AutoCAD • AutoLISP • Programlama • Püfler • Komutlar • Terimler • Eğitim
aLd • TCad • FacadeCAD • Cephe Kot • HQ Library • FreeMUST • Pasdoc.A
30.01.2018 06:05    

barhara
Merhaba arkadaÅŸlar,

Sorun şu ki, herhangi bir dosya da açsam sıfırdan bir autocad sayfası da açsam içerisine başka bir autocad dosyasından küçük bir çizgi bile yapıştırsam başka bir şey yapıştıramıyorum. Sanki her dwg de tek yapıştırma hakkım varmış gibi oluyor. Sorun neyden kaynaklanıyor olabilir?

30.01.2018 06:19    

Travaci
Komut satırında yazan ileti ne ?

30.01.2018 06:31    

barhara
_pasteclip Specify insertion point:

diyor, herhangi bir yere ya da belli bir noktaya tıklıyorum tüm layerlar açık olduğu halde görünmüyor ara sıra da alakasız obje gibi şeyler yapıştırıyor.

30.01.2018 06:47    

Travaci
Noktayı gösterdikten sonra hata iletisi almıyorsanız sorun yok. Ayrıca "ctrl+shift+c" ile referans noktası gösterip yapıştırmayı denermısın, referans noktasını orjinden aldığı için yapıştırdığında göremiyor olabılırsın.

30.01.2018 06:48    

barhara
onu da denedim malesef. Sorunun crackli autocad kullandığımdan kaynaklandığını düşünüyorum. :(

30.01.2018 06:52    

Travaci
Hata iletisi almıyorsanız sorun yok, nesneyı yapıstırdıktan sonra Select -> Last komutunu girip nereye gittiğine bakın.

30.01.2018 07:11    

barhara
Malesef, yine de teşekkür ederim.

30.01.2018 07:28    

ehya
nesneleri kopyaladığınız ilk dosyanın UCS si ile ikinci dosyanın UCS sinin aynı olduğunuı teyit edin.
Ucs icon kapalı ise, UCSICON komutunu çalıştırın ve ON yazın.

Sağ taraf X, Yukarısı Y ve iki eksenin kesiştiği yerde kutu olmalı...

30.01.2018 09:02    

waytooraider
Merhaba.
Bazen dosyalar boş olmasına rağmen MB olarak inanılmaz yüksek boyutta olabiliyor.Ne purge,ne overkill ne auidit bunları silmiyor..Copy paste çalışmıyabiliyor.Çözüm olarak overkill,purge,audit vs gibi komutlarla temizlenmeyen kullanılmayan dataları ekteki rl.fas dosyasını kullanarak temizledikten sonra copy paste yapın.
76735-rl.fas

waytooraider (30.01.2018 09:11 GMT)

30.01.2018 09:26    

ehya
waytooraider

Boş dosya olmasına rağmen dosya boyutu çok fazla ise öncelikle bakmanız gereken yer LINETYPE listesidir. DGN çizgitipleri autocad'e eklendiğinde malesef eski sürümlerde purge ile temizlenmiyor. Autodesk son sürümlerinde Purge seçeneğine bu çizgitiplerinin de temizleme seçeneğini ekledi. Ancak eski sürümlerdekiler ne yapacak?
Bunun için yapmanız gereken alağıdaki kodu komut satırına yazmanız.

Kod:

(dictremove (namedobjdict) "ACAD_DGNLINESTYLECOMP")

Daha sonra PURGE komutu ile dosya boyutunu azaltabilirsiniz.
Copy-paste yaparken hata vermesi de tanımlanamayan çizgitiplerinden kaynaklanıyor. Seçilen nesnelerin çizgitipleri bunlardan ise değiştirerek çözüm sağlayabilirsiniz.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.279 saniye - Sorgu: 74 - Ortalama: 0.01728 saniye