23.12.2006 16:53    

secula2019
sizce ünv.lerden aldığımız eğitim yeterli mi? projecilik? şantiyecilik? malzeme?

23.12.2006 17:56    

ressamnihal
Slm.Gerçekten de güzel bir konuya değinmişsin.Bence yeterli değil.Nedeni teorinin fazla olması ve ezberci sistem bence.Aklımızda başarılı olmak,üretmek değil okulu nasıl bitirebileceğim korkusu hakim,,gençlerin çoğu da gerçek hayatla alakalı bile değil.Gerçekliğin farkına okul bittikten sonra varıyorlar.Bu da iş bulma da sıkıntı yaşamalarına neden oluyor.Ama emeği ile bir yerlere gelen bir çok arkadaşımızda var tabiii.Onların hakkını yememek lazım.Okullarda eğer yeteri düzeyde eğitim verilirken biraz da gerçek iş dünyasından da, bişeyler katılarak dersler düzenlenseydi,bu sisteme,işe başlarkende sıkıntı yaşamaz istediğimiz ve hedeflediğimiz bir çok şeye ulaşırken daha verimli şartlar oluşmasını sağlardık...Tabi bunlar sadece benim görüşüm.Katılmayan arkadaşlara da saygı duyuyorum.Herkese hayatta başarılar dilerim.İyi çalışmalar....

23.12.2006 19:54    

secula2019
bende aslında tam olarak bunu duymak istemiştim. ünv. de teorik eğitimin yanında yoğun bi pratik eğitim almış olsaydık her şey daha farklı olurdu mesela ünv. kazanmış bi müh. adayını ilk olarak dersler le boğacaklarına 6 ay bi staj evresi yapsalardı bu 6 ayın sonunda biz teoriye gömülseydik çok daha iyi olurdu çünkü ünv. deyken öğrendiğimiz herşey beynimizde canlandırdığımız kadardı. bunun dışında piyasada işler çok daha farklı biçoğumuz hatta neredeyse hepimiz piyasadan habersiz bi anda düşüverdik piyasaya. benim esas önemle durmak istediğim konulardan biride malzeme bilimi dersinde neler gördüğümüzdür? acaba o gördüklerimiz neydi? onların ne kadarını piyasada kullandık ki? malzeme bilimi dersleri bence çok kapsamlı ve çok kredili olmalı.

23.12.2006 23:21    

gülcihan
Arkadaşlar size sonuna kadar katılıyorum.....
Önce bize teoriyi öğretmeden neyi bilmemiz ve neyin üstünde durmamız gerektiğinin anlatılması gerektiği düşüncesindeyim çünkü ilk senemde bu konuda çok zorlanmıştım ki bi çok arkadaş bu konuda sıkıntı yaşamıştır sanırm çünkü liseden direk kazanıyosun teknik bir bölüm 2 yıllık yada 4 yıllık mak müh yada inşaat müh hiç fark etmez fakat pratikte kullanılan terimleri ve ilk senen olduğu için neyin senin için önemli olduğunu bilimyorsun bu da gerçekten büyük bir kayıp bence; ben iklimlendirme soğutma okuyorum ve bi soğutmacının bilmesi gereken en önemli şey soğutma çevriminde kullanılan 4 ana eleman biz bunları bilmeden gittik ve bütün herşey bizim için kafamızda tasarladığımız üründü fakat gerçekler öyle değil düşlerindeki elemanlardan çook çok daha farklı bunu engellemek için ise secula2019 unda dediği gibi eğitimden önce 6 aylık bir staj süresi olsa çok güzel olabilirdi en azından bazı şeyleri bilip görüp giderdik:)))))) neyse ben bu konuda çok dertliyim :))))))))))))
Ayrıca böyle bir konuya değindiğiniz için teşekkürler
saygılarımla

27.12.2006 09:16    

secula2019
burdan bi çağrı yapalım mı herkese. 6 aylık staj konusunda ne dersiniz? bu konuda benimle çalışacak arkadaşlar varmı?

27.12.2006 10:08    

bektas001
bence okullar çalışma hayatının stajı gibi. önce okulda staj yapıyoruz. çünki stajerler sadece izleyerek ya da basit işlerin ucundan tutarak birşeyler öğrenirler.

okullarda aldığımız teori bilgileri, hesaplar, formüller vb bir sürü kuramların sektörde çalışmaya başladığınızda her zaman değil ama çoğu zaman çekirdekten yetişmiş formenlerin, ustabaşlarının problemlere sizden daha pratik çözümler sunduklarını gördüğünüzde şaşırmamanız gerekiyor.

bence ülkemizde en iyi eğitimi alan kişiler büyük firmaların burs verdiği ama burs karşılığı stajlarını kendi fabrikalarında yaptıkları kişiler. TOFAŞ,RENAULT gibi firmalar mühendislik fakültesinde burs verdikleri başarılı öğrencileri okulun yanında firma içinde de eğittiklerinden oldukça baarılı oluyorlar.

