16.03.2007 19:06    

OZTURNA
Arkadaşlar autocad in püfleri formu bence çok faydalı olmuş aynı şeyi solid içinde yapmalıyız.
çünkü bu programın bir çok ilde kursu bile yok öğrenmek isteyenlere faydamız olur belki.
hadi bakalım ilk püf benden.

Sketch komutlarında dynamic mirror diye bir komut var. Yoksa customize den ekleyebilirsiniz bir eksen çizin ve eksen seçiliyken komuta tıklayın eksenin herhangi bir tarafına çizdiğiniz bir obje diğer tarafa otomatik olarak çizilir ve yaptığınız değişiklik ekstra bir şey yapmanıza gerek kalmadan simetriğine uygulanır.

admin (16.03.2007 20:17 GMT)

06.07.2007 08:27    

dzov
guzel miş hiç kullan mamıstım işe yaraya bilir.
ben de sunu soyleye bilirim belki bilen ler vardır
parca part halindey ken veya mantaj calısmaların da düzeltme yapılması gerek diğinde tekrar sketch gitmeye gerek yok montaj da ise
parca uzerıne part da calısıyor iseniz part üzerıne cift tıkladıgınız zaman butun olculer gozukur . ölçüleri çift tık layarak düzeltme yapabilir siniz. tabiki bunu yapabilmek için sketch olustururken olçülendirilmiş olması gerekiyor.

06.07.2007 11:01    

omero
ozturna anlattığın şekilde yapmaya çalıştım ama olmadı.belki de tam olarak anlamaış olabilirim.ama sen yine de bi kontrol et istersen......

06.07.2007 22:06    

t-rex
teşekkürler verdiğin bilgi için benimde sıkca kullandığım bir komut.....

bende bir püf nokta vereyim o halde mesela katı modellemede bir le tipinde katı model yapmak istersek rectangel kısmıdan bir dikdörtgen çizelim daha sonra aynı şekilde çizmiş olduğumuz dikdörtgenle kesişecek şekilde bir dikdörtgen daha çizelim oluşan şekilde extud komutunu çlıştırdığımızda oluşturmak istediğimiz le tipinde ki alanı tıklarsak bu kısma derinlik verebiliriz.bu sayede daha hızlı çizimler yapabiliriz...
ben dikdörtgen olarak anlatım ama yapmak isteiğiniz faklı tasarımlarda da kullanabilirsniz..
not(sadece bu püf nokta 2004 ve 2004ten sonraki versiyonlar kullanılmakta....)

17.07.2007 10:47    

OZTURNA
Alıntı
omero :
ozturna anlattığın şekilde yapmaya çalıştım ama olmadı.belki de tam olarak anlamaış olabilirim.ama sen yine de bi kontrol et istersen......

önce eksen çiz sonra ekseni seçip dynamic mirror seç eksen çizgisinin üstüne ve altına çizgi atacak. daha sonra eksenin herhangi bir tarafına çizdiğin objeyi diğer yanına kendisi çizecek.
normal mirror değil ama dynamic mirror. customize / commands / sketch ten ekleyebilirsin.

diğer bir püf ise; montajda iki parçayı hizalarken örnek olarak birinin boyu 100 olsun diğerinin 60. 60 olanı 100 olana ortalamak için mate komutunun içinde advanced seçeneğinin altında width komutunu kullanabilirsiniz. iki tane kutu çıkar birine 100 olanın sağ ve sol yanını diğerinie 60 olanın sağ ve sol yanını işaretleyip ok derseniz her iki taraftanda 20 şer birim mesafe bırakarak 60 olanın 100 olana ortalar. ölçüsünü bilmediğiniz veya küsüratlı ölçülere sahip parçalarda hesap yapmadan birini diğerinin tam ortasına getirmek istediğiniz durumlarda çok işe yarar.

OZTURNA (17.07.2007 14:40 GMT)

17.07.2007 12:37    

omero
teşekkür ederim......

18.10.2007 08:09    

ke1983rem
solidworksun en güzel püf kısayolların istenildiğinde kullanıcılar tarafından düzenlenebilmesidir. mesela solidworksta sıklıkla kullanılan smartdimension komutunu space tuşuna yada herhangi bir tusa atamak çok büyük kolaylık sağlamakta. aynı zamanda sketch açma, dikbakma, line, rectangle, circle, extrude, cut extrude vs vs. kısa tanımalamak istediğini tüm komutları klavyeden tek tuşla kullanma kolaylığı sağlıyor.
komutlara kullanıcıların kısayol atayabilmesi için
Tools-->Customize-->Keyboard sekmelerinden değiştirmek yada eklemek istedikleri kısayolları tanımlamak gerekmektedir.
çizimlerinizde sizlere büyük bir hız kazandıracağına eminim. ben kullanıyorum çok faydasını görüyorum.....

