29.12.2006 21:38    

admin
FreeMUST hakkında şimdiye kadar yapılan yorumlar ve sorulan soruları aşağıda bulabilirsiniz...

hakan20tr 18.09.2006 13:46

FREEMUST'TA EMEYİGECEN YAYINLAYAN HERKESE TEŞEKKÜRLER
ayparcasi_5153 18.09.2006 17:27 #617

PAYLAŞMAYI SEVEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM .
freemust 19.09.2006 10:07

Lutfen programla ilgili sorularinizi burada yazin
freemust 19.09.2006 10:09

soru
Merhaba Mustafa bey
Öncelikle freemust 3 versiyonu için çok teşekkür
ederiz.Yıllardan beri 2 versiyonunu kullanıyorum
işlerim çok kolaylaştı.3 versiyonunu hemen
indirdim ama kapı pencere oluşturamıyorum.kapı
oluşturmak istediğde duvarlar birden siliniyor ve
kapı pencereyi koyacak çizgiler görünmüyor
komuttan çıkınca duvarlar görünür
oluyor.Sorunuma bir cevap verirseniz çok
sevinirim.Çok teşekkürler
G.boyaci

Cevap
selamlar. kapı ve pencere koymak icin duvarların"DUVAR" layerinde olmasi gerekli. Kullanim olayligi saglamasi acisindan diger layerler otomatik kapatilir. Eger bu ozelligi istemiyorsaniz (layerların otomatik kapatilmasi) kapi pencere dugmelerinin en solundaki "autolayer on/off" dugmesine basin. Artik layerlar otomatik kapatilmayacak.
muratgezer 19.09.2006 14:14

Eski versiyonu kullanıyordum ve çok beğendiğim freemust'ın yeni versiyonunu dört gözle bekliyordum.Tek kelimeyle mükemmel.Başta Mustafa bey olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürler.
muratgezer 20.09.2006 15:32

Benim bir sorum olacak.Freemust'ın otomatik kayıt özelliğini kapatmak istiyorum.Bunu ayarlar kısmından yapmaya çalıştım ama olmadı.Nasıl yapabilirim acaba?Teşekkürler.
freemust 20.09.2006 18:10

Otomatik kayit ozelliginin iptali icin "Basit ayarlara" girin. ">>>" dugmesini secerek "Gelismis Ayarlar"a gecin. Oradaki "Dxf Autosave" ozelligini iptal edin. Hemen "OK" dugmesine basin, "Basit ayarlara" tekrar gecmeyiniz!
hasatan 20.09.2006 18:14

freemust 3 ü acad 2006 ya yükledim fakat menüde komutlar görünmüyo soru işareti var sorun nedir.. ayrıca tesekkürler
freemust 20.09.2006 19:01

Freemust tam olarak yuklenmemis demektir. Bu acad ayarlari bozuldugu icin olabilir. Bunu diger 3. parti yazilimlar yapabilir.
Sorunu cozmek icin:
1. Bilgisayariniz da "Baslat"tan freemust ı bulun. Orada "reset freemust settings" olacak. o programi calistirip "reset" dugmesini secin.
2. Programi uninstall edin, yani bilgisayardan kaldirin. Freemust kurulu dizini silin. Tekrar autocadi acip kapatin ve freemust i tekrar yukleyin.
Sorun devam ederse bilgi veriniz.
hasatan 21.09.2006 10:26

saol dostum düzeldi simdi tesekkürler ilgin için
glad 25.09.2006 12:18

slm;
arkadaşım ben bu programı yükledim ama menüleri ve ikonları göremiyorum.
programı çözemedim yaa yardımcı olurmusun? autocad 2006 kullanıyorum..
hasatan bahsettiklerini de yaptım ama hala sorunum çözülmedii..
teşekkürler..
freemust 25.09.2006 17:28

Ok. freemust kurulum programini guncelledim. programin son guncel versiyonunu indirip tekrar deneyin. Sorun devam ederse bilgi verin.
eren18 12.10.2006 11:56

merhaba mustafa bey önceden autocad kullanırken sizin programınız çok işime yarıyordu ama şimdi intellicad kullanıyorum. İntellicad programına uyarlamayıda düşünüyormusunuz acaba
demeter 12.10.2006 12:29

freemust

çalışmalarını bizimle sinirsiz paylastigin için teşekkür ederim....biliyorum oldukca emek harcadın onca emekten sonra hiç tereddüt etmeden, hiç karşilik beklemeden de paylaştın çalışmalarını bizimle.çok sağol freemust.VAR OL!...
makinaci72 15.11.2006 01:13