27.12.2006 11:08    

secula2019
ben diyorum ki ünv.de teoriyi alırken zorlanıyoruz illkaki ünv. ler iş hayatının stajı gibidir ama stajımızı iyi yaparsak başarı elde ederiz. benim derdim bu

27.12.2006 12:06    

fecibay
bektas001 sana katılıyorum cok dogru diyorsun ...

08.01.2007 12:03    

secula2019
bu konu hakkında söz söylemek isteyen yok mu başka

02.04.2007 09:20    

sedat_55
ta olarak olmasada öğrenme isteği olduktan sonra bence yeterli.yeterki almasını bilelim

02.04.2007 09:47    

g_orhan
ewet sonuna kadar haklısın bünyamin...bu eğitim sistemi meslek liselerin önünü kapatarak bir çok yetenekli gencin önünü kapatıyor...meslek liselerinde mühendis,mimar olmayı sonuna kadar hakeden o kadar insan varki...ama ne yapıyo eğitim sistemimiz, bu gençleri üniv. kapısında bırakıp, hiç teknik bilgisi olmayan gençleri alıp hadi seni mühendis, mimar yapalım diyerek hiç doğru dürüst teknik bilgi vermeden mezun edip piyasaya sürüyolar...
kimse alınmasın genel olarak konuşuyorum...piyasada bilgi anlamında boşş olan o kadar mimar, mühendis varki... en basitinden daha kesit bile çıkarmayı bilmiyolar.... sonra gelip iş yerindeki teknik ressamlara soruyolar veya çizdiriyolar... herşeyi onlardan öğreniyolar...ama sonra ne oluyo... çizimi onlar yapmış gibi üste çıkıyolar... "sonuçta ben mimarım sen teknik ressamsın" deyip kenara çekiliveriyorlar....
söylediğim gibi kimse alınmasın ama ne yazıkki bunu yapan mimar,mühendislerimiz var...
sistem yanlışşş ve bir çok gencimize yazık oluyorr...

02.04.2007 14:44    

ayhan53ismail
ben üniversiteyi rizede okudum kendi çabalarım la anlaya bildiğim kadarı ile anladım porojeyi aydınkerde çizdiğimde hocanın bana dediği senin çizimin güzel ama bunu autocad programında çiziyorlar artık dediler okul bitdikden sonra istanbula gelip kursuna gitdikden sonra tam akıllı ve yaşımın getirdiği olgunlukla anlaayabildim gençkken öğrensenizde bir yönlendirici olmadımı boşver diyip temelden öğrenilmiyor ben bunun derdini su anda çekiyorum autocadim iyi 3d iyi ama çiçzimde kabloların nerden geçdiğini bilemediktan sonra autocad bilsem ne olur onun için bir şeye kafaya koydunuzmu iyi kötü kahrını çekip pes etmeden o işde kendinizi geliştirmeye bakın ve hiç bir şeyi kafanıza takmayın ... bir şey daha diyeyim kendiniz nasıl mutlu olmak istiyorsa o işleri yapmaya gayret edin hadi size başarılar..

03.04.2007 09:39    

saliha6134
Kesinlikle yetersizzz hemde çok yetersiz bunu iş görüşmesinde bile farkediyorsunuz.6 aylık stajı başlarken değil bitirirken bile yaptırsalar yeter.Örneğin ben kendi adıma söyleyeyim hiç uygulama görmemiştim ,okludayken herşey hayali kağıt üzerinde olurdu.Ya bize doğru dürüdt autocad bile vermediler.Artık zaten üniversite bitirimek iş hayatı için çok yetersiz ne yazık ki ülkemizde durum böyle.Kendi kendimizi yetiştirmekten başka şansımız yok.

13.08.2007 22:11    

tuba86
Sorun ünvertenin artık etiket olması yeni mezunu yetiştirmekle uğramayan firmalar işin ehli kişleri tercih ediyoo..Biz diplomaya gerek olunnan yerlerde işe alınabiliyoruzz.. Bunuda önemseyen çok az firmavar... Mesleğimi seviyorum ama bi bayan olarak iş olanığı çok sınırlı özelikle yeni mezun ve okulda öğretilen kadar (kısıtlı)autocad biliyosan snrada insana kendi mesleğini yaptırmıyolar bu konuda çok dertliyim arkadaşlarr teoriyle uygulama çok faklı ARTIK BUNA Bİ SON DEMENİN ZMNI ÖNCE AUTOCAD SNRA 3DMAX umarım benin durumda olan çok az arkadaş vardırr... herkese bol şanş

30.01.2008 09:15    

yerisen
2.dönem autocad ögrenmeye baslıcaz..teknik resim bitti allahtan kurtuldum ondan...şimdi siz okulda yeterince ögrenilmeyecegini söyluyorsunuz değil mi?...gereken bilgiler verilmeyecek i sonucta bize? gerisi de bize kalmış oluyor bence..umarım böyle olur :)

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.432 saniye - Sorgu: 85 - Ortalama: 0.01684 saniye