27.10.2007 22:08    

OZTURNA
bir tane daha
herhangi bir programda bir parçanın üç görünüşü çizilmiş olsun mesela autocad. soliddeyken open a tıklayıp dosya türünü autocad olarak seçip o dosyayı çaığırıyorsunuz size resmi nerede açacağını soruyor part tamı drawingdemi seçip ileri diyorsunuz daha sonra eksenler, yazılar falan görünsün görünmesin i işaretleyip ileri diyorsunuz ondan sonra uzunluk birimini soruyor onuda mm seçip son dediğiniz zaman size solid ortamında resmi açıyor. eğer part ta aç dediyseniz üç görünüşü aynı sketch içinde açıyor size. ve 2d 3d komut tolbarınıda ekranda aktif ediyor. sketch ten çıkmadan önce resimdeki ön görünüşü pencere içine alıp 2d 3d konuttolbarındaki front seçeneğini işaretleyin zaten diğerlerini aktif yapmaz front u seçinde diğerleride otomatik olarak aktif olacak yine sonra üst görünüş olmasını istediğiniz alanı seçip top a daha sonrada sağ yan olmasını istediğiniz resmi seçip right basın. her bir görünüşü yaptığınızda görünüşlerin ekranda belirttiğiniz yönde döndüğünü göreceksiniz. daha sonra hizalamak istediğiniz iki çizgiyi ctrl tuşuyla seçip yine 2d 3d tolbarındaki align sketch komutuna tıklayın görünşleri bu şekilde hizaya getirin (benim en zorlandığım kısım:) ve sketchi okeyleyip çıkın buraya kadar sketchten hiç çıkmamış olmanız lazım tabi. şimdi işlem ağacında 3 adet sketch görecekseniz bunlar belirttiğiniz görünüşler her birisi belirttiğiniz plane de çizilmiş gibi karşınızda eğer hizalamayı yapamadıysanız sketchleri edit edip ölçü vererek istediğiniz konumada taşıyabilirsiniz. daha sonra sketchleri tek tek tıklayp extrude ve cut exturude komutlarıyla derinlik verip uzatıp kesebilirsiniz. aslında bukadar uzun yazdığıma aldanmayın komutu öğrenince 1 dk. da çok zor parçaları çizebiliyorsunuz. ben daha çok müşterilerden gelen autocad ortamındaki resimleri solide çevirirken kullanıyorum. biraz karışık ama umarım iyi anlatabilmişimdir.

26.03.2008 11:03    

terliksifaruk
solidworks te hiçbir programda olmayan bir özellik var.Bilen var mı bilmiyorum.e drawings özelliği.bu özellik yaptığınız projeyi göstermek amacıyla mükemmel bir arac.Yaptığınız projeyi satacaksınız ama karşı tarafa ölçüleri göndermeden vermek istiyorsunuz.Burada e drawings size büyük kolaylık sağlıyor.Bu bölüm yardımıyla karşı tarafa ölçülerinizi vermeden gönderebiliyorsunuz.Simülasyon programıyla çalışır olup olmadığı karşı tarftan kontrol edilebiliyor.Ayrıca gönderdiğiniz proje veya tasarım üzerinde değişiklik yapılmasını istediği bir yer olursa karşı tarafın ,değişiklik yapılacak yer ile ilgili üzerine not düşebiliyor.ayrıca ölçüleri göstermek istiyorsanız bunuda ayarlayabiliyorsunuz.Naıl yapıldığını sizlere detaylı şekilde yazacağım buraya.

26.03.2008 12:04    

yazgunesi
Autocad'ten Solidworks'a katı modelleme için dosya transfer pratik yöntem önerisi :

OZTURNA arkadaşımızın anlatığı uygulama yöntemi bir başka açıdan inceleyelim.Öncelikle katı model çalışması için autocad'ten dosya transfer etmeniz gerekiyor solidworks'e..Lakin çizim dosyanızın içinde birçok çizim objesi var.Dahası bazen solidworks'e dwg dosya import etmek istediğinizde aklınız karışır.İmport etiğiniz dosya solidworks'un UCS MERKEZİNDEN çok uzaklarda olabilir.Ön yan üst görünüş bakmak yada parçayı editlemek sizi kasabilir.Böyle bir sorunla karşılaşmamak için ;

1) Autocad'te wblock yazıp solidworks'e export yapmak istediğiniz çizim objesini ayrı bir dwg dosyası olarak kaydedin.
2) Export edilen dosyayı autocad'te açın.
3) Klavyeden move yazarak çizim seçin uygun bir noktasından, sonra kordinat olarak 0,0,0 yazın.Böylelikle çiziminiz UCS merkezine taşındı.
4) Purge komutunu export edilcek dosyaya uygularsanız Solidworks'teki dosya boyutunun düşük olmasına yardımcı olursunuz.
5) Autocad'tedi dosyayı kaydedip çıkın.
6) Solidworks'te dwg dosyayı açın ve katı modellemeyi uygun şekilde yapın.