Dikkat!nod 32 truva atı buluyor.o yüzden indirmedim.
freemust 19.11.2006 11:34

Uyariniz icin tesekkur ederim.
Freemust kurulumu NSIS (http://nsis.sourceforge.net/Main_Page) programiyla yapildi. Cesitli virus taramalari sonucu sadece nod32 ve bitdefender programlari virus ve trojan uyarisi verdi. Yaptigim arastirmalar sonucu nsis ile kullanilan nsprocess isimli eklentinin bu soruna yol actigini buldum ve gerekli duzenlemeleri yaparak FreeMUST programini guncelledim. Kurulum su anda kusursuz calismakta.

freeMUST programi yurt disindaki dunyaca unlu birkac siteye eklendi. Hatta www.caddepot.com sitesinde "haftanin yazilimi" secildi. Tahmin ediyorum ki programla ilgili bir problem olsaydi bu sitelere eklenmezdi. freemust sitesinden prgogrami indirebileceginiz diger web sitelerine de ulasabilirsiniz.

NOT:Sanirim NSIS kurulum programinda bulunan bir bug bu hataya yol aciyor ve bu bir virus degil. Sorunu NSIS program gelistiricilerine ilettim.

Tekrar tesekkur ederim. Bizi hatalar mukemmele ulastirir.
Mustafa Senturk
freemust 21.11.2006 23:14

Nsis gelistiricilerinden sonunda ses geldi. Bunun kabul edilemez bir hata oldugunu ve nod32 sirketine sikayet maili yazdiklarini belirttiler. Ilgilenenler

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

adresini ziyaret edebilirler.
murat37 04.12.2006 19:45

Ben freemustv3 ü yükledim fakat proğramı bir türlü açamıyorum.Sadece türkçe bir açıklama yazısı geliyor ve ondan başka herhangi birşey çıkmıyor.
aoutocad yüklü değil acaba onunla ilgili olabilirmi?Ayrıca auotoCAD in hangi yılda çıkanı yüklememi tafsiye edersiniz.Proğram hakkında birşey bilmiyorum.
yardımcı olursanız sevinirim.
(murat37)
freemust 05.12.2006 12:58

freemust programi autocad ile beraber calisir. Autocad 2000 ve sonraki versiyonlarda calisir.
Murat37 freemust programini bilgisayardan kaldirip autocad kurun. daha sonra freemust yukleyin!
Eger kurulumla ilgili problemler yasarsaniz oncelikle; Baslat->programlar->freemust icindeki dokumanlari okuyunuz.
flover 05.12.2006 15:13

sayın mustafa bey bize böyle bir kolaylık sağladığınız için size teşşekkür ederim. başarılarınızın devamını dilerim.saygılar.
mehmetbahsi_1989 13.12.2006 16:27

COK GUZEL OLMUS....
expert_zara 16.12.2006 14:54 #1367 Sil:[x]

arkadaşlar benim bir sorunum var freemust 3.00 olan bu program indirmek için tıklıyorum download etmeye başlıyor ama dosya 3.68 kusur megabayt bende ise yaklaşık 300 kilobaytta bitti diyor bu ne demek anlamadım yardımcı olursanız sevinirim

mehmetakca 18.12.2006 13:34

Evet hocam gerçekten çok yararlı bişiymiş çok teşekkür ederim...
celalzumrut 24.12.2006 03:58

arkadaşlar ben anlayamadım bu program tam olarak ne işe yarıyor biri bana anlatırsa sevinirim... girdim sayfaya ama ingilizce, bilmediğimden anlayamadım... ama eminim yararlı bişeydir ellerine sağlık yinede paylaşım için sağol
freemust 24.12.2006 13:24

freeMUST programi nedir?
Freemust programi autocad uzerine kurulur. Autocadin kendi komutlarina extra komutlar ekleyerek kullanim kolayligi saglar. Bazi extra komutlar sunlardir:
* Kendi layer, olcu sitili ve yazi sitillerinizi sonradan kullanmak icin kaydeder. Bu ayarlari istediginiz zaman ciziminize yukleyebilirsiniz.
* Layer kapat, hepsini ac, blogu kendi layerinde patlat... gibi bircok layer kontrol komutu vardir.
* Yetenekli bir kutuphane yonetim komutu vardir. Kutuphanesinde 500 kadar blok bulunur. Bu 500 bloktan istediginiz birine ulasmaniz saniyeler alir.
* X yonune scale, y yonune scale, hizli renk degistirme, hizli olculendirme... vb. bircok exra komut icerir.
* Otomatik kapi, pencere, kolon, siva, alan... vb komutlar icerir.
* Otomatik agac, cim, bitki ... vb komutlarla hizli cizim yapmayi saglar
* Ingilizce, fransizca, almanca, ispanyolca ve turkce dahil 5 adet dili destekler
celalzumrut 24.12.2006 14:18

hocam ben bir türlü yükleyemedim sürekli bir pencere açılıyor sanırım virüs var diyor nod32 yüklüydü sildim sonra tekrar indirdim ve yine aynı hata ne yapabilirim bilgi verirsen sevinirim... teşekkürler
freemust 24.12.2006 23:18

