22.11.2006 19:22    

umut111
arkadaslar cnc ile mdf uzerine motif islemek istiyorum cizim hakkinda bilgilerinizi paylasmak istiyorum bir motifi cnc tezgahi ile cizim yapmak icin ne tur bir cizim yapmaklazim elimde resimler var motif olarak bunu cd ye aktarmak icin ne yapmam gerekir yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

22.11.2006 23:21    

No_Remorse
Farklı ve güzel bir konu ben de öğrenmek isterim...

23.11.2006 06:09    

hikoaslan
Arkadaşım eğerki cnc tezgahınızda CAM programı yuklu ise çizimi katı model olarak yanı 3d çizmen yeterli.
çünki geri kalan işlemi proğram kendisi yapıyor.
Eğerki cam yokta G ve M kodları ile tezgahı kullanıyor iseniz biraz fazla zaman kaybı vede zor olur.çünki programlamayı operatörün yapması gerekiyor. ha buda bir motif olduğuna göre daha karışık gelebilir.

proğramlama hakkında bilgi verebilirim.tezgahın kontrol ünitesi fanuc ise

İTİBARIMI KAYBETMEKTENSE , PARA KAYBETMEYİ TERCİH EDERİM.:O_o

23.11.2006 06:54    

bektas001
umut'un bahsettiği işlemler için 2.5 eksen de ahşap işleme makinalarına uygun program kullanılmalı ya da hikoaslan nın dediği gibi point to point resimler çizilip koordinatlar belirlenerek operatör tarafından makinanın üzerindeki yazılım ile veri girişlerinin yapılması gerekiyor.

23.11.2006 07:50    

yazgunesi
CNC ile çalışmak öyle sıradan bir iş değildir ! Uymanız gereken belli kurallar ve bilmeniz gereken teknik konular var.
Öncelikle birtane cam programı olacak.Yaptığınız katı model yada desen objenizin tezgahta işlenmesi için cam programı sayesinde takım yolu tanılaması yapma, işleme takımının seçimi, oluşturduğunuz programın similasyonunu yapacaksınız.Herşey tamam olunca direk tezgaha yükleyip start butonuna basmak yok. O mdf'yi tezgah içinde koyup kenarlarından pabuçlarla bağlayacaksınız.Cnc tazgahın parçaya göre sıfırlamasını yapacaksınız.Yani x,y,z kordinatlarını takıma göre sıfırlaycaksınız.Herşey tamam oldu dediniz start düğümesine basmak yok hemen.Programı yüklediniz makinanın hafızasına.Kontrol panelinden adım adım programın işlem satırlarını test edeceksiniz, bu anda işleme takımı yerinden kıpırdamayacak yerinde duracak.Start düğümesine basmaya karar verdiniz.Makine çalışmaya başladı.İlk 5-10 dakika kesinlikle tezgahın başındasınız gidipte sigara keyfi yapmak yok şimdilik yani.İşleme takımı haraket etmeye başladı parçaya şekil vermek üzereyken cnc tezgah etiği icabı tetiktesiniz.Adım adım işleme hareketlerini serbest brakıyorsunuz eliniz kontrol panelinin üzerinde bir düğüme var onda olacak.Unutmadan soğutma suyunu açmayı ihmal etmeyceksiniz hani işleme takımının üstüne püskürtülen...Tezgahı çalıştırmadan önce talaş temizliği yapılmış olmalı.
İşten kovulmak istiyorsan eğer işlme takımı olarak cam programına 8 lik freze tanıttıysanız takım rafındaki 20 lik takımı tezgaha bağlayacaksın ! :D

23.11.2006 09:11    

sadikyasar
arkadaşlar yeni çıkan cnc tezgahlarının çogunluğu, cam programlarına gerek kalmadan autocad'te çizdiğiniz çizimi dxf formatında kayıtedip, makinenin bilgisayarına atıp programınızı çalıştırmanız ve bıçak türünü, derinlik derinlik değerini girmeniz yeterlidir. ankara bu işin en çok yapıldığı yer ve yeni alınan farklı markalardaki cnc tezgahların hepsi buna uyumlu. ama eski modeller maalesef cam programlarına ihtiyaç duyuluyor. ayrıca editör yaz güneşi arkadaşımızın dedikleride çok önemli..

04.12.2006 10:43    

mehmetatasayar
Ewet Arkadaşıma Katılıyorıum Son Çıkan CNC Tezgahları 5 Eksenli Olduğu için AutoCAd Uzantılı bir dosyayı CNC 'ye Direk Olarak Atıp İşlem Yapılıyo..

12.12.2006 10:12    

istanbull
ben autocad de iki boyut(mm olarak) çalışıp dxf formatında kayıt alarak çözüyorum kullandığımız makina point to point (tabi sonra operatör bıçak derinlik vs ayarlarını yapıyor)birde ekseni sol üst köşeye move konutuyla taşıyıp tüm çizime explode uyguluyorum

22.01.2007 12:19    

sumatra
arkadaşlar,

cnc de işlem yapabilmeninz için öncelikle bir cam programına ihtiyacınız var. cam programının kullandığı post prog. olması gerekir. yani çiziminizin takım yolunu G kodlarına çevirecek bir eklenti.bu nedenle cam programı kullanırız. öncelikle motifi hangi makinada işleyeceğinizi ve postunun ne olduğunu belirtmeniz gerekir.gerici çok basit

08.03.2007 11:35    

dilekgecer
arkadaşlar bi sorunu çözmek için uğraşırken sizlere ulaştım. ben coral draw kullanıyorum ve çizdiğim şekillerin ahşap kapılara uyarlanması için cnc tezgahta dxf formatı istiyorlar. corel drawdan dxf formatına export mümkün ancak outocad da açıldığında nokta sayısındanmıdır tam olarak çözemiyorum program kilitleniyor. bunun çözümünü nasıl yapabilirim.
ahşap cnc de başka hangi format kesilebilir?

yardımcı olursanız sevinirim

teşekkürler

08.03.2007 12:57    

bektas001
kesim sırasında dxf kullanılmaz. dxf sadece çiziminizi aktarmann bir yoludur. kullandığınız tezgahın büyük ihtimalle zaten bir yazılımı vardır ve orada da çizim yapabilirsiniz. ama büyük ihtimalle çok zamanınızı alır.

