26.03.2007 09:45    

hakanx67
(YAZI ALINTIDIR)
IKEA reklamı
Babam rahmetli dar gelirli bir ustaydı. Anamla beraber İstanbul’un göbeğinde
çocuklarını okuttu ve en büyük miras olarak ta dürüslüğünü ve iyi insan olmanın
faziletini bıraktı. Ne zaman babam rahmetli ile tanışan bir insanla karşılaşsam hep
babamı böyle tarif etmişlerdir. Bu şekilde yetiştirilen bir insan olarak pek çok defa
yanlışlıkla bana verilen fazla para üstlerini iade etmiş veya eksik hesaplanan bir ücreti
düzelterek fazla ödeme yapmışımdır. Bu kendimle gurur duyduğum bir şeydir.
Ve çok şükür toplumumuzun kahir ekseriyetinin de benim gibi insanlardan oluştuğunu biliyorum.

Dışarıdan gelen bazı yatırımcılar ve onların Türkiyedeki ortakları bu milleti tanımıyor mu?
Veya tanıyor da bu en değerli özelliğimizi yok etmeye mi çalışıyorlar?

Kadın marketten çıkıyor ve fişini inceleyince bir yanlışlık olduğunu düşünüyor ve kocasına
arabayı çalıştır deyiptam gaz oradan kaçıyorlar. Yani hatalı fiş kesmiş bir firmayı veya esnafı
uyarmayı düşünmeden tam gaz.

IKEA fiyatlarının çok ekonomik hatta yanlış yazılmış sanılacak kadar düşük olduğunu
başka bir şekilde anlatabilme kabiliyetinden ve imkanından mahrum mu?

IKEA cılara bu reklamı düzeltmelerini tavsiye ediyorum. Bu millete hakarettir.

Bu etik dışı davranış biçimlerini normalleştiren reklamlara siz de sık raslar oldunuz mu dostlar?

Bence bir Reklam Etik Kurulu gibi çalışıp bu tür reklamlara eleştiri getirmeliyiz.
Yani öz denetim. PR cıların öz denetimi.

H.Hüseyin Emiroğlu

16 Şubat 2007 Cuma

26.03.2007 10:14    

bektas001
katılıyorum. bildiğim kadarı ile ikea başka bir ülkede de aynı reklamın benzerini yapmıştı ve birçok tepki almasına rağmen yine de reklamlarına devam etmişti.

26.03.2007 10:25    

tasberk
bu gibi firmalara karşı alınacak en iyi tedbir ürünlerini kullanmamak olur düşüncesindeyim..

26.03.2007 10:40    

gma.avci
EVET BEN DE SİZLER GİBİ DÜŞÜNÜYORUM ARKADAŞLAR. İNSANLARI YALNIŞA TEŞVİK EDEN BİR REKLAM. BU REKLAMLARI ÇOCUKLARIMIZIN DA İZLEDİĞİNİ DÜŞÜNÜNCE NASIL ALGILAYACAKLARINI HEPİMİZ TAHMİN EDEBİLİRİZ. UMARIM BİR ŞEKİLDE YAYINDAN KALDIRILIR.

26.03.2007 14:46    

dayca
aslinda tam bizim milletimize hersey mustaak gibi geliyor bana
neden derseniz adam ananida algit ulan der susariz
bablar gibi satariz der susariz
her turlu uc kagida goz yumariz
istanbullu olarak trafikden bikariz susariz
benzine tlf elektrik su a zam susariz

ide sesini cikaranlari kominizt anarsist ederiz biz bunlari hak ediyoruz

ben gibi dusunmedinide biliyorum cogunuzun ama malesef surum bu

nezaman susmayız o zaman kimse bize o sekilde davranamaz

siz denizlide gece demekrosi meydaninda turku soylerken
turkuyu bimeyenlerin eslik etmek icin himmmm hımmm diye ses cikardiklarindan dolayı

polis amcalarin :

- bu saatte burda hımlamak yasak dedigi ni duydunuzmu ben duydum hemde radyoda canli yayinda sahit oldum

ogrenmek ısterseniz 89.3 u dinleyin sabah 07 09 akjsam 18 19 gecede 11 03 arası anlarsınız neden bunlari hak ettigimizi

daha elektrik tekniikerleri olarak develetin tanımadigi bır meslek kolunda calisiyoruz neden mi boyle dedim cunku resmi bir dernegimiz bile yok bir odamiz yok (en azindan ben bulamadim )

27.03.2007 06:18    

g_orhan
dayca arkadaş...aslında çok haklısın söylediklerinde...ama bu dediğin şeyler 3-5 kişiyle olmaz ki :( ben,sen ya başka??
hala ayakta uyuyan bi çok insan var.hele bize dokunmayan yılan bin yaşasın diyen zihniyete hiç bişey demiyorum....
yani toplum olarak bilinçlenmek ,yanlış giden şeylere dur demek toplumca yapılması gereken tepkilerden söz ediyorum.bunun temeli de aileden başlar ve eğitimle devam eder.ama biz Türk toplumu olarak ailelerimiz tarafından hep susturulmuşuz...hep komşunun çocuğu haklı olmuştur evlerimizde... bizler (genel olarak konuşuyorum) susturulmuş ve bastırılmış bir toplumuz...yani bu çekirdek aileden başlıyor ve yönetime kadar gidiyor...
neyse konuyu fazla dağıtmayalım... cem yılmaz'ın dediği gibi eğitim şart :) :yes

27.03.2007 07:26    

pınarertugral
aslına bakarsanız üretici eksik aldığında parayı kaç kişi eksik aldın diye uyarıyo ki bi de onu düşünmek lazım. yani Türkiye'de dürüst insan bulmak da çok kolay değil diye düşünüyorum.Elbette reklamı savunmuyorum ama gerçekler de hiç iç açıcı değil yani:(

27.03.2007 09:39    

byazici_8181
ya arkadaşlar bu bir reklam filmidir ve bence başarılı bir reklam filmidir.. burda türk veya başka bir kelime kullanılmıyor ki.. reklamın iyisi kötüsü olmaz.. anlatılmak istenen fiyatların müthiş düşük olması.. bence büyütcek bir olay yok.. :)

28.03.2007 06:36    

dayca
derler ya seytan detayda gizlidir

sen meslek itibariylede benden daha net bilirsin hocam ama detayda calışma olmazsa geneldeki hata gozukmez yada cok buyuk bir sorun cikar dimi

ben boyle dusunuyorum

ozellikle kadinlarimizi mal olarak goren bir basakanin yonettigi ulkede buda bi detay dir bence

(R.T.E: kadınlar mal mı ki onlara kota koyuyosunuz)
bugunku gazetelere bakin gorursunuz birde aciklamanın yapıldıgı yere bak daha iyi anlarsin
neden rahatsiz oldum ben bu hemcınsımden

30.03.2007 09:22    

hakanx67
sayın byazici,sanırım siz reklamı izlemediniz yada konunun başındaki yazıyı okumadınız.burda insanımızın dürüst olamadığı ve bunun normal bir şeymiş gibi gösterildiğini görüyoruz.ben bu durumdan büyük rahatsızlık duyuyorum.biz böyle bir millet değiliz çünkü.elbetteki içimizde bu tür insanlar var ama hiçbir zaman çoğunluk olmamalılı bu insalar.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.885 saniye - Sorgu: 71 - Ortalama: 0.01246 saniye