27.09.2006 18:14    

_henster_
selam arkadaşlar benim çok acil

Yuvarlanmlı Yataklama
V-Kasnak
Trapez kasnak
Burcsuz Yatak
Vidalı Pim
Rulmanlı Yatak montajı hakkında bilgi toplamam lazım.Gerçekten çok acil kendim aradım ama pek netice alamadım.forma yazmaya karar verdim.Bilen arkadaşlar lütfen yardım etsin.

Herkeze şimdiden Kolay Geldsin.

27.09.2006 23:29    

bfigen
aradığın şey bilgimi ,çizimmi,standartlarmı?vidalı pim dediğinde biçok çeşidi var sivri uçlu,konik uçlu,altıköşe oyuklu falan .....

28.09.2006 06:23    

hikoaslan
evet bilgimi çizimmi?

28.09.2006 07:44    

_henster_
arkadaşlar aradıgım şey hepsinin hakkında bilgileri.
Buda vidalı pim.
[URL=http://imageshack.us][IMG]http://img223.imageshack.us/img223/2820/resim1kr7.jpg[/IMG][/URL]

30.09.2006 21:05    

bfigen
istediklerin uzun ve detaylı şeyler.kısacayataklarYUVARLANMALI YATAKLAR:muyluları çevreleyerek destekleyen ve dönebilmelerini sağlayan makine elemenlarına denir.İkiye ayrılır.Kaymalı ve yuvarlanmalı yataklar.
Muylunun dönmesini kolaylaştırmak için değişik biçimlerde yuvarlanan parçaları bulunan yataklara yuvarlanmalı yatak denir.Genellikle iç bilezik,yuvarlanan parçalar,kafes,dış bilezik ve yatak tan oluşur.
İÇ BİLEZİK:Çelikten yapılır.sertleştirilir,taşlanır.Bileziğin muylu ile beraber dönebilmesi için muyluya sıkıca geçirilir veya sıkıştırma kovanlarıyla bağlanır.
YUVARLANAN PARÇALAR:Yatak içindeki sürtünme direncini azaltmak amacıyla kullanılan iç bilezik ile dış bilezik arasındaki parçalardır.Yüksek kaliteli çelikten yapılan bu tür parçalara rulman denir.Rulmanlar.muylu dönerken kendi ekseninde döner ve bileziğin çevresinde yuvarlanma hareketi yaparlar.
KAFES:Rulmanlara kılavuzluk yapar.Kılavuz bileziğide deni,r.Kafes kullanılmazsa rulmanlar birbirine değer.Muylşu dönünce rulmanları harekete geçirir ve rulmanların birbirine değen kısmındakidönme yönleri karşıt olduğu için birbirini aşındırır.Kafes rulmanları eşit aralşıkta tutar,birbirini aşındırmasını önler ve rulmanların aynı değerde yüklenmesini sağlar.Kafes sürekli olarak aşınmaya maruz kalacağı için yumuşak gereçlerden yapılır.Yumuşak çelik,pirinç,bronz gibi
DIŞ BİLEZİK:.elikten yapılır,sertleştirilir,taşlanır.Yatak kutusuna sıkı geçer veya alından sıkıştırılarak dönmesi önlenir.
YATAK:Yatak kutusuda denir.yatağa yabancı maddelerin girmesini önler,yatağı taşır,yatağın yatak taşıyıcısına veya makine gövdesine bağlanmasına yarar.Yağ deposu olarakta kullanılır.
RULMANLI YATAKLAR:3 e ayrılır. 1_ Rulmanlı radyal yataklar:Eksenine dikey olarak zorlanan muyluları desteklemede kullanılır.rulmanların biçimine göre bilya rulmanlı radyal yatak,silindirik makararulmanlı radyal yatak,fıçı rulmanlı radyal yatak,iğne rulmanlı radyal yatak olarak ayrılır.2_ Rulmanlı aksiyal yataklar:Ekseni doğrultusunda zorlanan muyluları desteklemek için kullanılır.Büte veya satıh rulmanlarıda denir.Alt bilezik,üst bilezik,
Bilya rulmanlar ve kafes bulunur.3 e ayrılır.2.a:Eksenel sabit bilyalı yataklar:Yalnız eksen doğrultusunda zorlanabilir ,kuvvet tek yönlü olmalıdır.2.b:Eksenel eğik bilyalı yataklar:Eksenel iki yönlü zorlamada kullanılır.2.c:Eksenel oynak makaralı yataklar3-Rulmanlı radyal ve aksiyal yataklar:Ekseni doğrultusunda veeksenine dikey olarak veya açısal zorlanan muylularıdesteklemek için kullanılır.İkiye ayrılır.3.a:Eğik bilyalı yataklar:Manyeto yataklarda denir.3.b:Konik makara rulmanlar:Makaralarla bileziklerin değme yüzeyleri koniktir.Aynı anda radyal ve aksiyal yöndeki kuvvetleri taşımaya elverişlidir.
a yataklar....

15.10.2007 18:44    

omerkizil
TESEKKÜRLER

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.647 saniye - Sorgu: 56 - Ortalama: 0.01156 saniye