18.07.2013 06:38    

savaskursun
Merhaba,
Solidworks ta çizdiğim bir parçayı , açılımını alıp dwg olarak kaydediyorum ( 1:1 ölçeğinde)
Ama parçayı açılım olarak solidworksten kontrol ediyorum hiçbir sıkıntı yok ama dwg olarak kaydettiğim dosyayı autocd te açtığımda 1:10 - 1:20 gibi ölçeklere alıyor, dimlfac komutunu 1 yapıyorum düzeliyor ama 1 sonrki resimde yine aynısını yapıyor,autocd eski resimlerimi açıyrum sıkıntı yok 2 gündür aldığım çiimlerde bu oluyor sebebi nedir acaba yardımcı olursnız sevinirim,

Not: Solidworks resmimi 2 deye çevirdikten sonra farklı kaydet dediğimde dwg yi seçiyorum tam kaydediyor işlemin sonunda , aşağıdaki hatayı veriyor ama dosyayı kaydediyor bundan şüpeleniyorum ama bununda sebebini ve çözümünü bulamadım.

18.07.2013 13:28    

ahmet_54_
Autocade aktarmak istediğin ölçeği çizim üzerine sağ tıkla properties de ölçeği ordan ayarla..

18.07.2013 21:56    

yazgunesi
Arkadaşım 1/1 ölçeği için emin misin ? :-)

Ben sana biraz tarif edeyim böyle dene bakalım.

1) parçanın shat metal halini oluştur solidworsta..
2) parçayı aç, açılımı gör katı model olarak.
3) yeni birtane antet sayfası aç solidworkste.
4) sayfa özeliklerinden A4 yada A5 gibi hazır sayfa seçtirme, custom seçeneği olacaktı yanlış hatırlamıyorsam, sayfa ebatını kendin belirleyeceksin. Sayfa ebatı için büyük haneli rakam seçmeye çalış.
5) katımodeli detay sayfasına aktar, çizim ebatını 1/1 yapana kadar, çizim sayfasının ebatlarını büyüteceksin. Parçayı çizime ilk aktardığında belki 1/10 ölçekle aktarmış olabilir..

6) 1/1 ölçeği için emin isen detay sayfasını dwg dosyasına dönüştür..

Umarım yardımcı olmuşumdır.

20.07.2013 10:03    

savaskursun
Alıntı
yazgunesi :
Arkadaşım 1/1 ölçeği için emin misin ? :-)

Ben sana biraz tarif edeyim böyle dene bakalım.

1) parçanın shat metal halini oluştur solidworsta..
2) parçayı aç, açılımı gör katı model olarak.
3) yeni birtane antet sayfası aç solidworkste.
4) sayfa özeliklerinden A4 yada A5 gibi hazır sayfa seçtirme, custom seçeneği olacaktı yanlış hatırlamıyorsam, sayfa ebatını kendin belirleyeceksin. Sayfa ebatı için büyük haneli rakam seçmeye çalış.
5) katımodeli detay sayfasına aktar, çizim ebatını 1/1 yapana kadar, çizim sayfasının ebatlarını büyüteceksin. Parçayı çizime ilk aktardığında belki 1/10 ölçekle aktarmış olabilir..

6) 1/1 ölçeği için emin isen detay sayfasını dwg dosyasına dönüştür..

Umarım yardımcı olmuşumdır.

Hocam söylediğiniz şekilde yapınca zaten sorun yok ,açılımını alıp kaydediyorum sonra antet sayfasına yerleştirip dwg olarak kaydediyorum ama sorun şurda,
Sac parça komple bitmiş düşün, bu parçayo açılımını almadan direk parça teknik resim oluşturu seçiyorum,orada detay resimlerini ve sac açılım resmini veriyor zaten,bunu 1:1 seciyorum ölçüler tam yerine oturyor ama dwg veya dxf oalrak kaydediyorum bu hatayı veriyor ve dosyayı küçültülmüş olarak kaydediyor,AutoCad den 1:1 yapak zorunda kalıyorum...
İlk söylediğin yöntemi bazen kullanıyorum ama o da biraz zaman kaybı oluşturduğu için kullanmak işime gelmiyor şuanki yöndetmi kullanıyordum ama ne olduysa sorun çıkmaya başladı :(

09.01.2014 11:29    

meca3521
Bu kadar zorlamana gerek yok Sheet Metalde unsur ağacında En alttaki Flat Patern Öğesine sağ tıklayıp altta export DXF/DWG yi seçersen sana malzemenin açınımlı halini Autocad e 1 e 1 atıyor Kolay Gelsin.

09.01.2014 11:31    

meca3521
Drawing sayfasında iken sağ tıkla properties lerden Ölçeği ayarla ve Parça Ölçeği sayfa ölçeğiyle aynı olsun ozaman sıkıntı çıkarmaz Kolay Gelsin..

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.338 saniye - Sorgu: 57 - Ortalama: 0.02348 saniye