Bu sorunu cozecek yolu tam olarak bulamadim. Nsis kurulum programi ve windows iyi anlasamiyorlar. Yaptigim arastirmalar sonucu asagidaki bilgilere ulastim.

freemust kurmak için aşağıdaki adımları tek tek uygulayın:
* flasget vb. download programı kullanıyorsanız bunu iptal edin ve programı tekrar indirin,
* internet eplorer kullanmadan mozilla yada opera ile programı indirin,
* virüs programınız varsa güncelleyin ve programı tekrar indirin,
* çalışan tüm virüs ve casus yazılımlarını durdurun ve tekrar indirin,
* başka bir bilgisayardan indirip programı tekrar kurun.
Lütfen daha ayrıntılı bilgi için

adresine bakin.
celalzumrut 25.12.2006 00:08

açıklama için çok teşekkürler
freemust 29.12.2006 22:43 ]

SORU:
Hello Senturk,
My name is Agustinus, I am from Jakarta - Indonesia.
I just browse around looking for cad utilities.
Seems freemust is very interesting, but unfortunately I am using BricsCad (www.bricscad.com)
Autocad is unaffordable in our country because its high price, and i wonder it would be great if you also modify the freemust in to run in IntelliCad.
Thank you and have a nice day
Happy New Year 2007
Regards,
Agustinus,

CEVAP:
Son zamanlarda freemust programının intellicad ile uyumlu versiyonları konusunda sorular gelmeye başladı. freemust bazı komutlarında visuallisp kullanıldı. Vlisp'i intellicad desteklemiyor. Intellicadde freemust çalışması için tüm program alt yapısının yeniden elden geçmesi gerekli. Bu da yaklaşık 6000 satir komut eder. İlerleyen zamanlarda ortak bir versiyon geliştirilebileceğini düşünüyorum.

admin (11.08.2018 10:40 GMT)

08.02.2007 14:46    

ec
selam freemust
ben elektrik proje çizimi ile ilgileniyorum. programınızı biz elektrikçiler ve tesisatçılar
içinde geliştirmeyi düşünüyor musunuz.

15.02.2007 11:50    

teyleryan
selam arkadaşın dediğine katılıyorum bende elektrik projesi ve pano dizaynı yapıyorum ! bizim içinde geliştirmeyi düşünüyormusunuz ?

17.02.2007 22:19    

freemust
Selamlar.
Su an freemust programinin daha evrensel bir dagitim olmasi icin kodlarini tekra elden geciriyorum. Amac programin intellicad ile de calismasini saglamak. Progecad gibi ucretsiz intellicad programlari uzerinde su an bazi komutlar problemsiz calismakta... Daha sonraki asama ise program kodlarinin autocad okulu ile birlikte buyumesini saglamak... freemust kodlari herkeze acik oldugunu biliyorsunuzdur. Bir sonraki asama ise programin sizlerden gelen katkilarla buyumesini saglamak olacaktir. Sonucta elektrik, makina, harita, mimari vb. konularda programin buyumesi sizlerin katkilariyla olacaktir.

18.02.2007 06:47    

enfold
autocad 2006 kullanıyorum. freemust 'u yükledim kapı pencere vs kütüphaneden yüklediğim elemanların ölçekleri büyük oluyor nasıl ayarlanıyor yardımcı olursanız sevinirim.

18.02.2007 13:13    

freemust
Hata bildirimi için teşekkürler. Bahsettiğiniz problemler düzeltildi ve daha önceden bildirilen bir kaç hata da giderildi. Ayrıca kurulum dosyası da güncellendi. Programın son güncel halini

adresinden indiriniz. Teşekkür ederim.

Sn Enfold.
Kütüphaneden yüklediğiniz objelerin ölçeklerini, kütüphane diyalog kutusunun altındaki ölçek ayarından ayarlayabilirsiniz. Varsayılan değeri "1" dir. Buraya istediğiniz ölçeği yazabilirsiniz. Örneğin 100 kat küçültmek için "0.01" değerini yazınız.

admin (11.08.2018 10:44 GMT)

21.02.2007 20:27    

ibram
çok güzel bi program ama benim osnap ayarlarım değişiyor bunu nasıl çöze biliriz tşkler

23.02.2007 23:40    

freemust
Merhaba "ibram".
Bazi lisp komutlarinin calismasi icin osnap ayarinin(osmode) sifirlanmasi ve bazi lisp komutlari icin de ozel osnap ayarlari kullanilmistir. Siz komut calismasi sirasinda komutu iptal ederseniz yada komut herhangi bir sekilde yarida kalirsa bu osnap ayarlari ile autocad calismalariniza devam etmek durumunda kalirsiniz. Ayrica freemust ayarlarinda "genel ayarlar" isaretli ise freemust programi osnap ayarlarinizi tekrar duzenler.

freemust (19.04.2007 20:58 GMT)

12.05.2007 16:18    

aozm
bu proğramın 2007 sini çalıştıranı var mı be bende yokta 2005 i çalıştıranı var

13.05.2007 13:06    

y-eski
slm. freemust, bu proğram (fremust3) Mechanikal Desktop'a da kurulabilirmi yani desteklermi Proğramı indirdim ama kurmadım. Ayrıca benim lisp'ler hakkında bi bilgim yok yinede freemust'an faydalanabilirmiyim.

