28.07.2020 01:44    

semihagir
Arkadaşlar merhaba,

Daha önce kullandığım bilgisayarlarda türkçe karaktekterler ile kısa komut atayabiliyordum (örneğin "Ö" ile DIST, "Ç" ile LIST hatta capslock tuşu yüzünden kriz geçirten Mirror için "Mİ")
son yüklediğim formatladığım bilgisayarlarda acad.pgp dosyasında komutları oluşturduğum halde komutları çalıştıramıyor. Bu konuyu baya bi araştırdım ama hiçbir şey bulamadım zaten yabancı forumlarda böyle bi dertleri olacak değil.

bilginiz var mı neden kaynaklanıyor olabilir.

28.07.2020 14:33    

ehya
Merhaba,
acad.pgp ile yapılan değişikliklerle bu istediğinizin sorunsuz çalışması gerekli.
İstemeden de olsa pgp dosyasında bir hatalı karakter oluşmuş ise böyle bir sorun çıkabilir.
Autocad açılırken komut satırında hata iletisi veriyor mu?
Kontrol edermisiniz?

08.08.2020 04:13    

semihagir
maalesef hata iletisi çıkmıyor.
Dediğiniz gibi daha önceden böyle bir problem yoktu her komutu girebiliyordum. yeni windows ardından autocad yüklemesi yaptığımda çalışmaz oldu farklı iki bilgisayar 2-3 sefer formatladım.
Okuyan arkadaşlardan yeni format atmış olanlardan ricam Ö Ç İ harfleriyle komut tanımlaması yapabilir misiniz. sizlerde durum nasıl (AMD sürücülerinden şüpheleniyorumda)

10.08.2020 11:45    

ProhibiT
Alıntı
semihagir :
maalesef hata iletisi çıkmıyor.

Bir ihtimal yanlış yerdeki acad.pgp dosyasını düzenliyor olabilirsiniz.

c:\Program Files\Autodesk\AutoCAD xxxx klasörü içinde acad.pgp dosyasını aradığınızda,
C:\Program Files\Autodesk\AutoCAD xxxx\UserDataCache\en-us\Support diye bir klasörde bulursunuz.
klasör adından da anlaşılacağı gibi burası UserDataCache dir. Yani buradaki acad.pgp dosyası, AutoCAD'in kullandığı dosya değildir.

AutoCAD komut satırından
(findfile "acad.pgp")
komutunu, parantezler ve tırnak işaretleri de dahil, girdiğinizde...
"C:\\Users\\Monster\\AppData\\Roaming\\Autodesk\\AutoCAD xxxx\\Rxx.x\\enu\\support\\acad.pgp"
şeklinde acad.pgp dosyanızın yerini bulursunuz.

Buradan bulduğunuz dosya konumunu kopyalayarak (\\'ların yerine \ koymalısınız elbette) Dosya Gezgini (Explorer) veya doğrudan Notapad, Dosya-Aç menüsünden açılan diyalog penceresine yapıştırarak, acad.pgp dosyasını açıp düzenleyebilirsiniz.

Açıkçası hataya çok açık bir yöntem. İlgili klasöre erişim yetkiniz olmayabilir, Notepad (veya kullandığınız editör ne ise) kaydederken yanlışlıkla acad.pgp.txt gibi yanlış kaydedilebilir. Bunun yerine daha kolay ve hata ihtimali yok denecek kadar az başka bir yöntem tavsiye ederim.

AutoCAD komut satırından
AI_EDITCUSTFILE girin.
Custom File to edit: şeklinde bir soru gelecek, buraya
Custom File to edit: acad.pgp şeklinde düzenlemek istediğiniz dosya adını girin.
Enter'a bastığınızda Notpad (AutoCAD ayarlarınızda Default Text Editor) ile dosyanız açılacaktır.
Düzenlemelerinizi yapıp, kaydederek çıktığınızda işlem tamamdır. Reinit yaptığınızda veya AutoCAD'i yeniden başlattığınızda Türkçe karakterli komut kısa yollarınız geçerli olacaktır.

Kolay gelsin...

13.08.2020 00:41    

semihagir
--ÇÖZÜLDÜ--

ehya ve ProhibiT ilginize çok teşekkür ederim.

ProhibiT; acad.pgp dosyasına "menu bar > Tools > Customize > Edit Program Parameters (acad.pgp)" yoluyla girip değiştiriyordum o da sizin bahsettiğiniz "users" klasörü içindeki dosyaya ulaşıyormuş.

fakat bahsettiğiniz her iki klasörü karıştırıken fark ettim;

- acad.pgp dosyasını farklı kaydet dediğim zaman çıkan kaydet ekranın altında "Kodlama" diye bir seçenek var . o seçenek bende UTF-8 formatındaymış. Kodlamayı ANSI formatına alıp kaydettiğim zaman tüm komutlar çalışmaya başladı...

Çözüm farklı bi yerden çıkmış olsa da yardımlarınız ile bulmuş oldum.

iyi çalışmlar.

13.06.2023 09:08    

halilozcakir
Merhaba acaba Türkçe karakterde resimdeki sorun neden kaynaklanıyor olabilir ?

14.06.2023 05:55    

ehya
halilozcakir

Merhaba halilozcakir
Pgp dosyasını açıktan sonra Farklı Kaydet yaptığında ekrana gelen tabloda Kodlama türü ANSI yazmalı.
Ansi deği ise, değiştir. Kısayolları yeniden düzenle ve kaydet.
Denetim Masası --> Bölge --> Yönetimsel kısmında yer alan Unicode olmayan programların dili kısmında Türkçe yazıyor mu? Yazmıyorsa Türkçe olarak değiştirmelisin.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.175 saniye - Sorgu: 66 - Ortalama: 0.0178 saniye