21.09.2006 11:10    

hasibmim
arkadaslar elimde tünel iç gabarisine ait xyz koordinatları her elli metrede bir mevcut halihazır alım var. buna göre 3 boyutlu modeli oluşturduk. Ancak bizden istenen bu modelin her elli metrede bir en kesitinin çıkartılarak çizminin yapılması. bunu autocadde yapabilir miyiz. veya yapan yan program var mı. lütfen yardım...

21.09.2006 15:40    

byazici_8181
ewet arkadaşım slice diye bir komut var bu kesit almana yardımcı olacaktır..üç boyutunu çıkardıysan gerisi kolay..
slice kullanimi:kesmek istedigin objeyi seç. orda sana sorar hangi düzlemde keseyim veya istedigin bir 3 noktadan keseyim diye sana uygun olanının seç ve kesim işlemini gerçekleştir..

22.09.2006 06:16    

hasibmim
arkadasım slice bende biliyorum. ancak bizden istenen bunların kotları ile birlikte her 50 metrede bir en kesitlerinin çizimi. benim duyduğum autocadle çalışan yan bir program varmış. bu program otomatik olarak en kesit alabiliyormuş.otomatik ölçüleri ve kotlarını da verebiliyormuş.. acaba doğru mu ....

24.09.2006 14:01    

byazici_8181
valla ben hiç duymadim ama biri belki kendi program hazırlamış olabilir..

07.03.2007 11:48    

ressamnihal
hasibmim;

Slm hasibmim...Ewt öyle bir program var.Kordinatları girdikten sonra sana otomatikman sırası ile çizmeye gerek duymadan atan program NETCAD'tir.Çünkü daha önce bende çizim yapmıştım.ve gayette güzel bir program.Kullan bence tavsiye ederim.pratik ve yanlışlarını en alt düzeye indirecektir.Çünkü hatalarını sana gösteriyor.Şimdiden kolay gelsin...

:yesZahmetsiz,bal alınmaz...:yes

07.03.2007 11:57    

ayhan53ismail
byazıcı nın dediği gibi yapabiliyorsan yap ben ilk defa net cad duydum autocad gibimi onuda açıklarsanız iyi olur ve ne için gennellikle kullanılıyor merak etdim

07.03.2007 12:02    

ressamnihal
Netcad zaten harita programı.Ölçüleri alırsın,çizersin.ve genelde noktalama sistemi kullanılır.Netcadi genelde yol çalışmalarında kullanırlar.yol yapımında yani.Hesaplar,fireler eğim herşey verilir.yaptığın hatayı düzeltebilme şansın var.Autocad gibi değil.Dediğim gibi noktalama sistemi kullanılır,iyi bir çizim istiyorsan noktaları dar atmalısın.Yorucu olabilir bilmeyen arkadaşlar için,ama zevkli bence.

Şu anda istanbul^da bir sürü yol çalışması var bunlar nivo ve takometre gibi aletlerle jalon kullanılarak ince hesaplar yapılarak yapılıyor.Bulduğunuz değerleri netcad gibi bir sistemde girerseniz hem boykesit hem de enkesit elde etmiş olursunuz.
Zahmetsiz,bal alınmaz.

23.03.2007 13:30    

aydanus
selam arkadaşlar
hasibmim'in bahsettiği Netcad'in alt modülü olan Netprodur, netproda herçeşit enkesit boykesit çizimi yapılabilir kübaj hesaplatılır. Ayrıca program türkçedir kullanım klavuzunda detaylı anlatım yapılmaktadır. fakat bir haritacıdan yardım almanızda fayda var tabi.

Ayrıca Autocad yaması halinde çalışan bi başka program var Özcan beyin yazmış olduğu ve onun kendi sitesinden ücretsizce indirebilirsiniz programı. www.ocansoft.com

Kolay gelsin arkadaşlar.

21.03.2008 09:55    

orhan1976
Merhaba
netcad ve netpro kesit kübaj konusunda belli bir seviyeye gelmiş olmasına karşın tünel ve dairesel 3b görüntü istenen çalışmalarda çok yeterli değildir.Ayrıca autocad le tam uyumlu olmadığı için haritacılar haricinde özelikle dwg dosya paylaşımı ve ortak dosya kullanımınız var ise netcad yerine autocad civil 3d 2008 i tavsiye ederim.Hem dwg dosya üzerinde autocad ile tam uyumlu çalışıyor.Hem de dinamik bir yapısı olduğu için iş tekrarı daha az.
Kolay gelsin.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.676 saniye - Sorgu: 66 - Ortalama: 0.01025 saniye