04.04.2008 09:17    

xxxeee
zoom komutunu girdikten sonra köşeden tutmak için osnap kullanamıyoruz bunun için endpointten yakalaması için komuta girdikten sonra end yazmamak için bir lisp yazdım ama ikinci kez tekrar endpoint sormalıki diğer köşeyi seçebileyim yani sonuç olarak komut adı z olsun z ye basıcam end tıkla diyecek tıkladıktan sonra bir daha end istiyecek ve ben zoom işlemini osnaptan dolayı comut satırına iki kere endpoint yazmak durumunda kalmıcam

04.04.2008 11:17    

xxxeee
yazdığınız lispte ikinci end i istemiyor birinci end tıklandıktan sonra Specify opposite corner: uyarısı çıkıyor yani end yazarsak ikinci nokta seçilmiş olur hem bir hemde ikinci noktayı istemeliki ben zoom dan sonra antet köşesinden end le yakalayabileyim

04.04.2008 11:19    

sinanc
ilave ettim wolf tam olarak ne isteddğini anlamamış olabilir..

Kod:

(defun c:zz ()
(setq eski_os(getvar "osmode")) ; mevcut osnap ayarını kaydet
(setvar "osmode" 1); sadece end point osnap açık
(setq zw1 (getpoint "\n Birinci köşeye tıklatın > "))
(setq zw2 (getcorner zw1 "\n Diğer köşeye tıklatın > "))
(command "zoom" zw1 zw2 )
(setvar "osmode" eski_os); işlem bittikten sonra eski osnap ayarına getir
)

04.04.2008 12:04    

xxxeee
maalesef yine olmadı antet köşesine geldiğimde end snapını görücem ve tıklıcam sonra karşı alt çaprazına gidicem ve end ile yine yakalıcam yani sanki çıktı alıyormuş gibi anteti window içine alıcam iki tane end gerekli bir sol üst birde sağ alt sanırım yeterince net anlatabildim yardımlarınız için teşekkür ederim.

04.04.2008 12:10    

sinanc
Alıntı
xxxeee :
maalesef yine olmadı antet köşesine geldiğimde end snapını görücem ve tıklıcam sonra karşı alt çaprazına gidicem ve end ile yine yakalıcam yani sanki çıktı alıyormuş gibi anteti window içine alıcam iki tane end gerekli bir sol üst birde sağ alt sanırım yeterince net anlatabildim yardımlarınız için teşekkür ederim.

istersen çizimi gönder, dediğin şekilde çizim üzerinde ben deniyorum oluyor ! acaba senin çizim ayarlarında mı bir problem var ?

04.04.2008 12:34    

xxxeee
ayarlarda sorun yok kare şeklinde antetin bir köşesine yaklaşınca end çıkıyor diğer köşeye yaklaşınca end çıkmıyor eğer 2 end te sizin oluyorsa o zaman hangi ayarsa ben onları değiştireyim ama ayarlarda hiçbirşey yok lisp tek end çalıştırıyor bir köşe end yakalıyor diğer köşe yakalamıyor tıklandığında specify opposite corner çıkıyor end of demiyor.

04.04.2008 12:58    

sinanc
aslında boyle bir iş için lisp'e gerek yok, ben aşaığıdaki lispi yüklediğimde dikdörtgenin ters uçlarını end point' lerinden tutup zoom yapabiliyorum, sende niye olmuyor anlamış değilim ?

(defun c:zz ()
(setq eski_os(getvar "osmode")) ; mevcut osnap ayarını kaydet
(setvar "osmode" 1); sadece end point osnap açık
(setq zw1 (getpoint "\n Birinci köşeye tıklatın > "))
(setq zw2 (getcorner zw1 "\n Diğer köşeye tıklatın > "))
(command "zoom" zw1 zw2 )
(setvar "osmode" eski_os); işlem bittikten sonra eski osnap ayarına getir
)

* zoom yaparken toolbarsta ki "osnap end" komutlarını kullanmayı dene !

04.04.2008 13:32    

k005
Alıntı
xxxeee :
ayarlarda sorun yok kare şeklinde antetin bir köşesine yaklaşınca end çıkıyor diğer köşeye yaklaşınca end çıkmıyor eğer 2 end te sizin oluyorsa o zaman hangi ayarsa ben onları değiştireyim ama ayarlarda hiçbirşey yok lisp tek end çalıştırıyor bir köşe end yakalıyor diğer köşe yakalamıyor tıklandığında specify opposite corner çıkıyor end of demiyor.

bende denedim lisp i. normal olarak çalışıyor. birinci köşe dediğimizde end çıkıyor. ikinci köşede de zaten çıkmamasına imkan yok, lisp devam ediyor... ikinci tıkladığımız yerde de çıkıyor yani..

şimdi bu end in çıkabilmesi için mutlaka bir köşe yada bir çizgi vb. obje olması gerekiyor. bunlar yoksa zaten end kutucuğu çıkmıyor..

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.249 saniye - Sorgu: 64 - Ortalama: 0.01951 saniye