10.11.2006 01:54    

selimsoysal

Ulu Önder'i anıyoruz
Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu, Büyük Önder Atatürk, ebediyete intikal edişinin 68. yıldönümünde tören ve etkinliklerle anılıyor.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, protokole dahil devlet erkanının oluşturduğu kortej eşliğinde Anıtkabir'e çelenk koydu.

Anıtkabir, resmi törenlerin ardından saat 11.00'de halkın ziyaretine açılacak. Kordiplomatik duayeni tarafından da saat 15.00'te Anıtkabir'e çelenk koyulacak.

Bayraklar güneşin batışına kadar yarıya indirildi, Sivil Savunma Müdürlüğü'ne ait sirenler ve motorlu araç klaksonları da 09.05'ten 09.07'ye kadar çaldı.

Ankara'daki tüm resmi ve özel okullarda da anma programları gerçekleştiriliyor.

''10 Kasım Atatürk'ü Anma Haftası'' kapsamında, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nca, Türk Dil Kurumu Konferans Salonu'nda, ''Atatürk'ün Kavramlara Yaklaşımı'' konulu Atatürk'ü anma toplantısı ve açık oturum düzenlenecek.

Toplantıya, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

Altındağ Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Altındağ Belediye Başkanlığınca, Zübeyde Hanım Kız Teknik ve Anadolu Kız Meslek Lisesi'nde ''Atatürk'ü Anma Programı ve Atanın Sevdiği Şarkılar Konseri'' gerçekleştiriliyor. TCDD tarafından Ankara Garı'nda ''Atatürk ve Demiryolları Fotoğraf Sergisi'' açıldı.

Ankara Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü de saat 10.00'da, Hipodrom'da 81 ilden sporcuların katılımıyla sekiz kategoride ''Atayı Anma, Kros Yarışmaları ve Ödül Töreni'' gerçekleştirecek.

Çankaya Belediyesince Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde 10-16 Kasım 2006 tarihleri arasında Atatürk konulu resim, pul ve kitap sergisi düzenlenecek. Ayrıca ''Karanlıkta Akan Yıldız'' adlı oyun sergilenecek ve Atatürk'ün sevdiği şarkı ve türküler dinletisi ile söyleşiler gerçekleştirilecek.

Aynı tarihler arasında Yenimahalle Belediyesince düzenlenen ''Fotoğraflarla Atatürk'' konulu sergi Belediye Sergi Salonu'nda, Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce düzenlenen Atatürk konulu kitaplar ve süreli yayınlar sergisi ise OR-AN ve Cebeci Halk Kütüphaneleri ile Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi ve Yenimahalle İlçe Halk Kütüphanesi'nde görülebilecek.
Anıtkabir Komutanlığı'nca düzenlenen ''Güneşin Adı'' adlı Atatürk Belgeseli Anıtkabir Mehmetçik Kulesi Sinevizyon Salonu'nda izlenebilecek. Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de OR-AN Halk Kütüphanesi, Yenimahalle İlçe Halk Kütüphanesi, Cebeci Halk Kütüphanesi ve Adnan Ötüken İl Halk Kütüphanesi'nde ''Kurtuluş'' ve ''Sarı Zeybek'' adlı filmleri gösterecek.

Keçiören Belediyesi ise 16 Kasım 2006 saat 19.30'da Keçiören Belediyesi Yaşlılar Köşkü'nde ''Atatürk'ün Sevdiği Şarkılar Konseri'' gerçekleştirecek.

Konser, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu'nca verilecek. Yarın saat 08.00-11.00 arasında Anıtkabir çevresindeki Akdeniz ve Gençlik Caddeleri de trafiğe kapatılacak.

10.11.2006 02:38    

hikoaslan
Bu gün 10 Kasım; Bize bu vatanı bırakan başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları önünde saygıyla eğiliyoruz. Ve her zaman o ölmedi kalbimizde yaşıyor diyoruz.

^^Benim Naçiz Vücüdüm Bir gün elbet toprak olacaktır.Ama Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Paidar Kalacaktır.^^ Kemal ATATÜRK

10.11.2006 04:57    

rgudu
Daha önce bir okul için gerekli olan Atatürk modellemesini dosya olarak göndermiştim.

