18.12.2012 12:37    

tati931
Çok fazla deliğin olduğu bir çizimde aynı anda tüm delikleri seçmem lazım.Ama ctrl ile vs değil hepsini tek seferde seçmeliyim.Ekranın görmediği nesneler seçilmiyor bildiğiniz gibi.Bunun bir çözümü varmıdır?Herkese iyi çalışmalar.Teşekkürler...

18.12.2012 12:50    

ehya
Delik'ten kastınız nedir? Circle nesnesi mi?

"qselect" yada "filter" komutunu kullanarak istediğiniz nesne türünü çizim içinden ayrıştırarak seçebilirsiniz.

18.12.2012 13:12    

tati931
Hocam benim amacım bu resimde görünen slotları tek seferde seçmek ama filter,quict select ile değil mouse ile seçmeliyim.Kullanım amacım plazma tezgahına program oluşturmak."dxfou"t komutundan sonraki adım bu.Tek tek seçmek çok fazla zaman alıyor.Biraz önce pencereyi açtıktan sonra tekerlekle "zoom" "zoomout" yaparak aynı anda mouse ile penceremi sürükleyerek denedim ama başarılı olmasına rağmen sürekli olarak başarılı olacağını sanmıyorum.

18.12.2012 13:13    

tati931
Tabi bu ortadaki slotları seçerken çevre çizgilerini seçmemem lazım.

18.12.2012 13:46    

ehya
Basit bir lisp ile yapılabilir. Şuan müsait değilim. Eğer yazabilecek arkadaş varsa onu da tutmayayım :)

18.12.2012 15:59    

ProhibiT
Aslında çok basit çözümler üretilebilir.
- Seçilecek obje gurubunun çapraz iki köşesine birer circle çizin, büyüklükleri genel zoom'da rahatlıkla seçilebilecek kadar olsun.
- Genel zoom'da iken (seçilecek tüm objelerin ekranda görülebildiği hal) dxfout girin, obje seçimine geldiğinizde, W (window) girip, sırasıyla bu çemberleri cen (center) snapleri kullanarak seçin hepsi bu kadar.

2 çember çizmek yerine genel zoom'da rahatca seçilebilecek başka objeler de oluşturabilirsiniz. Bahsettiğimiz objeler point olabilir, nod object snap'iyle seçebilirsiniz. Köşelerden dışarı doğru çizilecek Line objelerinin endpoint'lerini seçebilirsiniz,..., gibi, gibi,...

Ben takıntı yaptım, :) illede taktığım gibi yapmam lazım derseniz;
Kod:

(defun c:sLct (/ p1 p2)
  (setq p1 (getpoint "\nBirinci Köşe: ")
        p2 (getcorner p1 "\n İkinci Köşe: "))
  (command "_.zoom" "w" p1 p2) (command "_.zoom" ".85x")
  (command "_.select" "w" p1 p2 "") (prin1))

- Önce bu fonksiyonu çalıştırın.
- Dxfout uygularken, obje seçimine geldiğinizde P (yani previous) girmeniz yeterli.

Kolay gelsin.

ProhibiT (18.12.2012 17:28 GMT)

21.02.2014 13:27    

halilozcakir
merhabalar üstadlar ,
Benzer bir konu şöyleki ,
STRETCH yada move komutu ile , objeleri bir köşeden seçmeye başladık fakat diğer köşede,
hassas ayar ile seçmek için zoom ile yaklaşarak seçtik ya ,
işte tam burada diğer köşede önceki seçilen objeler ekranın dışında kalıyor. ve seçimden çıkıyor.
bu bricscad de olmuyormuş , AutoCad'de de olmaz , vardır settings ayarı dedim araştırıyorum..
varsa fikri bilgisi olan buyursun :)

21.02.2014 18:15    

şahnaz
quick select seçmez mi?

22.02.2014 17:36    

halilozcakir
SEÇMEZ

22.02.2014 17:44    

Travaci
Zoom out yaptıktan sonra komutu bitir.

24.02.2014 09:58    

halilozcakir
nasıl olmadı , stretch komutu aldık birinci köşeye tıkladık ikinci köşe için zoom ile yaklaştık -bu arada ilk köşedeki seçimler ekran dışında kaldı- arada ikinci köşeyi seçmeden zoom out nasıl yapılacak ki ?

24.02.2014 11:12    

Travaci
halilozcakir

Aşağıdaki kodu kullanabilirsin.
Kod:

(defun c:st (/ w1 w2)
   (setvar "cmdecho" 0)
   (setq w1 (getpoint "\nSpecify first corner: ")
      w2 (getcorner w1 "\nSpecify opposite corner: "))
   (command "_.zoom" "w" w1 w2 "_.stretch" "c" w1 w2) (princ)
)

24.02.2014 13:14    

halilozcakir
eyvallah üstad, sizden öğrendiğim bilgiler ışığında, sonradan istenilen move u da ben ekledim :) , aslında bricscad ile arasında önemli bir fark bu otoket ! bunu kapatmalı ,
ya ilk noktayı vermişiz ekranın dışına çıksada sen noktana baksana , olmamalı bu ,
buradan çalıyorlar bilgiyi sonra yok sürüm yenilemişmiş 2015 miş vsvs

28.05.2020 12:12    

ucar4735
üzerinden baya geçmiş ama aynı sorunu yaşayan diğer arkadaşlar için paylaşıyorum. Autocad 2018 sürümü ile buna çözüm getirildi.
Selectionoffscreen değeri 1 yapılınca sorun çözülmüş oluyor.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.736 saniye - Sorgu: 84 - Ortalama: 0.02066 saniye