21.06.2007 16:55    

freemust
Selamlar. Freemust, buyuk ihtimalle mechanical desktop icine kurulabilir. Yalnız bunu elle -kendiniz- yapmalısınız. Ayrıca 2006-2007 vb. acad surumlerinde yasanan kurulum problemini de; elle ekleme yaparak asabilirsiniz. Elle ekleme icin " Baslat -> Programlar -> Freemust -> Autocad'e elle ekleme " menusunu secerek calistirin. Acilan dosyada gerekli bilgileri bulacaksiniz.
Iyi calismalar dilerim.

27.06.2007 23:00    

conquer
Öncelikle teşekkürler. Kapı pencere çiziminde kapı veya penceriyi nereye çizeceğimizi göstererek yönünü belirliyoruz.
Böylece kapı veya pencereyi çizdiriyoruz. fakat oluşan kapı vaya pencerenin kasası falan gerçek olması gereken kadar oluşurken içerde kalan detaylar çok küçük oluşuyor. yani bir ölçek sorunu var. pencere kapı yüksekliklerini cm ile sorduğuna göre o detaylarıda cm cinsinden vererek çizmeli. yani anlayamadığım ve çözemediğim bu durumu açıklarsanız sevinirim.

25.12.2007 07:19    

kguneslen
merhabalar. ben freemust programını yükleyince autocad in mevcut toolbarların hepsi kayboldu. yanlızca file,view,window,help toolbarı görünüyor. eski haline nasıl geri getirebilirim?

26.12.2007 07:25    

freemust
Autocadi kurduktan sonra bir kere calistirmalisiniz ki acad kendini ayarlasin. Freemust daha sonra kurulmali.
Sorunu duzeltmek cok basit.
1. Once freemust programini kaldirin"uninstall".
2. Acad'i calistirin ve Command satirina "options" yazin. Acilan menuden sag uste dogru "profiles' olacak. Ona bastiktan sonra yeni bir menu acilacak. Orada "reset' dugmesi olacak. Ona basin ve dialog kutularini kapatin. Hersey duzelecek.
3. Simdi acad'i kapatip freemust programini tekrar kurun.
Iyi calismalar dilerim.

10.01.2008 11:36    

kguneslen
merhabalar. ben freemust eklentisini çizimlerde kullanmak istiyorum. ama conquerin dediği gibi pencere çizdiğimizde pencerenin kasası gerçek ölçüsünde çiziliyor. fakat içindeki cam ve kanatlar çok küçük ölçekte oluyor. yani bir uyumsuzluk sorunu var. bunu nasıl aşabiliriz?

10.01.2008 17:39    

waytooraider
Free must programı mekanık tesısatcılar ıcın kullanıslımı?

22.01.2008 09:22    

serhatgokhan
şu pencere,kapı ölçek problemine nasıl çözüm bulabiliriz? kasa normal ama asıl kapı - pencere küçük yerleşiyor.

23.01.2008 11:27    

kguneslen
evet bu sorundan bende muzdaribim. ama bir cevap alamadık.buna bir çözüm bulunursa memnun olacağız.

26.02.2008 09:52    

freemust
Alıntı
serhatgokhan :
şu pencere,kapı ölçek problemine nasıl çözüm bulabiliriz? kasa normal ama asıl kapı - pencere küçük yerleşiyor.

Selamlar. Cok yogun calistigim icin bu problemi duzeltemedim. Aslinda sorunun kaynagi acadin units degiskenlerini interaktif hale getirmeleri. Bu problemi "units" degiskenini "unitless" olarak ayarlayarak asabilirsiniz. Bunun icin komut satirindan "units" komutunu girin. Karsiniza gelen dialog kutusunda "insertion scale" degerini "unitles" yapin.
Iyi calismalar.

27.03.2008 09:09    

tekir06
merhaba.ben autocad 2007 kullanıyorum.Freemust u indirecem.Şunu sormak istiyorum.komut,menü kullanımı hakkında bilgi varmı?Yani hangi menüyü ya da hangi komutu nasıl kullanacağım hakkında bilgi.
Şimdiden teşekkürler

Copyright © 2004-2022 SQL: 1.194 saniye - Sorgu: 101 - Ortalama: 0.01182 saniye