25.04.2007 18:10    

çizim
arkadaşlar ben iç mimarlık öğrencisiyim sunum konusu olarak mimaride manzara konusu bana verildi ve bununla ilgili hiç bir döküman toparlayamadım. fotoğref ve görüntü çekimleri tamam olsada kaynak olmadığında konuyla ilgili iş yorum yapmaya kaldı. herhangi bi fikri- bilgisi ve yorumları olan arkadaşlar yardımcı olabilirseniz çok sevinicem. konu tam olarak mimaride manzaranın yeri ve mimarinin manzaraya göre kurgulanması.

26.04.2007 06:46    

arzuuuuum
ilk olarak renk dengesine değinebilsin.

26.04.2007 07:10    

g_orhan
hımm anladığım kadarıyla yani binanın arsaya oturması ile ilgili bi durum...mesela taks alanı falan hesaplandıktan sonra etüd çalışmaları başlar.örneğin arsanın etrafındaki yola bakılır.buna göre yol manzarasına yada etrafta hangi manzara varsa ona bakacak şekilde işte en çok kullanılan alanlar tanzim edilir.örneğin salon,mutfak,oturma od.,balkon vs. mümkün olduğunca manzaraya bakan tasarımlar yapılır.

aslında bu çok geniş bi konu...örneğin adam evinde otururken evin iç manzarası da önemlidir...renkler,eşyaların yerleşim biçimi,birbiriyle uyumu vs....

yani aslında manzarayı ikiye hatta üçe ayırmak mümkün..evinde oturan birinin dışarıya bakarken gördüğü manzara yani dış manzara,evinde oturan adamın evin dekorasyonunda gördüğü manzara ki iç manzara olur ve binanın dışardan nasıl göründüğü,binanın manzarası....

sen tam olarak hangisinden bahsediyorsunn??

26.04.2007 17:48    

çizim
aslında ben bu öğelerin hepsinden bi kaç sayfalık bir yazı halinde bahsedip biri üzerine daha fazla yönelmeyi düşünmüştüm. ancak ilk aşamanın bir çoğunu tamamladım sizinde söylediğiniz gibi salon, mutfak vs. nin manzaraya uygun yerleştirilmesinde hangi kriterler önemli yada yönlere göre bu bölümler nasıl yerleştirilmeli daha çok orada tıkandım örn: salon manzaraya dönük olmalı yada doğuya vs. gibi standartlar varmı yada varsa nedir aslında bunları bilsem çok iyi olacak.

27.04.2007 05:16    

g_orhan
aslında ewet bu tür kaynakları çok rahat bulabilirsin.mimarlıkta tasarım la ilgili kitaplar..zaten bi iç mimar öğrencisi olarak mutlaka elinde olması gereken bi kitaptır...aradığın konuların hepside içinde olur muhakkak.örneğin salon,giriş,mutfak,oturma odası daha çok güneyde,yatak odası,kütüphane kuzey,kuzey doğu vb. işte garajlar vb. kullanım alanları daha az olan bölgeler kuzeyde düzenlenir.tabi arsanın durumuda önemli bir husustur bu düzenlemede...ayrıca bi araştırma yapmana bile gerek kalmayabilir.
nerede okuyorsunuz?ist. da yada ankarada çok kolaylıkla bulursun bu tür kitapları.ama küçük şehirlerde biraz zorlanabilirsin..hatta bence nette sıkı bi araştırmayla bile bi çok şeyi bulabilirsin.ama önceden de dediğim gibi böyle bi kitabın muhakkak elinde olması gerekli...
bu arada çok güzel bi konu almışsın..iyice araştırıp bu konunun hakkını ver bence... :)
kolay gelsin..iyi çalışmalar..

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.814 saniye - Sorgu: 55 - Ortalama: 0.01481 saniye