Günün anlam ve önemine göre bu günde ekliyorum. Hem iges hemde dwg dosyası vardır.

15303-atamigs.rar

Not: iges kodlarını Yasin isimli bir CNC operatöründen almıştım. (soyadını hatırlamıyorum fuarda tanışmıştım)

10.11.2006 11:56    

yazgunesi
10 Kasım (Anlatabilsem Seni)

Yağmurların gürleyip; ulaştığı duru su
Bak uyandı Türkiye; bitti gaflet uykusu
Seninle övünüyor; seninle Türk ulusu
Anlatabilsem seni; neler derdim doğrusu

Çakmak çakmak gözlerin; hala ışık saçıyor
Doğum günün 10 Kasım,tarih yanlış yazıyor
Biz ağlamıyoruz bak,gülüyoruz Kasımda
Biliyoruz milletçe Atatürk başımızda

Dumlupınar,Sakarya,İzmir ve Kocatepe
Cihana öğrettin sen,geçilmez Çanakkale
Zaferini düşmanlar ders diye okutuyor
Barış meşalesini,Türk ulusu tutuyor
Anıtkabir evimiz bizler her gün geliriz
Cumhuriyet sözüne,biz hepimiz kefiliz

Yazar: Volkan İncel

Kaynak:

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

Bu gün 10 kasım... Bize emanet edilen bu aziz vatanın yorulmak bilmeyen bekçileriyiz. Atamı'zı saygıyla anıyoruz.

yazgunesi (29.01.2008 08:28 GMT)

10.11.2006 15:43    

ressamnihal
MUSTAFA KEMALLER TÜKENMEZ

Tükenir elbet
Gökte yıldızlar denizde kum tükenir
Bu vatan bu topraklar cömert
Kutsal bir ateşim ki ben sönmez
İnanın Mustafa Kemaller tükenmez

Ben de etten kemiktendim elbet
Ben de bir gün göçecektim elbet
İki Mustafa Kemal var iyi bilin
Ben işte o ikincisi sonsuzlukta
Ruh gibi bir şey görünmez
Hep kardeşliğe bolluğa giden yolda
Bilimin yapıcılığın aydınlığında
Güzel düşünceler soyut fikirlerde ben
Evrensel yepyeni buluşlarda
Geriliği kovmuşum ben dönmez

Başın mı dertte beni hatırla
Duy beni en sıkıldığın an
Baştan sona her şeyiyle bu vatan
Sakın ağlamasın kasımlarda
Fatihler, Kanuniler ölmez

yazan kişiyi bilmiyorum ama güzel yazmışşş.Nice 10 Kasımlara..::)

10.11.2006 18:37    

serzenis
ananı da al git" kes ulan sesini"
"şerefsizler" "bizim çocuklar aç mı kalsın"
"otur ulan oturduğun yerde herşeye burnunu sokma"
"Askerlik yan gelip yatma yeri değildir"
YUKARDAKİ GÜZEL TERİMLERİ BİZE ÖĞRETEN ŞİMDİKİ SİYASETE DE TEŞEKKÜRLER. Izmir kurtuldu, cok tatli bir yorgunluk,Ankara'ya hareket
edecekler.Trene binerler kompartimana cekilirler.
Ertesi gun kompartimanin kapisini calar yaveri, acar yorgun, bitkin,
kravatini yikamaktadir Ataturk. Yaveri " pasam , bu ne hal hic uyumadiniz herhalde niye boylesiniz"der.
"Ya çocuk kompartimanima yastikla battaniye koymayi unutmussunuz. Kolumu
yastik yaptim agridi , setremi yastik yaptim usudum , bende uyumadim
kalktim"der.,
Yaveri;"aman pasam! Birimize haber vereydiniz hemen size bir yastikla
battaniye getirirdik"der.Ve bir ulke kurtarmaktan donen komutan tarihi bir cevap verir,der ki "Gec farkettim hepiniz en az benim kadar yorgundunuz.
Hicbirinize kiyamadim.Onemli olan benim uyumam degil milletimin rahat
uyumasi".

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.625 saniye - Sorgu: 58 - Ortalama: 0.01078 saniye