28.12.2020 06:22    

aliigurer
Arkadaşlar merhaba,

bana line çizgilerini toplu şekilde mıddle center'dan scale yapan lisp lazım yardımcı olursanız sevinirim.
teşekkürler

ProhibiT (29.12.2020 07:00 GMT)

28.12.2020 08:57    

ehya
Komut adı LNSC

Kod:

(defun c:LNSC ()(vl-load-com)
(setq doc (vla-get-activedocument (vlax-get-acad-object)))
  (if (setq lsec (ssget (list (cons 0 "LINE"))))
    (progn
      (if (= scdeg nil)(setq scdeg 2))
      (setq scd (getreal (strcat "\nScale değeri : < " (rtos scdeg 2 2) " >:")))
      (if (= scd nil)(setq scd scdeg))(setq scdeg scd)
      (setq c -1 say (sslength lsec))
      (vl-cmdf "._select" lsec "")
      (while (< (setq c (1+ c)) say)
(setq tek (ssname lsec c)
      data (vlax-ename->vla-object tek)
      sp (vlax-get data 'startpoint)
      ep (vlax-get data 'endpoint)
      lng (vla-get-length data)
      scp (polar sp (angle sp ep) (/ lng 2.0)))
(vla-scaleentity data (vlax-3d-point scp)scdeg))))(princ))

29.12.2020 05:46    

aliigurer
Çok teşekkür ederim

29.12.2020 06:59    

ProhibiT
Merhaba,

Çok sorulan bu veya benzeri soru, ilk defa doğru ve tanımlı bir şekilde sorulmuş, cevap yazmak şart oldu diye düşünerek, bir fonksiyon yazmaya başlamıştım. Araya iş güç girdi, bitirdiğim Lisp Fonksiyonu paylaşmak için girdiğimde bir baktım Mehmet (ehya) Hocam yazmış ve paylaşmış bile. :)

Özel mesaj yazarak tebrik ettim, çok benzer bir biçimde yazmış olduğumuzdan söz ettik. Sonra da bir kaç mesaj boyunca, forumda paylaşılmayacak bazı detaylardan söz ettik. O değişkeni neden tuttun, orta noktayı bulurken neden Visual Lisp komutları kullanmadın... gibi.

Son mesajı yazdıktan sonra birden kafama dank etti!
İkimiz de doğrunun orta noktasını bulmak için; çizginin başlangıç noktasından "polar" ile, çizginin açısında ve uzunluğunun yarısı kadar giderek bulmuştuk orta noktayı.
Bu durumda bilerek veya bilmeyerek LINE Objelerinin arasında 3DLINE (başlangıç ve bitiş noktalarının Z koordinatları farklı) olanlar varsa, orta noktanın Z değeri de Başlangıç noktasına göre aynı olacağından, hataya neden olabilecek bir durum ortaya çıkıyordu.
Aynı LINE grubunu 2.00 ile Scale ettikten sonra, aynı fonksiyonla 0.50 ile Scale ettiğimizde, çizgilerin ilk hallerine dönemeyecekleri anlaşılıyordu.

"Mehmet Hocam, Kullanıcıya bunu anlatamayız, önünde sonunda hata veriyor diyerek geri döner. Onun için, çizginin orta noktasının 3D formatında bulunması şeklinde kodların değiştirilmesinin uygun olacağını" söyledim.
O da, "Çok haklısınız hocam. Gözümüzden kaçan küçük görünen ama aslında ciddi bir şey.
Biz hep 2D olarak düşünüyoruz. Ama dediğiniz gibi Z değerlerinin farklı olması işin rengini değiştiriyor. Elinize sağlık hocam... Bu lispi foruma eklediğinizde benim cevabımı sileyim. sizin yazdığınız daha doğru olanı." diye cevap vermiş.

