. Aksi takdirde sadece dosya adı vererek insert yapamazsın..

05.06.2008 17:02    

xxxeee
deneyin bakalım sonra çıkın girin icon çalışıcakmı sonra farklı bi sayfada çalışırken icona basın bakalım işlevini görücekmi denilenlerin hepsi harfiyen yerine getirildi hatta lispi yazılım mühendisi tarafından düzenlettim ama hala bir yerlerde sorun var lispin komutlarında kullanılan metod sadece yaptığı işin kendisinin dediği abc yazarsın seçersin sonrada her seferinde block çağırır gibi yaparsın dedi diğer söylenenlerde aynen yapıldı ancak problem var bu kadar anlatıma kadar hakikaten görsel açıklamanız gibi sıfırdan sonuna kadar getirmiş olsaydınız bir defada olurduki sanırım uygulamasını teyit etmediniz ben bunu teyit ettinizsede nasıl icon yaptınız ve nasıl her sayfada çalışıyor bunu görsel olarak iconu görmek isterdim evet her sayfada..bu olay basit birşey değil gereksiz hiç değil laf olsun diye meşgul etmiyorum benim için mühim ben toolpalete tıklamak için ordan aramak sayfaya getirmek için ve son olarak toolpaleti kapatana kadar tek tıkla bitirmeliyim çünkü kısayollar üstünde çalışıyorum uzun komutları ve osnaplarıyla beraber amaçlarım doğrultusunda formüle ederek daralttım her biri için kazanılan zaman toplandığında önemli bi zaman kazanmış olucam heleki bu toolbar klasör klasör proje aramadan anında olucak bir olay ve ctrl+3 aşağı yukarı ilerleme tıklayıp sayfaya bırakma toolpalet kapama arasında zaman olarak tek tıkla 10 kat fark var
yinede yardımlarınız için sağolun

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.406 saniye - Sorgu: 97 - Ortalama: 0.0145 saniye