15.10.2006 20:11    

aRcHiTeCt
Değerli üyemiz gülcihan'nın isteği doğrultusunda iklimlendirme ve soğutma bölümü açılmıştır.

İklimlendirme ve soğutma Hakkında sorularınızı-sorunlarınızı bu bölüm altında toplayabilirsiniz.

Üyelerimize hayırlı olsun.

19.10.2007 19:15    

fatih007
slm arkd. ben sıtede yenıyım ama mukemml bı forum olmus yapanların ellerıne saglık.......
akdenız ıklım. sogutma mezunuyum.....
bı sorum olcak caok arastırdım ama bulamdım bılen varsa bıı bılggııı
tesısat ınch boru capı ıle sogutma ınc boru capı arsındakı farkk

20.10.2007 07:03    

engyates
Sevgili Fatih , boru çapları tespit edilirken onemli olan icinden gecen akışkanın taşıyabilecegi enerji miktarıdır. Q=m*c*Δt formulunde bulunan (Δt) degeri ısı farkıdır, ısıtma tesisatlarında genellikle bu deger 20 olurken sogutmada 5 olur ( 90/70 sıcak su , 12/7 soguk su ) dolayısı ile aynı miktarda hattan tasınan ısı miktarı ısıtma tesisatlarında daha coktur. kesit sogutma hatlarında daha buyuktur.( direk olarak 4 kati diyemeyiz cunku alan hesaplarında buyuklukler çapın karesi ile orantılıdır.)

20.10.2007 15:30    

fatih007
cok tsk edıyorum hayatımın yarısı Q=m*c*Δt ile gectı ama hic enerji aklma gelmemsıtı ben hep basın t-gectıgı su mıktrından oldugunun dusunuyodum tekrar cok tsk edrım

23.10.2007 09:17    

gülcihan
Alıntı
engyates :
Sevgili Fatih , boru çapları tespit edilirken onemli olan icinden gecen akışkanın taşıyabilecegi enerji miktarıdır. Q=m*c*Δt formulunde bulunan (Δt) degeri ısı farkıdır, ısıtma tesisatlarında genellikle bu deger 20 olurken sogutmada 5 olur ( 90/70 sıcak su , 12/7 soguk su ) dolayısı ile aynı miktarda hattan tasınan ısı miktarı ısıtma tesisatlarında daha coktur. kesit sogutma hatlarında daha buyuktur.( direk olarak 4 kati diyemeyiz cunku alan hesaplarında buyuklukler çapın karesi ile orantılıdır.)

engyates paylaşım için teşekkürler.......benimde bilmediğim bir konuydu....

23.10.2007 14:04    

engyates
Yardimci olabildiysem ne mutlu bana . s

22.11.2007 14:30    

mubel17
sevgili dostlar havalandırma ve iklendirme çoğumuzun yeni olduğu ve dağınık bir bilgilere sahip olduğumuz konu.
bu işin piri olan dostlarımız eğer zamanları varsa bir havalndırma ve iklimlendirme projesi hazırlamanın algoritması nasıl olmalı, nereden başlamalı ve nasıl gelişmeli anlatabilirlerse başlıkların altını doldurur ve dağınık olan bilgilerimizi toparlayabiliriz

şimdiden herkese teşekkürler

Mesaj büyük harfle yazıldığından değiştirilmiştir...

ehya (22.11.2007 14:51 GMT)

13.02.2008 11:57    

damra89
arkadaşlar ben iklimlendirme soğutma ikinci sınıf öğrencisiyim yıl sonu için proje isimleri fikir istiyorum daha önce güneş enerjisi yapmayı düşündüm ama başka fikirler ve proje isimleri söylerseniz sevinirim bu arada bu projeyi iki bayan yapıcaz çok zorlayıcı olmasın şimdiden teşekkürler

13.02.2008 14:51    

gülcihan
Alıntı
damra89 :
arkadaşlar ben iklimlendirme soğutma ikinci sınıf öğrencisiyim yıl sonu için proje isimleri fikir istiyorum daha önce güneş enerjisi yapmayı düşündüm ama başka fikirler ve proje isimleri söylerseniz sevinirim bu arada bu projeyi iki bayan yapıcaz çok zorlayıcı olmasın şimdiden teşekkürler

soğuk hava deposu projesi, doğalgaz projesi, havalandırma projesi. tesisat projesi vs.vs. projeler çoğaltılabilir....