09.03.2007 07:15    

g_orhan
arkadaşlar çok güzel bir konu...
bende bu cnc tezgah işine yeni girdim ve hiç bişey bilmiyorudum.ve sayenizde genel bir bilgi sahibi oldum..tekrar tekrar teşekkürler... bu arada bi sorum var!örneğin ben bir süs havuzu modeli tasarladım ve cnc de yapmak istiyorum.bunun için parça parça mı kesimi yaptırıp birleştirmem gerekir??
HERKESE KOLAY GELSİNN..

09.03.2007 11:29    

yazgunesi
Sizin bu süz havuzu nasıl birşey? 500 mm x 500 mm gibi alanlı mı yoksa 8 metre x 8 metre gibi mi? uur8)

Çok büyük ebatlı olmayan parça işleme kütükleri mesala eni boyu 1 mt den az gibi olanalar Cnc tezgahta işlenebilir.Tabi biraz tazgah tablasının kapasitesine bağlı bir olay bu..

Bu süs havusu imalat yapılacak diye erkeklı dişili kalıp mı olacak? Eğer plastik enjeksiyon kalıbı yapmayı düşünüyorsan hani imalat için kalıbın bağlanacağı enjeksiyon makinesi de öğle çok büyük kalıpları almaz takılması zor yani..

Şu süs havuzunu biraz tarif edermisin?:) Süs havuzu dediğin şey hani evimizdeki kapılar varya onların desenli oyulmuş yerleri var sanırım bunu kastediyorsun yanlış anlamadıysam.. Bence zor olmaz Cnc tezgah tablasının kapasitesi parçayı işlemene imkan verir..

yazgunesi (09.03.2007 11:45 GMT)

09.03.2007 15:25    

ermanco
sevgili umut kardesim
simdi senin istedigin olayi iki farkli yol ile yapabilirsin bi kere makinanin programi dxf dosyalarini taniyip normal kendine gore programliyor ise ki bu makina yeni ise mutlaka yuzde yuz vardir bu ozellik bu motifleri autocad programinda cizersin cidigin resmi veya cizimi diyelim dxf formatinda kaydedersin makinanin pprogram bolumuacip o cizimi makinaya tanitirsin ve makinan kendisi kordinatlari alir sen sadece takim seceneklerini ve takim derinlik seceneklerini degistirirsin istegine gore birde
su olay ile yaparsin bu 3 boyutlu cizim programlari var bu elindeki resimleri scanner da taratip bu 3 d formatli programlara atarsin orada dxf formatinda kaydedersin snr tekrar yukaridaki makinaya alma islemleri aynidir zaten yazmama gerek yok umarim faydam olmudstur herkese slm iyi calismalar

16.05.2007 20:45    

seldo
ben bugün itibariyle cnc. makinesinde çalışmaya başladım yalnız,hiç tecrübem yok
desen daraltma , ve hız vs.gibi ayarları bulabilecegim, veya azda olsa bana bu konuda yol veya kaynak gösterecek ,bir arkadaş olursa çok sevinirim,,kendimi geliştirdikce bir şeyler ögrendikce,buradaki arkadaşlarla paylaşmaktan mutluluk duyacağım....

21.05.2007 06:35    

leyla1985
Herkese merhaba Bende Cnc ile motif işlemek istiyorum ama bir sorunum var bizim program cam yüklü ve önceki siparişler kayıtlı sadece en boy ve derinlik belirleyeceğim ama en boy ve derinlikleri ingilizce bizim arkadaşlar ingiliz ce bilmediği için yapamıyorlar yardımınıza ihityacım var lütfen yardımcı olun ki bende onlara yardımcı olayım

06.09.2007 09:23    

boraa
xilog kulanan war mı yada art cam pro

09.09.2007 00:24    

modekci
xilog kullanıyorum bu proğram autocad dan çok kolay olarak dosya aktarımı yaplıyor ve kodları istediğin gibi ayarlayabilirsin.

25.10.2007 14:59    

tsspor
arkadaşlar ... gördüğüm kadarıyla hepiniz mobilyadan anlıyorsunuz birde şöyle bir soruyla hiç karşılaştınız mı?
cnc de çizdiğin bir çizimi autocad e atabiliyormusunuz?

cevap yazarsanız sevinirim. (hangi formatta ) ...herkese selam

31.01.2009 23:59    

morekante
arkadaşlar ben cnc de art alan boşaltması yapmak istiyorum örnek olarak bir motif çizip bunu kabartma haline getirmek istiyorum cami içi işlemelerinde ALLAH MUHAMMED lafzıları işlemem gerek bu konuda bilgisi olan arkadaşların bilgilerine ihtiyacım var

Copyright © 2004-2022 SQL: 1.202 saniye - Sorgu: 98 - Ortalama: 0.01227 saniye