19.01.2007 16:13    

admin
C de Xp varken, hiçbir ayarı değiştirmeden pardus ile birlikte xp kullanılabiliyor.

PEKİ NASIL YAPILIR?
XP yüklü tek bölüm (partition) HD ye Nasıl Pardus Kurdum?

Ücretsiz temin ettiğim Ubuntu CD si ile PC yi başlattım. (Ubuntu 6.06LTS) GParted (Gnome Partition Editor) ile diskimin boş bölümlerini bölerek (fdisk yaparmış gibi) yeni bölüm(ler) yaptım. Bu bölümü uzatılmış disk bölümü olarak tanıdı. Gparted ile diski bölerken isterseniz diski NTFS olarakta formatlatabiliyorsunuz. Bu sayede pardus kurmasanız bile bu bölümü windows tanıyor ve depo alanınız olarak kullanabiliyorsunuz. Hatta 2. Xp yi de kurabilirsiniz. Gparted diskin format biçimini standart olarak ext3 olarak belirler, bu çok önemli değil nasıl olsa daha sonra pardus bu bölümü yeniden formatlayacak. Ve bu bölüme kurulacak. Artık diskiniz 2 bölüm. Xp pardusun olduğu bölümü görmüyor, ancak pardus Xp kurulu olan ntfs formatındaki disk bölümünü görüyor ve oradaki dosyalara okuma-yazma yapabiliyor. Pardusu kurarken GRUB u diskin başına kurmayı unutmayın. Bu sayede açılışta Pardus Grub size hangi işletim sistemini kullanmak istediğiinizi soracak.

Not: Diski böldükten sonra xp yi ilk çalıştırdığınızda disk boyutu değiştiği için disk bütünlüğü doğrulaması yapacak 3-4 dakika sabredin ve bu işi tamamlamasına izin verin :)

Demekki XP kurulu PC ye zarar vermeden Pardus kurulabiliyor...

Kolay gelsin :D

admin (19.01.2007 17:11 GMT)

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.952 saniye - Sorgu: 49 - Ortalama: 0.01942 saniye