Lisp ve Programcılık konusunda "daha doğru" yada "en doğru" diye bir şey yok aslında. Yukarıda verilen kod kolayca değiştirilip düzenlenebilirdi. Sağ olsun Mehmet Hocam tevazu göstermiş, iltifat etmiş. :)
Kod:

;|---------------------------------------------------------------------------|
| Selected Line objects are scale by scale factor according own midpoints   |
|                 Multiple Scale for Midpoint of Line                       |
| Seçilen LINE objeleri, orta noktalarına göre verilen sayıyı kullanarak    |
| SCALE edilir. Seçilen LINE'lar 3DLINE (başlangıç ve bitiş noktalarının    |
| Z koordinatları farklı) olsa bile, 3B orta noktaya göre SCALE edilir.     |
|                    28.12.2020 - M. Şahin Güvercin - www.cizimokulu.com    |
|---------------------------------------------------------------------------|;
(defun c:MSFML (/ ScLf SecSet SyC SrdkL SrdkM)
  (setvar "cmdecho" 0) (command "_.undo" "group") (vl-load-com)
  (if (not eScLf) (setq eScLf 1.0))
  (if (setq SecSet (ssget (list (cons 0 "LINE")))) (setq SyC (sslength SecSet)))
  (if SyC
    (if (setq ScLf (getreal (strcat "\nÖlçek Faktörü <" (rtos eScLf 2 2) ">:")))
      (setq eScLf ScLf) (setq ScLf eScLf)) (setq Syc 0))
  (while (>= (setq SyC (1- SyC)) 0)
    (setq SrdkL (vlax-ename->vla-object (ssname SecSet SyC))
          SrdkM (mapcar '(lambda (p1 p2) (/ (+ p1 p2) 2.0))
                        (vlax-get SrdkL 'StartPoint)
                        (vlax-get SrdkL 'EndPoint)))
    (vla-scaleentity SrdkL (vlax-3d-point SrdkM) ScLf))
  (command "_.undo" "e") (princ))

Burada yeri gelmişken soru sahibi arkadaşımıza da bir bilgilendirme yapmak istiyorum.
Pek çok defalar "Konu başlıklarının ve mesajların tamamını büyük harflerle yazmayınız." diye, uyarılarda bulunuyoruz.
Pek çoğunuz, hemen tüm arkadaşlarımız, cizimokulu.com sitesine arama motorlarında bir şeyler ararken gelmediniz mi? Bu konu başlıkları da arama motorlarında aynen yazıldığı gibi çıktıklarına göre, başlıklarda ve mesajlarda usulüne uygun düzgün bir üslup kullanılması gerçekten önemli.
Bu bakış açısıyla konu başlığını düzenleyeceğim. Hem tamamı büyük harfle yazılmış hem de "Line Çizgileri..." (yani Çizgi Çizgileri) diye bir ifade olmaz.

Selam ve saygılarımla herkese kolaylıklar dilerim.

ProhibiT (29.12.2020 15:38 GMT)

29.12.2020 10:47    

aliigurer
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Bu forum'da yeni olduğum için üslub ve kullandığım kelimeleri tam seçememiş olabilirin daha dikkat edeceğim. Tekrardan teşekkür ederim.

29.12.2020 15:43    

ProhibiT
Alıntı
aliigurer :
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Bu forum'da yeni olduğum için üslub ve kullandığım kelimeleri tam seçememiş olabilirin daha dikkat edeceğim. Tekrardan teşekkür ederim.

Anlayışınız için biz teşekkür ederiz
Burada yazdıklarımızı asla kişisel algılamayınız.
Nazik ve uyumlu tavrınıza karşılık olarak bu fonksiyonu geliştirerek sizin için tekrar paylaşmaya söz veriyorum.

29.12.2020 19:26    

ProhibiT
Sorunuza cevaben ele aldığımız konuyu biraz daha genelleştirerek:
Seçilen Line nesnelerini, her birinin kendi üstündeki Başlangıç (Start), Bitiş (end) veya Orta (Mid) noktalarına göre verilen Ölçek Katsayısı ile Scale edebilecek şekilde geliştirdiğim Lisp Fonksiyonu paylaşıyorum.
Hemen akla gelebilecek, seçilen tüm Line objelerini belirlenen tek bir noktaya göre scale etmek işini AutoCAD Scale komutu zaten yapıyor. :)
Kod:

