25.08.2007 15:19    

kayzerzhoze
Arkadaşlar 3 boyutlu çizim yapmaya başlamak istiyorum, acaba nereden başlamalıyım, bana yardımcı olurmusunuz...

önerilerinizi bekliyorum

25.08.2007 17:31    

admin
3 Boyutlu çizim yapmaya nereden başlanmalı?

Bence direkt katı modellemeden başlamak en iyisi, çünkü yeni başlayanlar tarafından yüzey modellemenin bazı komutları katı modellemeyle karıştırılıyor.
Katı modellemede ise aşağıdaki sıralamayı izlemenin doğru olacağı kanısındayım:

1) Extrude ve extrude path üzerinde çalışmak yerinde olacaktır.
2) Revolve
3) Union, subtrack ve intersect komutları ile katı model oluşturma konusu tamamlanır,

Bu sırada 3 boyutlu çizimlerde görüntüye hakim olmak için kullanılan komutlar ve oluşturulacak objelere uygun yöntemi uygulamak konusunda egzersiz yapılarak ekrana ve çizime hakim olmak amaçlanmalıdır.

Son aşama ise görselleştirme çalışmalarıdır ki; render, kaplamalar, sahne ve ışık ayarları, bakış açılarıyla ilgili ayarlar, perspektif bakışlarla çalışmak gibi ileri seviye autocad konularına çalışmak sizi bu konuda oldukça iyi bir yere getirecektir.

Bunlar kişisel görüşlerimdir, alternatif önerisi olanlar varsa üzerinde tartışabiliriz :dozingoff

25.08.2007 20:09    

y-eski
Slm.Bence admin hocam kısaca anlatmış 3 boyutu, bunların yanı sıra bol bol egzersiz ve hayal gücünün sınırlarını genişleterek yeni modeller tasarlamaya çalışılmalı.Herkese kolay gelsin.

28.08.2007 11:24    

kayzerzhoze
teşekkürler tavsiyelerinize uyacağım, umarım en kısa zamanda bende 3 boyutlu çizimlerimi görüşlerinize sunabilirim

10.10.2007 03:14    

dainese
ya arkadaşlar ben acemiyim ama 3 boyuta geçiyorum ufakdan başarcam umuyuyorum herkese kolay gelsin

19.10.2007 08:41    

eftandise
projeni top konuma getir..presspull tuşuyla ister zemni ister duvarlardan başla sadece içine tıkla kat yüksekliklerini ;kalınlıklarını ver
yada projeni unsavet current view komutundan hangi açıyla istersen box komutuyla kabasını oluştur gerisi zaten zamanla gelir ve deneme yanılma en iyi formuldur hızlanmak için

19.10.2007 14:57    

mehmetusta2005
3.boyut göründüğü kadar zor değil yeter ki isteyin gerisi zaten gelir

19.10.2007 18:45    

altınay
ufak tefek geometrık çizimlerle basla bol bol çizim yap.

19.10.2007 19:00    

ayhan53ismail
ilk tabi mobilya mağazalarından katalog al onların içinde 2 ve 3 boyutlu çizmler oluyor dolap masa çizimleri onlardan başla derim ve tabi 2d boyutdaki gibide 2 , 3 tane menü çubuğuyla olmuyor 3d için gereken bütün menü çubuklarınıda açman gerekiyor ondan sonra zaten hızlanırsın hattda sana bir kaç 3d çizim yollarım iştersen
resimlide ilk bi anlatırım yani açıkcası takıldığın yerde söyle biz yardımcı olouruz hadi sana başarılar..

24.10.2007 07:04    

lord89
ah ben bi resim eklemeyiöğrensem şu sitede bi kıyametler kopcakta 3 boyutlu çizimlerdede yapmıyrm bir türlü ya da fazla uğraşmıyrm

24.10.2007 07:08    

gurbetci178
Alıntı
lord89 :
ah ben bi resim eklemeyiöğrensem şu sitede bi kıyametler kopcakta 3 boyutlu çizimlerdede yapmıyrm bir türlü ya da fazla uğraşmıyrm

al bakalım buradan ekle aşağıda ki link göz attan resmini bul yükle ama formatına dikkat et sitede yazar zaten jpeg v.s diye birde ç i gibi harflar kullanma yükledikten sonra en üsteki linki kopyala forma yapıştır bukadar

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

25.10.2007 16:22    

ozlem_ce
slm... bende kendi fikrimi paylaşmak istiyorum... bence 3d modelleme yaparken ucsler cok önemli.. hani şu ucs,ucsıı falan varya ..işte onlardan çok yararlan derim sana .... yapacagın modellemede bakış açın ,ucs ..bunlardan yararlanarak çizimini yap.. tabiki pl yapıp extrude etmek + subtract +union gibi kavramları ögrenmen şart

27.10.2007 06:54    

eftandise
Alıntı
gurbetci178 :
Alıntı
lord89 :

al bakalım buradan ekle aşağıda ki link göz attan resmini bul yükle ama formatına dikkat et sitede yazar zaten jpeg v.s diye birde ç i gibi harflar kullanma yükledikten sonra en üsteki linki kopyala forma yapıştır bukadar

bakalım yükleyebildimmi eger olduysa üç boyutlu tasarım resmi eee.tabi eksikleri var

12.11.2007 10:41    

murat023
Ben harita teknikeriyim autocad kullanabiliyorum ama kendimi yeterli hissetmiyorum daha ileri seviyelerde olmak istiyorum bana yardım eden olursa sevinirim herkese kolay gelsin ii çalışmalar isteyen olursa msn adresinden de bilgi alışverişi olabilir yeterki bana faydalı olsun yeterki ben ona faydalı olayım...

12.11.2007 11:38    

ressamnihal
3D ye geçmek aslında o kadarda zor değil.sadece pratiklik gerek,sürekli her objeyi autocad ortamında 3D halde çizmek ve yeni yeni şekillerle kendini bilgilendirmek.Yani pratik yapmak şart

:DÖle değil mi:D

12.11.2007 13:06    

kayzerzhoze
merhaba, ben autocad 2002 kullanıyorum, 3 boyut çalışmaya başladım ama çok sorun çıkarıyor. Hangi sürümü kullanmam gerekir ?

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.516 saniye - Sorgu: 86 - Ortalama: 0.01762 saniye