09.01.2017 09:16    

aslanv
Merhaba çizimlerimizde kullandığımız annotative özellikli attribute içeren kapı ve pencere pozlamaları annotation scale değişince bozuluyor. Çizimi oluştururken yaptığımız aşamalar;
1-Bloklar ilk önce ölçek 1/100 de iken yerleştirildi. Ölçek 1/50 ye ayarlanınca, pozlar Ek'li çizim ve görsellerdeki gibi farklı noktalara gitmeye başladı.
Foruma yazmadan öne yaptıklarımız;
1- Bloklar hiç bir zaman basepointinde çekiştirilerek taşınmadı, hep move komutu ile yerleştirildi. Her ihtimale karşı sync scale positions yapıldı. tekrar denendi. Aynı sonucu aldık.
2- Bloklar içerisindeki annotation object scale listesinden 1/50 tanımlı scale silindi. ANNOAUTOSCALE açılarak otomatik ölçek eklenip tekrar yapıldı. Bu aşamada herşey normalmiş gibi görünüyor. Save edip kapatıyoruz. Ancak dosyayı tekrar açtığımızda aynı sorunu yaşaıyor ve pozların dağılnık yerlerde durduğunu görüyoruz.

Pozlar ilk olarak Autocad 2013 LT olan bir PC de verildi. Bu sorundan sonra farklı versiyonlarda 2017 dahil aynı dosyayı açtığmızda her birinde farklı pozların dağıldığını gördük.
Sorunumuz enteresan bir sorun. Bu durumda yapabileceklerimiz hakkında kıymetli yorumlarınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler.

52082-annotation-scale.rar

09.01.2017 10:38    

Travaci
Katların pozlarını tek block altında toplamıssınız onu patlatıp attsync komutunu kullanın, blocklar duzgun kullanılmamış, block halindeyken mirror edilmişler, default halıne dondugunde yazıların ters oldugunu gorucekınız. Düzelmek için mirror yapıp propertiesten eksi scale değerlerini düzeltmek gerekiyor.

09.01.2017 11:29    

aslanv
ilk mesajımda belirtmemişim ama attsync da kullanmıştık. Bir şekilde bloklara Z scale değeri -1 olarak geldi. Normalde mirror yaptığımızda X scale değeri -1 olurdu. Ölçek değişikliklerinde bozulan blocklarn değerinin Z scale'inin -1 olduğunu da fark ettik. Henüz çözemedik durumu.

09.01.2017 17:37    

Travaci
Ölçek değiştirip tekrar uygulayın.

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

10.01.2017 08:43    

aslanv
uyguladım sonuç aynı. İlk defa böyle bir durumla karşılaşıyorum. 2013 versiyonu bu bloğu bozmuş olabilir mi acaba? Yoksa yöntem olarak bu tür attribute içeren annotative blokları hiç mirror etmeden mi kullanmak lazım.

10.01.2017 08:58    

Travaci
Benim paylaştığım dosyada sorun var mı ?
Evet aslında anotative değil attribute block nesnelerine eksi scale değerleri verilmemeli . Mirror için flip efecti eklemek lazım, flip efektini kullandığınız nesneyide mirrorlarsanız, attsync kullanımında veya başka dosyaya taşıma sırasında bozulurlar.

10.01.2017 09:01    

aslanv
evet sizin paylaştığınız dosyayı denedim. aynı sonuç.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.647 saniye - Sorgu: 60 - Ortalama: 0.02745 saniye