02.02.2016 14:47    

map23
Autocad 2015 de yıllardan beri diğer sürümlerde kullandığım lispler çalışmıyor. Çözümü yada tavsiyesi olan arkadaşlardan bu konuda bilgisi olanlardan rica ediyorum. Farklı bir uygulamamı yapmak gerekiyor...Herkese iyi çalışmalar....:)

03.02.2016 07:29    

ehya
"Autolisp" olduğu sürece Autocad R12 de bile çalışır.
çalışmıyordan kastınız nedir?

03.02.2016 07:56    

map23
Sayın ehya;
yıllardır kullanıdığım lispler app load dan ekliyorum normak llasör de yada support klasöründen ekliyorum ama yine çalışmıyor.

"Unknown command" böyle bir hata veriyor. DEFUN satırındaki kısayol kommutunu giriyorum command satırına bu hatayı veriyor.

map23 (03.02.2016 08:23 GMT)

03.02.2016 08:33    

halilozcakir
merhabalar üstad ve editör kardeşler Bence bu soruna müsait zamanda bakmalı , windows ile autocad yetkiler vb sıkıntıları gerçekten çözüme kavuşmalı
optionsdan güvenli dosya yolu tanıtmak ve support klasörüne tam denetim yetkisi vermek yapılsa bile çalışmayan lisplerimiz var.
Bu lispin sorunu değil yeni windows ile autocad in yeni çıkardığı trusted ayarlarının sorunu

03.02.2016 09:02    

Travaci
halilozcakir

Halil uzun zamandır söylüyorsun, şu çalışmayan lisplerini paylaşta bakalım neymiş sıkıntı.
Kod içinde command kullanıldıysa, autocad de bu komut üstünde bi değişiklik yaptıysa bundan dolayı çalışmaz. Onun dışında alt versiyonlarda çalışıpta güncel versiyonlarda çalışmama gibi bir durum sözkonusu değil.

03.02.2016 09:28    

halilozcakir
Eyvallah Erkan , yalız yukarıda da söylediğim gibi lispte sıkıntı yok , örneğin Mehmet Şahin hocamızın Multi Fillet lispi.
sorun windows support klsörü yetki sorunu yada autocad Trusted ayarı , yüksek ihtimal windows
sitedeki lispi denedim özellikle admin..formatlayıp windows 7 kurdurduğum (kullanıcılara da tam denetim atadım ) autocad 2015 de birkaç çizgi çizip mfl yapmak istediğimde lisp yarım çalışıyor şöyle ilk çizgileri birleştiriyor ama diğer paralel çizgileri birleştirmiyor ilk çizgi hizasına Extend yapıyor.
Bence lisp kodları belirli support klasörü yada autocadin diğer değişkenlerine komutlarını vb müdehale edemediğinden ( support klasörüne ) yarım çalışıyor.

03.02.2016 10:00    

Travaci
Lisp yarım çalışıyorsa ve sistemle işi yoksa sıkıntı koddadır.
Trustted da olmaz lispin yüklenmiş ve çalışıyor.

03.02.2016 13:27    

k005
map23

Slm Mehmet abi;

Command: satırında tam olarak ne hata iletisi veriyor..? yazabilimisin?

04.02.2016 07:51    

ehya
20 yıla yakındır lisp kullanırım. Ancak şu ana kadar bir sürümde çalışıp diğer sürümde çalışmayan lispim olmadı. Travacı'nın dediği gibi, kod'da sıkıntı vardır. Yada lisp içerisinde yetki iseteyen bir yere birşeyler yazılıyorsa hata verebilir.
Açık kaynak kodlu olmak şartı ile çalışmayan lisplerinizi paylaşın. Sorunun kaynağını daha net buluruz.

04.02.2016 20:32    

map23
Sevgili k005

Command: yd
Unknown command "YD". Press F1 for help.

yazı değiştirme lispi ile ilgili olarak verilen hata mesajı yukarıdadır.

04.02.2016 20:45    

alumina
Alıntı
map23 :

Son zamanlarda forumda en sik konusulan konu, ust surumlerde calismayan lispler. Su yazi degistirme lispini burada paylasirmisiniz rica etsem. Merak ediyorum gercekten, bu lispin icinde ne var da alt surumlerde calisip 2015 te calismiyor.

05.02.2016 07:47    

halilozcakir
Hayırlı Cumalar,
arkadaşlar lisp kodlarında sorun yok Siz nasıl isterseniz öyle olsun lisp ekte Hocamızın çok değerli MfL ve text objesi, içeriği ile ilgili lispi veriyorum .MFL de hata değişken bazen şu : VVC: Internal Error"INTERNAL error in FAIL\nmessage lost, reset to top"
Bu lisp otomatik yüklenmiyor, ve işlevini bazen yarım yapıyor bazen hiç yapmıyor, .
64792-text.lsp.txt 64792-mfl.lsp.txt

bir diğer otomatik yüklenmesi olduğu halde çalışmayan yüklenmeyen lisp ise şu : 64792-purgeblks.lsp.txt

halilozcakir (05.02.2016 08:22 GMT)

05.02.2016 07:50    

k005
map23

Sayın Mehmet Ali abi;

Durum o ki, Lispler Appload kısmında yüklenmiş olarak görünmüyor.. bu hata iletisine göre...

AutoCAD 2015 de bende mevcut olmadığı için deneme ve test etme şansım malesef yok..

Not: Uzaktan bağlanıp bi bakabilirim istersen..

Kolay gelsin İyi çalışmalar.

05.02.2016 08:34    

halilozcakir
bu arada sizlerden öğrendiğim bilgi ve cesaretle bazı lispleri birleştirdim Mehmet'in pline yapar lispi otomatik yükleniyordu bende text lispini ona ekleyip (lisp bilgim bu kadar) princ ini de verip :) oradan çalıştıttırıyorum , böyle aştım sorunumu , ama mfl nin benim bilgisayarımda çalışmaması garip

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.303 saniye - Sorgu: 80 - Ortalama: 0.01628 saniye