03.03.2008 12:10    

rasputin2005
Arkadaslar Q-W = m.Cv. [(t2 - t1) => (Son sıcaklık - ilk sıcaklık)] formulu malumunuz. ancak Q ve W nin sistemdeki işaret farkları hesaplamalarda kafamı karıstırıyor, giren ısı Q da (+) çıkan ısı Q da (-) iken , sisteme giren iş W de (-) sistemden çıkan iş W de (+) oluyor buna istinaden;

ısı kazancı = 2693 W olan bi hacimde 109 kg hava oldugunu dusunelim , ortamın 24 derece ve %50 bağıl nemde olduğunu varsayılarak, ortamdan 2193 W ısı cekilirse 1 saat sonra son sıcaklık ne olacaktır?

çözerseniz çok sevinirim, kendimi teyid etmiş olurum :) ... saygılarımla....

14.07.2008 13:49    

sinanosman
arkadaşlar iklimlendirme ve klima bölümüne giriş şartları ve kaç puanla girilio bilginiz varsa rica etsemde söleseniz?

27.07.2008 22:45    

carbine
Havalandırma ve iklimlendirme konusunda yeni sayılırım ancak bildiklerimi yazmaya çalışacam.

Öncelikle ne yapılması gerektigini bilmemiz gerekiyor sadece hava ilemi sogutmamı yapacaz yoksa fancoil vs cihazlar kullanacakmıyız bu tarz bilgiler projeyi kafamızda baştan birazda olsa şekillendirmeye yarar.
İlk önce yalıtım hesabi ve gereklli elemanların K degerleri bulunur.Daha sonra k(ısı iletim katsayısı) degerlerine göre ısı kayıp ve kazanç hesapları yapılmalıdır.Bu hesaplara göre istenilen yerlere ne konması gerekiyorsa(fan coil radyatör yada sadece havalandırma ile yapılacaksa difusor menfez vs ) bunlar seçilir ve yerleştirilir.Daha sonra mahallerin cinsine göre gerekli taze hava hesabi yapılmalıdır ve bunlara görede zonlar yaratılabilir(daha sonra klima santrallerinin seçiminde zonlara ayırma işimizi kolaylaştiracaktr.) Zonlara ayırmada hava şartlarının ayni tip oldugu mahallerin bir araya getirilmesi ve bunların aynı santralden beslenmesi daha avantajlidir.
Zonlarda oluşturulup gerekli hava debilieri çıkartıldıktan sonra mahallere gerekli cihazlar konur ve kanal baglantıları yapılır ve tüm debiler toplanarak santrale gelecek yük belli olur. Santraldeki debide belli olduktan sonra hava şartlarına göre santralin ısıtma sogutma hesapları ayrı ayrı yapılmalıdır burada psikrometrik diyagram kullanmayı bilmek çok önemlidir gerekli tüm hesaplar psikrometrik tablo kullanılarak yapilacak ve buna göre santral yükleri belli olacaktır ...
şimdilik ön bilgi ile başlayalım düzeltilmesi gerekli yerler varsa yazarsanız benim açımdanda iyi olur.
paylaşımda olalım :)

20.02.2009 18:00    

ramazan_bey
yeni fikir proje ihtiyaçım var mumkün oldugundan hızlı yazıp gönderirseniz sevinirim şimdiden teşekürler

23.08.2009 10:55    

caco
arkadaslar bremende yasiyorum.8 senedir kendi meslegimden uztayim(makina teknik res.).simdi tekrar basladim.cok fazla sorum var.ama öncelikli olarak bana havalandirma konusunda ve cadvent hakinda bilgi aktarabilirmisiniz.cok acil.suan deneme süresindeyim.daha 3 haftam var. tesekkurler

18.04.2010 13:18    

ecool24
selam arkadaşlar bana acil soğutma sistemlerinde kulanılan sembollerin çizimi lazım yardımcı olursanız evinirim allaha emanet olun..

19.04.2010 14:39    

dejavu44
slm arkadaşlar ben istanbul üniversitesi iklimlendirme ve soğutma bölümü mezunuyum ben size yardımcı olabilirim her konuda

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 6.659 saniye - Sorgu: 88 - Ortalama: 0.07567 saniye