;|---------------------------------------------------------------------------|
| Selected Line objects are scaled by the given scale factor                |
|   based on points selected on istself                                     |
|                 Multiple Scale for Defined Point's of Line                |
| Seçilen LINE objeleri, Kendi üzerinde seçilen Başlangıç, Bitiş veya       |
| orta noktalarına göre verilen sayıyı kullanarak SCALE edilir.             |
| Seçilen LINE'lar 3DLINE (başlangıç ve bitiş noktalarının Z koordinatları  |
| farklı) olsa bile, seçilen noktaya göre SCALE edilir.                     |
|                    29.12.2020 - M. Şahin Güvercin - www.cizimokulu.com    |
|---------------------------------------------------------------------------|;
(defun c:ScLsP (/ *error* ocmd ScLf SecSet SyC ScP SrdkL SrdkS SrdkE SrdkM)
  (vl-load-com) (defun *error* (er)
    (if (and (member er '("Function cancelled" "quit / exit abort"))
             (= (logand (getvar "undoctl") 8) 8))
      (progn (command-s "_.undo" "e") (setvar "cmdecho" ocmd)))
    (princ (strcat "\n" er)) (prin1))
  (setq ocmd (getvar "cmdecho"))(setvar "cmdecho" 0) (command "_.undo" "group")
  (if (not eScLf) (setq eScLf 2.0))
  (if (setq SecSet (ssget (list (cons 0 "LINE")))) (setq SyC (sslength SecSet)))
  (if SyC (progn (setq oDz (getvar "dimzin")) (setvar "dimzin" 0) (if
        (setq ScLf (getreal (strcat "\nÖlçek Faktörü <" (rtos eScLf 2 2) ">:")))
        (setq eScLf ScLf) (setq ScLf eScLf)) (setvar "dimzin" oDz)
      (initget 1 "Start End Mid")
      (setq ScP (getkword "\nStart/End/Mid: [S/E/M]"))) (setq Syc 0))
  (while (>= (setq SyC (1- SyC)) 0)
    (setq SrdkL (vlax-ename->vla-object (ssname SecSet SyC))
          SrdkS (vlax-get SrdkL 'StartPoint)
          SrdkE (vlax-get SrdkL 'EndPoint)
          SrdkM (mapcar '(lambda (p1 p2) (/ (+ p1 p2) 2.0)) SrdkS SrdkE))
    (vla-scaleentity SrdkL (vlax-3d-point (cond ((= ScP "Start") SrdkS)
                                                ((= ScP "End") SrdkE)
                                                ((= ScP "Mid") SrdkM))) ScLf))
  (command "_.undo" "e") (setvar "cmdecho" ocmd) (princ))

(cond fonksiyonunda elde edilen değerin (return value) herhangi bir değişkene atanmayıp, doğrudan vlax-3d-point fonksiyonuna parametre olarak geçirildiği konusunda yazar arkadaşlarımın dikkatini çekmek isterim.
Benzer şekilde örneğin, if fonksiyonlarında elde edilen değeri değişkene atamayıp doğrudan kullandığım çok oluyor.
Bu; en kısa, daha kısa, çok daha kısa... kod yazmak kaygısından kaynaklanmıyor şüphesiz. Değişkenler arasında gezdirip koşturulan değerlerle gözü, zihni ve bilgisayarı yormamak daha doğru geliyor bana. Üstelik kodlar çok sadeleşiyor, algoritma daha akışkan ve kolay takip edilebilir hale geliyor.

Düzenleme: Hata yakalama fonksiyonu eklendi, dimzin sistem değişkeni kontrol edilerek, fonksiyon daha karalı ve güveli hale getirildi. 30.12.2020

ProhibiT (30.12.2020 20:25 GMT)

30.12.2020 06:25    

aliigurer
Bu lisp bana diğer işlerimde de çok yardımcı olacak teşekkür ederim.

Saygılarımla İyi çalışmalar

03.02.2022 13:09    

ravendesign
Merhabalar.

Ben bu lisp dosyasını daireler üzerinde denedim ama çalışmadı polyline ve circle için geçerli durumda değil galiba.
Ve bu sorunum için çözüm üretemiyorum.

Bunu nasıl sağlayabilirim?

04.02.2022 06:54    

ProhibiT
Birincisi "Daire" başka şeydir, "Çember" başka. Her ikisini de "Circle" ile karşılayan o malum lisanın zavallılığını "hor görün" gitsin. Yanlış anlaşılmasın, sözü edilen zavallılık AutoCAD'in değildir. AutoCAD yazıldığı dilin kavram sınırlarını başarıyla aşmış bir programdır. Zaman zaman düşünmüşümdür, AutoCAD'i icat edenler ve geliştirenler bir de Türkçe bilselerdi, Türkçe düşünebilselerdi... bugün AutoDesk ürünleri ticari başarılarının yanında bambaşka ufuklarda, bambaşka kavramlara sahip olurlardı. Böyle bir giriş yapmamın nedeni, çoğu zaman yazdığım gibi, Türkçe'nin gücünün farkında olunması ve değerinin bilnmesi gereğine olan inancımdır. Gene zaman zaman söylediğim gibi, Türkçe o kadar güçlüdür ki, silah gibidir. Yanlış kullanırsanız Türkçe'ye bir şey olmaz, kaybeden ve zarar gören siz olursunuz.

