22.07.2013 17:09    

admin
Merhaba arkadaşlar,

Çizim Okulu bünyesinde verdiğimiz AutoCAD eğitimlerimizde AutoCAD ile hızlı çizim yapma teknikleri nin önemini vurguluyoruz. Bu konu anlaşılıyor mu anlaşılmıyor mu pek emin değilim.

Maalesef bizim insanımız "birşekilde yapıyorum, işimi görecek kadar biliyorum" gibi söylemlere sığınarak yüzeysel kullanımla toplamda binlerce mesai saatini fazladan bilgisayar başında geçiriyor.

Bu söylem en çok mimar, mühendis ve yöneticilerden geliyor (kesinlikle yanlış anlaşılmasın belirli bir kesimi eleştirmek değil amacım, sadece doğruları tartışmaya açmak). Sebepleri de şu; ben çizimci değil mimarım veya ben çizimci değil mühendisim vs. Çok iyi bilmesem de olur. Ben de şu cevabı veriyorum; çizimci değilsiniz ama vaktiniz (bir çizimciden, teknik ressamdan) daha çok değerli (olmalı). Vakit çok değerliyken 15dk da yapılacak bir çizimi 2 saatte yapma lüksünüz var mı? O halde mimar, mühendis ve hatta yöneticilerin de hızlı çizim yapması gerekiyor. Çünkü vakit çok değerli!

Hızlı çizim yapma tekniklerinin zamana etkisini görmek için gerçek bir örneği paylaşacağım:
Distribütörle katıldığımız fuarlarda (ZWCAD standında) aşağıdaki uygulamayı 2 dk da yapanlara şık bir hediye veriyorduk. İnanın 10 çizimci oturuyorsa bilgisayar başına, 8 'i yapamadan kalkıyor. Yapabilen 2 kişi de zamanında yapamıyor. Bütün gün onlarca kişi deniyor ve günün sonunda sadece 7-8 kişi listeye adını yazdırabiliyordu.

Şimdi lütfen zaman tutarak siz ne kadar sürede yapıyorsunuz bir deneyin. Çok ciddiyim. Sonucu da lütfen bizimle paylaşın.

Biz eğitimlerimizde bu ve bunun gibi yaklaşık 10 uygulamayı kronomotre tutarak yaptırıyoruz. Süre ise 50sn. Sınıfın iyisi 35-40 sn 'de bitiriyor. Diğerleri de 50sn 'de...

Küçücük bir uygulamada bile bu kadar zaman kazanılıyorsa gerisini siz düşünün artık.

admin (30.08.2018 20:10 GMT)

23.07.2013 06:09    

bozve
İkinci denememde 155 saniyede yapabildim bakınca kolay gibi lakin uğraştırıyor biraz

23.07.2013 07:10    

takanic06
ölçüleri hafızaya alınca 47sn sürdü 7 sn daha düşürebilirim :D

23.07.2013 07:35    

bozve
Alıntı
takanic06 :
ölçüleri hafızaya alınca 47sn sürdü 7 sn daha düşürebilirim :D

bir kaç denemeden sonra iyice hızlanıyor insan aynı çizim olunca eli pratikleşiyor lakin önemli olan ilk çizimde yabilmek

23.07.2013 07:50    

ozkul
ilk çizim 65 sn.

23.07.2013 08:01    

dereli042
böyle resimleri atsanızda kendimizi sınasak dk tutup

23.07.2013 11:17    

admin
Bu arada çizimi hiç yardımcı obje kullanmadan yapmak gerekiyor. Yardımcı çizgi, yay, daire olmadan yani fazladan obje çizmezseniz fazladan zaman kaybetmezsiniz.

23.07.2013 14:13    

bozve
Alıntı
admin :
Bu arada çizimi hiç yardımcı obje kullanmadan yapmak gerekiyor. Yardımcı çizgi, yay, daire olmadan yani fazladan obje çizmezseniz fazladan zaman kaybetmezsiniz.

ben o zaman heralde 2 saate falan yaparım yardımcı çizgi olmadan

23.07.2013 14:22    

Travaci
Alıntı
bozve :
Alıntı
admin :

Burda yardımcı çizgiye nerde ihtiyaç duyuyorsunuz ki ?

23.07.2013 14:34    

bozve
Alıntı
Travaci :
Alıntı
bozve :
Alıntı
admin :

Burda yardımcı çizgiye nerde ihtiyaç duyuyorsunuz ki ?

Şu aralardaki kesikli çizgileri çizdim ben önce yardımcı çizgi kullanarak
sonra dairelere geçtim...

12.08.2013 19:22    

arzuuuuum
Arkadaşlar merhaba,
Bi çizeyim dedim, fakat 4 daire arasındaki R25'lik yayı çizemedim. Neye göre çizeceğimi bulamadım. Daha doğrusu draw/circle/tan,tan,radius seçeneğini kullandım fakat o zamanda R20 olarak görünüyor. Autocad kullanmaya kullanmaya körelmeye başlamışım. Acil tarafından eski bilgilerimi pekiştirmem gerek.

13.08.2013 05:57    

Travaci
Tan tan radius u seçtikten sonra iki daireyi seçip 25 girmelisiniz.

13.08.2013 10:14    

arzuuuuum
Travaci, eyvallah

Oh be autocad hakkında birşey daha öğrenmiş oldum. Tan, tan, radiusu zamanında çok kullanmıştım fakat ölçü vermeyi hiç denememiştim.

Autocad okulu seni seviyorum :)

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.458 saniye - Sorgu: 80 - Ortalama: 0.01822 saniye