10.11.2006 01:38    

mehmetakca
Eskiden 'universite mezunu, yabanci dil bilen' olarak tanimlanan 'nitelikli eleman', artik 'gorevin gerektirdigi yetkinliklere sahip kisi' olarak tanimlaniyor

Online insan kaynaklari hizmetleri sunan Yenibiris, nitelikli eleman kavraminin ne ifade ettigini arastiriyor. Arastirmada eskiden universite mezunu, yabanci dil bilen gibi ifadelerle tanimlanan 'nitelikli eleman', artik 'ustlenmesi gereken gorevin gerektirdigi yetkinliklere sahip kisi' olarak goruluyor.

Nitelikli elemani, ustlenmesi gereken gorevin gerektirdigi yetkinliklere sahip kisi olarak tanimlayan Yenibiris Genel Muduru Deniz Ceylan Kiliclioglu, ozellikle egitim sisteminin isgucu piyasasinin beklenti ve talepleriyle uyumlu olmadigi soyluyor.

Nufusun yuzde 12'ye yakinin issiz oldugunu belirten Kiliclioglu, bu oranin, kayit disi istihdam ve yeni mezunlar dahil edildiginde yuzde 30'lari buldugunu ifade ediyor. Yeni mezunlarin bir bolumunun uzmanlasma saglamak icin yuksek lisans yaptigini ya da cesitli kurs ve seminerlere katildigini kaydeden Kiliclioglu, uzmanlasmis personel bulmakta zorlanan bircok isletme ise personelini kendi ihtiyac ve beklentileri dogrultusunda yetistiriyor. Ayrica isletmelerin temel isleri disinda kalan hizmet alanlarinda dis kaynak kullanimlari artiyor.

Yenibiris Genel Muduru Deniz Ceylan Kiliclioglu, Turkiye'de yeterli sayida nitelikli eleman yetistirilememesinin en buyuk sebebinin egitim sistemi oldugunu belirtiyor.

Talep karsilanamiyor

Okul donemindeki egitim sisteminin, bireyleri is dunyasina hazirlama konusunda yetersiz kaldigini soyleyen Kiliclioglu, "Ozellikle 'nitelikli' kavrami uzerinde durmak gerek. Genel egilime baktiginizda, 'nitelikli aday' denince universite mezuniyeti, yabanci dil bilgisi akla geliyor. Oysa nitelikli aday, ustlenmesi gereken gorevin gerektirdigi yetkinliklere sahip adaydir.

Egitim sistemimiz ne yazik ki isgucu piyasasinin taleplerine uyum saglayamiyor.
Uzun vadeli planlama yapilmiyor. Insan kaynagi, gerek bir isletmenin, gerekse bir ulkenin en onemli kaynagidir. Onemli olan dogru yatirim yapabilmek ve uzmanlasmaktir. Uzmanlasmada eksiklerimiz var. Ara kademede calisacak uzman bulmak zorlasiyor" diyor.

Calisanda nitelik arayan sektorler

Nitelikli eleman bulmakta en cok zorlanan sektorler Turkiye'de son 10-15 yil icerisinde gelismekte olan enerji, telekom ve turizm sektorleri. Ozellikle ileri duzeyde yabanci dil kullanmayi gerektiren pozisyonlarda zorlaniliyor. Almanca, Fransizca, Rusca, Arapca ve Cince dillerini iyi bilen kisilerin cok az olmasi sikinti yaratiyor. Ingilizce bilen ve muhasebe alaninda deneyimli olan kisiler de aranan elemanlar listesinin basinda geliyor.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.871 saniye - Sorgu: 42 - Ortalama: 0.04454 saniye