İkincisi ise, konunun başında beri hiç bir yerde Line (ve 3DLine) dışında bir çizim nesnesinden söz edilmemiş. Üstelik Scale işlemi yapılırken hangi nokta esas alınsın diye tartışılmış, Line'ların başlangıç bitiş veya orta noktaları seçilecek biçimde düzenlenmiş. Soruda, "... polyline ve circle için geçerli durumda değil galiba." denmiş. Evet önemli keşif için minnet duymalıyız herhalde.

Diyelim ki, Circle ve Polyline için düzenlendi, peki o zaman "Scale" işleminde "Base Point" neresi alınacak! Polyline'ın neresinden tutulacak? Circle nesnelerinin scale edilmesi zaten "Radius" değerinin değiştirilmesi olduğuna göre, bunu da standart AutoCAD komutlarıyla kolayca rahatça yapabileceğinize göre, illede Circle nesnelerini bel(ir)li noktasından tutup ölçekleyeceğim ve bunu Lisp ile yapacağım diyorsanız... aman dikkat.

Bütün bunlara rağmen sorunun samimiyetine ve öğrenme, kendini geliştirme çabasına inanarak başka bir fonksiyon paylaşarak yardımcı olmaya çalışalım.
Kod:

;|***************************************************************************|
| ChCrr: Change CircLe Radius.                                              |
| Seçilen Gurup içindeki belirlenen Radius değerine sahip Çember çaplarını  |
| seçilecek başka bir çemberin Çapına çevirir.                              |
|___________________________________________________________________________|;
(defun C:ChCrr (/ *error* chm p ocr ncr n e)
  (defun *error* (er /)
    (if (member er '("Function cancelled" "quit/exit abort"))
      (princ (strcat "\n\t*error* " er)))
    (if (= (logand (getvar "undoctl") 8) 8) (command-s "_.undo" "e"))
    (if ocmd (setvar "cmdecho" ocmd)) (prin1))
  (setvar "cmdecho" 0) (command "_.undo" "group")
  (if (setq chm 0 p (ssget (list (cons 0 "CircLe"))))
    (progn (if (not (setq ocr (getreal "\nOld radius: ")))
        (setq ocr (cdr (assoc 40 (entget (car (entsel "\npick an object")))))))
      (if (not (setq ncr (getreal "\nNew radius: ")))
        (setq ncr (cdr (assoc 40 (entget (car (entsel "\npick an object")))))))
      (setq n (sslength p))
        (while (not (minusp (setq n (1- n)))) (setq e (entget (ssname p n)))
          (if (= ocr (cdr (assoc 40 e)))
            (setq e (subst (cons 40 ncr) (assoc 40 e) e) chm (1+ chm)
                  e (entmod e) e (entupd (cdr (assoc -1 e))))))))
  (princ (strcat "\nChanged " (itoa chm) " Circle(s)"))
  (if (= (logand (getvar "undoctl") 8) 8) (command-s "_.undo" "e"))
  (if ocmd (setvar "cmdecho" ocmd)) (prin1))

Daha önce de açıklandığı gibi bu fonksiyonun yaptığı işlem AutoCAD komutlarıyla kolaylıkla yapılabilir. Bu tür fonksiyonları, AutoCAD'in çok eski sürümlerinde yazmıştık, açıklayıcı ve öğretici olması bakımından zaman zaman paylaşıyoruz.

Kolay gelsin.

05.02.2022 12:23    

promise89
Mehmet bey Autolisp konusunda verdiginiz katkılar ve kullanıma hazır olusturdugunuz lispler icin tesekkur ederim. Ben kendi capımda autolisp ogrenmeye calisan bir insaat muhendisiyim. Kitabınızı siparis verdim yakın zamanda temin etmis olacagım oradaki ornekler uzerinden de calısma yapacagım.
Temel komutları cogunlukla anlamama rağmen sitede olusturdugunuz lispleri inceledigimde aklımda bir cok belirsizlik olusuyor. Ornegin bu linkte hazırladıgınız lispi detaylı inceledigimde bir cok kısmı anlamadıgımı farkediyorum.

