29.03.2006 06:27    

kadmaster
Bazı Arkadaşlarım sormuşlardı.Solidwork ten 3ds max ve Autocad e nasıl dosya gönderilibilir? diye, bende yadımcı olmak adına burada bir yazı yazıyım dedim.

Genelde bu çevirme işlemini yapan ara programlar var.Fakat 2d olarak çevirirler.Bunun için aslında çok daha kolay bir yol mevcut.

Bunun için yalnız ,Autocad,3ds max ve Solidworks yazılımlarına sahip olmanız gerikiyor.

autodesk.com adresinden
Autocad ve 3ds max in demo versiyonları ile ilgili yardım alabilirsiniz.

solidworks.com adresinden de solidworks ile ilgili yardım.

Solidparts dan 3ds max e çevirmek.

Gelelim, çevirme olayına, Öncelikle yapmanız gereken,Solidworks de "save" kayıt yaparken dosyanızın uzantısını *WRL olarak kaydetmektir.Kayıdınızı tamamladıktan sonra, 3ds max mizi açıyoruz ve daha önceden kaydettiğimiz *WRL uzantılı dosyamızı, yeniden 3dsmax de *WRL uzantılı olarak import ediyoruz.Sonunda çiziminiz 3ds max ortamına geldi."Hemde parçalı olarak" Daha sonrasını yani Autocad ortamına aktarmak işin kolay kısmı, hemen hemen herkes bu konuda az çok fikir sahibidir ama ben bilmeyen arkadaşlarımız için onuda anlatmaya çalışacağım.

3ds Max den Autocad e çevirmek

3dsmax ortamına attığımız dosyamızı artık, file menüsünden >"export" kısmına basarak , dosyamızı *dwg uzantılı olarak kaydediyoruz.Yani Autocad in en bilinen grafik ekran formu, burdan da Autocad programımızı çalıştırarak, *dwg uzantılı dosyamızı açıp, Artık çalışmaya başlayabilirsiniz.

Not : Dosya Autocad ortamına geldiğin de 3ds max ve Solidparts daki gibi top,front, left ve perspektif görünüşleri olarak gelmez.Sadece persfektif olarak görünür.Ama siz farklı bakış açılarınızdan, yine aynı görüşleri rahatlıkla yakalayabilirsiniz.

Dip Not : Bu işlemleri tam tersi olarak yaparsanız da Autocad dosyalarınızı,Solidpart dosyasına çevirebilirsiniz.

Mega Dip Not : Ayrı bir sorunuz olursa, kadmaster [at] gmail.com a mail atarsanız,yardımcı olmaya çalışırım.

Ultra Dip Not : www.cizimokulu.com çok yararlı bir site. Böyle yardımlaşmanın sağlandığı bir site eşine az rastlanır bir durum. Yetkililere yeniden teşekkür ediyorum.

admin (10.04.2018 16:01 GMT)

09.09.2007 00:38    

modekci
arkadaşlar autocad de çizilen bir çizimi solid works e atmak çok basit bir işlem ara bir proğrama da gerek kalmıyor ama solidden autocad e 3d atmak pek mantıklıda değil hani yardım isteyen olursa seve seve yardımcı olurum

09.06.2009 10:58    

cankan_0
tamam da arkadaşım autocad ten solidworks' e dosya çavirme yi de anlatsaydın daha makbule geçerdi şlimdiden teşekkürler.

07.10.2009 16:09    

mrtbilgin
Bilgi için teşekkürler.

admin (10.04.2018 16:03 GMT)

13.04.2013 09:42    

thrcr
başka programa gerek yok
sw de acıs sat olarak kayıt yapın fakat kayıt yaparken seçenekler kısmında Katı/Yüzey geometrisi seçili olsun.
sürümü de 1.6 ya getirip kayıt yapın.

Autocad e alırken ise import acıs sat derseniz işlem tamam dır.

başka programlarla uğraşmaya gerek yok

herkese iyi çalışmalar

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.835 saniye - Sorgu: 56 - Ortalama: 0.01491 saniye