Buradaki ana fikir UCS merkezine çizim objenin taşınarak solidworks'te montaj ve katımodelleme kolaylığı sağlamaktır.

yazgunesi (09.06.2009 11:48 GMT)

19.05.2009 09:21    

ilkerasik
slm autocad de çizmiş olduğum planları sketchup a attım ama ölçüle 1-1 aynı olmuyor şekilde bir sorun yok ama aynı ölçü değerlerinde autocad de 110 olan aralık sketchup da 93.222 çıkıyor bunun ayarı nasıl yapılıyor bilen bir arkadaş cvp yazarsa çok mutlu olurum şimdiden ilginize teşekkürler

27.06.2009 08:19    

yeniceri80
teşekkürler arkadaşım. birde benim problemim var. çalişma ekranındaki çizim alanına menüler nasıl yüklenr. teşekürler.

02.07.2009 14:34    

ugurcanmol
solidworks te herhangi bir menü açmak için açık olan menünün üstüne sağ tıkla istediğin menünün adını seç açılır o zaman yerini değiştirmek için sürükle istediğin yere bırakabilirsin.....

20.10.2009 23:23    

bmbilgi
Bir püf noktada ben ilave edeyim, Ben yeni keşfettim bana ilginç geldi.
Klavyenin sağ-sol -yukarı -aşağı oklarını kullanarak ekrandaki objeyi mouse dan daha kontrollu bir şekilde döndürebiliyoruz. Shift tuşuna basarak sağ sol oklara basarsak 90 derece dönüyor, Shift ile aşağı yukarı oklara basarsak gene 90 derece yukarı aşağı dönüyor.
CRTL ile yön tuşlarına basarsak objeyi döndürmeden ekran içinde gezdirebiliyoruz. Soldaki ALT tuşu ile birlikte yön tüşları objeyi ekranın ortasında merkez varmış gibi döndürüyor.

Z tuşu yakınlaştırıyor Shift Z tuşu uzaklaştırıyor.

07.04.2010 14:29    

tick88
solidworksun en güzel püf kısayolların istenildiğinde kullanıcılar tarafından düzenlenebilmesidir. mesela solidworksta sıklıkla kullanılan smartdimension komutunu space tuşuna yada herhangi bir tusa atamak çok büyük kolaylık sağlamakta. aynı zamanda sketch açma, dikbakma, line, rectangle, circle, extrude, cut extrude vs vs. kısa tanımalamak istediğini tüm komutları klavyeden tek tuşla kullanma kolaylığı sağlıyor.
komutlara kullanıcıların kısayol atayabilmesi için
Tools-->Customize-->Keyboard sekmelerinden değiştirmek yada eklemek istedikleri kısayolları tanımlamak gerekmektedir.
çizimlerinizde sizlere büyük bir hız kazandıracağına eminim. ben kullanıyorum çok faydasını görüyorum.....

bunu bi kere yapmıştım bi daha bi türlü bulamamıştım süper oldu..autocad alışkanlığı komut kısayolu kullanma bundada ona alıştırıcam kendimi :D:D:D:

18.04.2011 21:36    

yusuf_senbayrak
Arakadaşlar hepiniz çok güzelşeyler paylaşmışsınız

ama bu montaj sayfasıa açılıp ta parşaları çagırdıktan ve montaj ilişkilerinide oluşturdukrtan sonra similasyon expresi neden çalıştırıamıyorum bu geçerli bi,r uygulama şekl, değil gibi bişe diyo

lütfen ardım edrmisibniz ( bu arada parça modunda similasyon expres gayet normalçalışıyo montaj modunda çalşımıyo )

15.08.2011 11:36    

ahmet_54_
Ilkerasik
en basit yolu drawingde kağıt üzerine sağ tıkla properties de scale sekmelerini kontrel et,dwg olark kaydetmeden önce

15.02.2013 12:27    

oğlak
F tuşu çizimi ekranın ortasına alır, büyük çizimlerde mause la uğraşmamak için iyi bir yöntem :)

Bir de solidworks den bir çizimi autocad'e üç boyutlu haliyle taşımak için dosyayı farklı kaydet ACIS (*sat) olarak kaydet, diyoruz. Sonra autocad de import ile çağırıyoruz. Bu güzel uygulamayı solidwork 2010'dan autocad 2010'a aktarmada kullandım ama solidworks 2011'den autocad 2010'a aktarmada kullanamadım, kabul etmedi.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 2.551 saniye - Sorgu: 93 - Ortalama: 0.02743 saniye