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

(error icin yazdıgınız bolumleri, rtos kısmını vs...)
Acaba olusturdugunuz lispleri bir youtube kanalında satır satır acıklamanız cok zahmetli mi olur veya site icerisinde olusturulan lispleri aynı konu icerisinde acıklasanız.
Simdiden tesekkurler. kolay gelsin.
Acaba bu lisplerinizi bir youtube kanalında
Alıntı
ProhibiT :
Birincisi "Daire" başka şeydir, "Çember" başka. Her ikisini de "Circle" ile karşılayan o malum lisanın zavallılığını "hor görün" gitsin. Yanlış anlaşılmasın, sözü edilen zavallılık AutoCAD'in değildir. AutoCAD yazıldığı dilin kavram sınırlarını başarıyla aşmış bir programdır.
...

ProhibiT (06.02.2022 07:19 GMT)

07.02.2022 07:46    

ProhibiT
Merhaba promise89 :, ilginiz için teşekkür ederim.

Öncelikle sitemizde mesaj yazarken ve alıntı yaparken, orijinal mesajda verilen kodları tekrarlamayınız. Aksi halde aynı Lisp kodu defalarca farklı yerlerde olduğunda arama yapanların işi epeyce zorlaşıyor. Sizin adınıza bu anlamda mesajınızı düzenledim.

Yukarıdaki ve ondan sonraki bir mesajınız okunduğunda anlaşılıyor ki, çok başlangıç aşamasındasınız. Heyecanınız anlaşılabilir, bununla birlikte sorduğunuz soruları temel kavramları öğrendikten sonra sormayacağınızdan eminim. Prensip olarak, özel mesajlar da dahil, her soruya cevap vermeye çalışıyorum. Bunun tek istisnası var, bozuk Türkçe ile ve ne demek istediğini anlatamayan mesajlara cevap vermiyorum açıkçası. İsim vermeden bir örnek vermek gerekirse,
Hocam autocadde çizilmiş havalandırma kanal projesinin
Kanal ve dirseklerini yazılarının dxf kodlarını txt kaydedip
Kanal metrajı yapmak için uğraş tım başarılı olmamadım yardımcı olurmusuz
Nasıl otomatik kanal metraj programı yapabilirim
Yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler.
Madem benim yazdıklarımdan öğrenmedin, neden bana soruyorsun o zaman... demezler mi! Üstüne üstlük te bu arkadaşımız, Havalandırma Kanalı Metrajı yapan lisp yazdığını iddia ediyor ve bunu sanal ortamda satışa çıkarmış. İki rahmetten biri, satışa çıkardınsa yazmışsındır, yazamamışsan neden satışa çıkarıyorsun! Bu tür arkadaşlar ya kendilerini çok akıllı sanıyor, yada elalemi saf, salak.

Bir başka özel mesaj gurubu da, "yandım Allah... çok acil çözmem lazım..." diye başlayan özel mesajlara iyi niyetle yazdığımız cevaplara hiç bir geri dönüş olmadığı gibi, yazdıklarımızın okunmadığını görünce... hayal kırıklığı yaşıyoruz doğrusu. Burada yazan arkadaşlar, biliyorum herkes kendi evreninin merkezi, herkes en iyisini biliyor... ama şunun da bilinmesi gerek ki, hiç birinizin vakti benimkinden daha değerli değil.

Yazmaya karar verdiğimizde, temel seviyeden başlayarak AutoLisp öğreten bir kitap olarak düşünmüştük. Daha sonra fark edildi ki, AutoLisp'in derli toplu Türkçe bir başvuru (referans) kitabı da yok. Her iki ihtiyacı da karşılayacak biçimde yazmaya başladık. Düşündüğüm biçim ve içerikte yazıp bitirdiğimde (ki o sıralar Tunus'ta idim) A4 sayfa boyurlarına 1000 sayfayı geçmişti. Yayınevinden, "basılabilir ve yayınlanabilir kitap sayfası boyutlarında dizildiğinde 1500-1600 sayfayı geçer olur. Böyle bir kitabın 2 hatta 3 cilt olması yayıncılık açısından mümkün değil," şeklinde bir yorum geldi. Kitabın hem eğitici, öğretici hemde başvuru kitabı olması özelliklerinden vazgeçmeden kısaltılması gerekti. Bu kısaltma sırasında da özellikle 7. Bölüm'de yer alan "Açıklamalı örnek Kodlar" kısmı epeyce nasibini aldı.

