27.12.2005 10:53    

nagiş
yaaa yokmu şu ölçekli çıktıyı bana anlatıcak biri arkadaşlar lütfen yardımm yaa çizimi 10mm 100units yapıyorum yani 1/100 ama kağıda sığmıyo 1/154 olunca anca sığıyor anlamıyorum bitürlüü anlatın bana lütfen yani aslında benm çizimlerimin 1/100,1/200 olmalı yani küsüratlı olmamalı bide bana proje geliyo ben onun üstünde düzenleme yapıyorum gelen çizimin ölçeği ile ilgilide olabilir değilmi peki nasıl ayarlarımm offf deliricemm lütfen yardımmm..

Sibay (31.12.2005 13:29 GMT)

27.12.2005 13:58    

evrenbayram
slm ben evren.birincil olarak zannedersem sen doğalgaz projesi çiziyorsun.
senin çıktı alamamanın 1 sebebi yaptığın veya sana gelen projenin üzerinde scla ile oynanmış olmasından da kaynakalana bilir.aslında sen çıkyığyı veya çizimin boyutu ne kadar onları bilsem sana daha fazla bir yardımım dokunabilir.
herşey çıktı alırken print ta bitiyor.mesela çıktı alırken örnek olarak 1/50 olacak şekilde çıkarmak istersen 1/5 yazarsan aradığın sonuca ulaşabilirsin.ama dediğim gibi dosyaları görmek lazım.

28.12.2005 14:34    

shark
Kardeş autocadde ölçek mefhumunu en kolay halletmenin yolu Plot penceresinde
'Custom [1 ] mm = [0.5 ] drawing units ' kısmında 1. kutucuğa 1000 yazıp diğer kutucuğa da istegidin olçegi yazmak. Yani örnegin 1/500 ölçekli bir çıktı almak istiyorsan 1. kutucugu 1000, ikinciyi 500 yapmalısın. ya da 1/100 için yine 1. kutucuğu 1000 ikinciyi 100 yapmalısın.
Bunlarla uğraşmak yerine Eğik dikdörtgen alanların çıktısının almak sayfasındaki programı indirirsen, kağıdı istediğin açıda ve istediğin ölçekte, etkileşimli olarak büyütüp küçülterek yerleştirebilir ve çıktıyı rahatlıkla alabilirsin.

admin (24.10.2006 23:40 GMT)

29.12.2005 08:40    

resto
Aynı pafta üzerinden farklı ölçeklerde çıktı almak işlemni Layout seçeneği ile yapabilirsin.
Layout tıkla / Page setup açılacak / page setup manager sayfası açılacak ordan layoutx ( hangi layouttaysan onu seç ) modify / yazıcını seç / kağıt boyunu seç/ plot style seç / sayfanın ölçeğini seç / eğer cm cinsinden çizim yapıyorsan plot scale kısmından 10/1 olanın seç / ok bas /close bas / sonra mv + enter +enter de ( eğer sayfa içine antet koymayacaksan ) Koyacaksan eğer önce antedini al sonra mv + enter / çizimi anetet içinde hangi alana oturtmak istiyorsan rec komutu gibi pencere yapacaksın / daha ama mv komutuyla çizdiğin pencerenin layer ı defpoint olsun . Pencerenin içine girebilmek için 2 kere pencerenin içine tıkla

Şimdi pencere içine çizimin geldi / planının ölçeği diyelim ki 1/100 olacak

Z + enter / 1/100xp + enter dersen çizimin ölçeği 1/100 olacak

Bu çizimin içine 1/20 lik bşr detaymı koymak istiyorsun

Tekrar mv + enter yap / ve pencere çiz ama defpoint layer unutma /

Bu pencerenin içine de bütün çizim gelecek tabi bu çizdiğin pencere çizimin içinde boş kalan bir alana olcak çizimin üstüne değil

Mesela ben genelde planı oturtuyorum sağ üst kısımda alan kalınca detayı oraya koyuyorum

Herneyse devam edelim , bu pencerenin içine 1/20 olarak çizmesini istediğin çizimi getir pan komutuyla yada istediğin herhangi bir komutla / tekrar

Z + enter / 1/20xp + enter dersen nokta detayını da plan içine koymuş olursun

Plan 1/100
Detay 1/20

2 farklı ölçek de 1 pafta

Umarım sorunu daoğru anlayıp doğru cevap yazmışımdır

30.12.2005 17:22    

pisagor
pagesetup kısmında 1:1 yazan yeri scale to fit yapacaksın.

12.02.2006 17:54    

cumali tas
arkadaslar slm.
ben yaptigim cizimin ciktisini aliyorum ama A4 un kosesinde kucuk bir resim cikiyor, resmi sayfaya sigdiramiyorum bir turlu.. bana yardimci olabilirmisiniz lutfen

13.02.2006 06:18    

ozkul
ctrl+p dediikten sonra "plot area" kısmına dikkat et. limit tanımlı olabilir. onu window yapıp resmin sınırlarını belirt.

ayrıca ölçeğinde farklı olabilir. ölçeksiz çıktı alacağım a4 e sığsın istiyorsan "plot scale" kısmında "fit to paper" ı işaretle..

10.10.2006 07:10    

cool
merhaba benim sorum..!!! model kısmında bir kaç tane paftalanmış resim var.degişik ölçeklerde paftayı layout da ben sadece 1 adet 1/100 lük paftayı görmek istiyorum.ben yapıyorum ama hepsi dikdörtgenin içinde gözüküyor sadece bir paftayı oraya atamak için ne yapmalıyım.?? umarım anlatabilmişimdir.teşekkür ederim.

10.10.2006 07:52    

ozkul
dikdörtgenin içine çift tıklayıp pan ve zoom yaparak sorunu çözebilirsin.

14.10.2006 11:37    

thessa
layoutta antet düzenlemeye çalıştım ama başarılı olamadım ...
anteti normal çizim sayfasında mı yoksa layoutta hazırlamam gerekiyor çözemedim.yardımlarınızı bekliyorum..

14.10.2006 11:40    

ozkul
antetini model (çizim) ortamında hazırlayıp copy-paste ile layout ortamına koy.

"Autocad Drawing Tempate (*.dwt)" seçerek kaydedersin.

15.10.2006 18:17    

thessa
sevgili özkul ben bu işin içinden çıkarım çıkmasınada yetiştirmem gereken bir çizim var söylediklerini anlıyorum uygulamada sorun cıkıyor bir değil 10 soru oluşuyor sanki ben şimdilik bildiğim yöntemle hazırlaycağım daha sonra yine bu konuda konuşmak isterim:)

konuyla ilgisi yok ama autocad te türkçe harfleri kullanamıyorum bunu nasıl düzeltebilirim ?

> 1 <
Bu konu kilitli, yeni ileti kabul edilmiyor.
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.084 saniye - Sorgu: 77 - Ortalama: 0.01408 saniye