29.02.2008 00:18    

RoCcO
arkadaslar ben mimari prije çizmek istiyorum. öğrenciyim. hoca bir ödev verdi. imar çapı plan kote ve koordinatlar var elimde. parselleri çıkarttım. hangi parsele çizim yapacağımıda biliyorum fakat çizime nerden nasıl başlayacağımı bilmiyorum taks, kaks bunları nasıl kullanacağım. kağıtta bir şeyler yazıyor ama anlamıyorum. bahçe mesafesi, kaç kat olacağı, su basmanı vs. bunları nasıl ayarlayacağım. ilk başta neye göre başlayacağım. yardımcı olursanız sevinirim.

ehya (29.02.2008 07:02 GMT)

29.02.2008 07:02    

ehya
Öncelikle yapacağın, parselin m2'sine göre KAKS hesabını yapman. Yani zemin oturumunun kaç m2 olacağı. Çıkmaya izin veriyorlarsa büyük bi ihtimal m2'ye dahil değildir. Bu alanları ekstra'dan kullanabilirsin. Parsel'in bilgilerinde yol mesafesi ve bahçe mesafesi belirtilmiş. Bu mesafelere göre inşaat yanaşma sınırlarını tespit et. Daha sonra bu alan içine sığacak yukarıda bulduğun m2'ye göre kat planı hazırla. Daha sonrası sırayla gelecektir.

07.03.2008 07:44    

kadir.xz
Kardeşim Mimari projeyLe ilgili az bir bilgin olsa hatırlatmak amacıyla bişiLer yazardım ama göründüğü kadarıyla fazla bi bilgin yok yani demek istediğim mimari anlatılarak cizilecek bi şey deiL zor yani kanunları var. Neyse sana kolay gelsin yakınlarında bu iş le ilgili herhangi bir büro mühendislik varsa dal içeri de boLe bole öretin bana de :D

23.06.2008 15:27    

erkincanpolat
taks= taban alan katsayısı (zemine oturacak olan katın toplam alanı)
kaks=kat alan kat sayısı(iskan edilecek katların toplam alanı)
bu inşaat alanlarınla ilgili olarak uyman gerekenler
su basmanı ise toplam yapı yüksekliğine bağlı kalarak toplam kat yüksekliklerinden arta kalan yükseklikten en fazla 1 mt sini kullanabilirsin.
bu sınırlar riçerisinde taslak hazırlayıp istediğin özelliklerde plan proje yapmaya başlayabilirsin
ama bunları yapabilmek için uygulama projesi yapmayı öğrenmen lazım

25.06.2008 10:49    

Uğur İNCE
kadire arkadaşa katılıyorum mimari bilgin olmadan zorr

26.06.2008 06:45    

KADIKIZI
Muhakkak zor. Ancak sorduguna göre buradaki anlatımlardan fikir edinip kendisini geliştirebilecek kapasitedir. kırmayın arkadasımızın güvenini...

03.12.2008 07:50    

matrix9856
Zor diyerek işin içinden çıkmak arkadaşa yardımdan çok zarar getirir öz güveni azalır. Bu bir ödev olduğu için ondan yana için rahat olsun yanlışlar yapılmaliki bunlardan ders alınmalı. İl il taks kaks dahi değişebiliyor kimi yerde merdiven boşluğu balkonlar vb yerler düşülürken kimi yerde ise hepsi katılabiliyor. Önceliklikle arsanın oturacağı yeri oluşturmalısın. Bunlar imar durumlarında çekme mesafeleri yazar ve imar durumunda max. yükseklik gibi özellikler vardır. Sen ilk olarak hocadan bunun taban alanı konusunda bilgini al ve çıkma miktaarlarını öğren.

2. işlem burda nasıl ibr yapı istediğini sor hocan orda senin müşterin gibi o sana istediklerini söylesin etüd aşamasınıda beğeninceye kadar taslakları çiz. Kaç kat yapılacak bodrum istiyormu bu gibi detayları öğren. Max. verilen yükseliği aşamassın. Birde ödev yerine uygulama projesi olsaydı yolun eğimlerinide göz önüne alarak planı oluşturudun bundna yana şanslısın .

Öğretmenine sormaktan çekinme sen sordukça ve cevaplarını aldıkça daha ileriye gidebilirsin emin ol.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.751 saniye - Sorgu: 63 - Ortalama: 0.01192 saniye