Nisan 2014'te yayımlandığına göre 8 yıl dolmak üzere. Geçen zaman içinde görüldü ki, Başvuru Kitabı olma konusunda isabetli karar verilmiş. Eğitici ve Öğretici olması konusunda ise, kısaltırken fedakarlık etmek zorunda kalmışız. Hemen sonra bazı okuyucularımızdan, "keşke bir de indeks eklenseydi, aranan konular çok daha kolay bulunabilirdi" şeklinde yorumlar geldi. İçindekiler bölümünün 14 sayfa olduğu düşünülürse, böyle bir konuda Indeks vermenin sayfa sayısını epeyce artıracağı göz ardı edilmemeli.

Sizin sorduklarınıza gelince Kitabı edindiğinizde, Ösöz ve hemen birinci bölümde yer alan "AutoLisp'e Giriş" kısmını okuduğunuzda burada sorduğunuz soruların cevabını bulacaksınız.

Youtube kanalında yayınlamayı kast ediyorsunuz herhalde, mesajınız yarım kalmış. Kerameti kendinden menkul, mesnedi dayanağı olmayan, yalan yanlış bir sürü şeyin paylaşıldığı ortamda, biz ne paylaşalım? İyi niyetli ve gayet dolu dolu paylaşımlar yapan bir arkadaşımızın Youtube kanalına kaç kişi üye oldunuz, hatta kaç kişi uğradı, bir mesaj yazdı, begendi yada beğenmedi. Marifet iltifata tabidir, talebi olmayan marifet zayidir. İşin açıkçası, kitabımızda yer alan her bölüm için birer tane olmak üzere video hazırlamıştım, hem Türkçe hem de İngilizce. Çok kolayca dadetaylandırılıp, yeni videolar hazırlamak ta işten değil. Kitabın kapağını açmamış arkadaşlarımıza hitap etmiyor haliyle ve paylaşamadık.

Kolay gelsin.

07.02.2022 09:26    

promise89
Alıntı
ProhibiT :
Merhaba promise89 :, ilginiz için teşekkür ederim.
Öncelikle sitemizde mesaj yazarken ve alıntı yaparken, orijinal mesajda verilen kodları tekrarlamayınız. Aksi halde aynı Lisp kodu defalarca farklı yerlerde olduğunda arama yapanların işi epeyce zorlaşıyor. Sizin adınıza bu anlamda mesajınızı düzenledim.

Cevabınız icin tesekkur ederm, yazının son kısmında sanırım bazı cumleler tekrarlanmıs bu durumdan dolayı bu kadar uzun yazmanıza gerek yoktu:) sahsi gorusum bu sekilde. Alıntılama konusunda nacizane fikrim alıntı secenegi ile birlikte cevapla secenegi olmalı. (bir cok forumda mevcut) Manuel olarak elle silmek ne kadar mantıklı bilmiyorum.
Bahsettiginiz tarzda mesajları benden duyamazsınız zaten yazıya nasıl basladıgımı okursanız farkedersiniz:wink
Yine de cevabınız icin tesekkur ederm, iyi calismalar dilerim...

promise89 (07.02.2022 09:39 GMT)

07.02.2022 12:25    

ProhibiT
Yazdıklarımın kişisel olmadığını bilmenizi isterim.
Size yazarken kaptırıp, sürekli muhatap olduğumuz bazı durumları da dile getirmiş bulundum.

Konu açılmışken yakınlarda yaşadığım bir olayı da anlatmadan geçemeyeceğim. Koskoca bir televizyon kanalında yayınlanan bir dizide, ikinci defadır baş kahramanlardan birine "... beniz maruz görün." Dedirten senariste, o rolü oynarken düzeltmeyen oyuncuya, yapımcılarına ve o diziyi yayınlayan kanala karşı kampanya başlattım, "Mazur görülür", "Maruz kalınır," diye. Bilmiyorlarsa yazmasınlar!

Bir kaç kişi dışında hiç kimse okumamıştır herhalde. Burada yazmıştım, "Kamelya" ayrı şeydir, "Kameriye" ayrı, diye.

"Kot" yerine "Kod" veya tersini kullanan,

... bunun gibi galiz ve bariz hatalı ifadeleri kullanan mesajlara (kendi adıma) cevap vermeyeceğimi yazmıştım.

Umarım bunu da üstünüze alınmazsınız. :) Şaka bir yana, gerçekten kimseyi hırpalamak gibi bir niyetimiz ve amacımız olamaz.

Kolay gelsin.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.601 saniye - Sorgu: 92 - Ortalama: 0.0174 saniye