03.12.2006 23:20    

admin
Linux Nedir?
Linux, Linus Torvalds adında Finlandiya'lı bir bilgisayar mühendisinin 1991 yılında Helsinki Üniversitesi'nde öğrenci iken Intel'in yeni işlemcisi 80386nın korumalı mod mimarisini denemek üzere geliştirmeye başladığı bir işletim sistemi çekirdeği dir. Serbestçe dağıtılabilen, çok görevli, çok kullanıcılı UNIX işletim sistemi türevidir. Andy Tannenbaum tarafından geliştirilmiş olan Minix işletim sistemine dayanmaktadır. Linus Torvalds internet'te yaptığı duyuru sonucunda tüm dünyadan birçok programcının da desteği ile hızla gelişmiş ve halen aynı destek ile gelişmekte olan açık kaynak kodlu, özgür bir yazılımdır. Hızlı bir sürecin sonunda Linus'un geliştirdiği çekirdek, GNU hareketinin bir meyvesi ve aynı zamanda taşıyıcısı haline gelmiştir. GNU için yazılmış özgür yazılımlar çok kısa süre içerisinde Linux çekirdeği ile uyumlu çalışabilecek hale getirilmiş ve ortaya güçlü, esnek ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemi çıkmıştır. GNU/Linux olarak anılması gereken işletim sistemi zaman içerisinde telaffuz kolaylıklarından ötürü Linux olarak anılmaya başlanmıştır.

04.12.2006 07:31    

bektas001
ilk kullanımda zorlanıyor insan ama çok güzel seçenekleri ve arayüzleri bulunabilen bir işletim sistemi. büyük firmaların kullanma nedeni neredeyse sıfır işletme maliyeti ve en öneli özelliği açık kaynak kodlarına sahip olması.

çok hızlı yayılan kullanıcı potansiyeli var ve yine yakın bir zamanda birçok yerde kullanıcı olarak karşılaşacağız linux ile.

04.12.2006 07:35    

fecibay
hiç kullanmadım ama çok güzel oldugunu söylüyorlar en kısa zamandada kullanmayı düşünüyorum

04.12.2006 13:19    

admin
Yakın geçmişte Linux orta ve alt düzey bilgisayar kullanıcıları için (benim gibi :) ) kabus gibiydi. Ancak Pardus ile linux altyapısının çok fazla kullanıcıya ulaşacağı kanaatindeyim. Artık pek çok yazılım firması gibi autodesk te linuxu ciddiye almaya başladı ki linux üzerinde çalışan sürümler sunuyor.

04.12.2006 13:54    

eessrraa
linux'u bende kullanmadım ama kullanan arkadaşlar memnunlar,
en kısa zamanda bende deneyeceğim :yes

20.09.2008 16:35    

Gürkank
2009 autocad in linux da çalıştığı söyleniyor doğruluk derecesi nedir bu konuda bilgisi olan varsa bilgi verirse sevinirim şimdiden teşekkürler

20.09.2008 17:23    

ehya
Evet çalışıyor. Ancak bunun için "Wine Windows emulator" adlı programı kurmanız gerekmektedir.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.04 saniye - Sorgu: 60 - Ortalama: 0.01734 saniye