07.08.2012 13:25    

ybagdadi
Merhabalar,
Autocad okulundan hocam yardımcı olabileceğinizi söyledi.

Öncelikle 3dpoly offset lispine verdiğiniz emek için kendi adıma teşekkür ediyorum.., ve affınıza sığınarak, bir harita mühendisi gözüyle, bir öneride bulunmak istiyorum...
yatayda ofset sorusuna ilave olarak düşeyde de ofset sorusu eklenirse lisp çok daha kullanışlı olacak gibime geliyor. haritacılıkda işin bu boyutu da var ne yazııkki... aksi taktirde move komutu ile örneğin "0,0,0" to "0,0,0.25" gibi ilave işler gerekebiliyor.

ikinci ve önemli konu da şudur ki ; ben bu lisp'i kullanmaya başlayınca farkettim ki "loft" komutu hatalı çalışmaya başladı.., işlem daha bitmeden program "Autocad Aplication has stopped" hatası veriyor... Acaba bu lisp ile bir ilgisi var mı?
Başka bir bilgisayarda loft işleminde hata olmuyor.
Yardımcı olursanız sevinirim.

admin (07.08.2012 14:13 GMT)

07.08.2012 14:04    

ehya
Bu lispi yazarken öncelikli olarak eğimli köşe parsel yol çizimlerini yapmak için hazırlamıştım. Ancak zaman içerisinde bazı hatalara neden olduğunu gördüm. Polyline segment'i Z ekseninde ise lisp hata veriyordu. Çözümü beni aşacağı için öylece bıraktım.

Önerinize gelince;

lisp içerisinde yatay offset seçeneği yok ki!!! Bu seçeneği anlamadım?
Yoksa sizin söylemek istediğiniz offset değil de, öteleme mantığı ile çalışan bir komutmudur?

Loft komutu hatasına gelince, mesajınızdan sonra lispin kodlarına baktım. Ancak hata verebilecek bir fazladan kod yok. Her zaman kullandığım kodlardan oluşan bir lisp.

Bunun testi için şöyle bir yol önerebilirim.

Lispi çalıştırmadan loft komutunu kullanın.
Lispi bir defa kullandıktan sonra loft komutunu kullanın.

Sonucu bana bildirin yada loft işlemi yapmak istediğiniz nesneleri bana mail atın..

09.08.2012 10:42    

ybagdadi
Merhabalar,
Daha önce bir konuyu açıp peşinden devam etmişliğim olmadığı için hata yapmışım. şimdi link'in yönlendirmesini takip edip cevap iletimi yeniliyorum. umarım bu sefer doğru yapmış olurum.
...
"3of" yazıp enter tuşuna basınca "offset mesafesi" diye sorduğu soru, yatay düzlemi kastediyor, zaten sonuca bakılırsa, orjinal kırıklar ile offset'den sonraki kırıkların kot değerlerinin aynı olduğu görülüyor. Özetle sizin ofset "yatay ofset" oluyor. Ben diyorum ki ; bu lispin içine ek olarak düşeyde değişim istenmesi olasılığına karşı bir soru daha sorulsa daha kullanışlı olur.

Şöyle bir örnek verebilirim bunun için. Yokuş yukarı-aşağı bir yolda, yol kenarında sağlı-sollu yüzlerce metre kaldırım varsa ve zamandan kazanmak için arazi ekibi sadece kaldırımın yol tarafındaki kısmının alımı yapılmışsa.., bununla birlikte not olarak örneğin kaldırım yüksekliği 25cm demişse, bu durumda sizin lisp yetersiz kalıyor (ki ; buna da şükür)

Halbuki ; lispi çalıştırıldıktan sonra, offset mesafesi sorusundan sonra ikinci soruyla bir de nokta kotlarının ( kırıklar, kesişimler ) düşey değişim miktarı da sorulsa örneğin ;

offset mesafesi --> = 0.05m (veya yatay offset yazılabilir)
kot değişimi --> = 0.25m (veya düşey offset yazılabilir ki ; bu sadece kotlara eksi-artı ilave olarak etki edecek.)

Ne dersiniz daha kullanışlı olmaz mı?

loft komutuna gelince ; sizin lisp'i risk alarak daha önce lisp yüklenmemiş bir bilgisayara yükledim ve kullandım. Gördüm ki loft komutu hata mesajı vermeden doğru bir şekilde çalışmaya devam etti. Demek ki başka lisp bozmuş ya da geçici olarak çalışmasını engelleyen bir komut hafızada kalmaya devam ediyor. Açıkçası Lispleri pek bilmiyorum.
Değişik zamanlarda autocadokulu.com'dan kullanabileceğimi düşündüğüm, hoşuma gidebileceğine inandığım lisp'ler indiriyorum ve deniyorum. Sizin lisp *.fas uzantılı yani kapalı kod'lu olunca belki bundandır diye düşünüp Aydın hocayı aradım. sizin arkadaşınız olduğunu ve yardım edebileceğinizi söyleyince gönül rahatlığıyla yazıyorum. Kullandığım proğram Civil-3D 2012 ve lisanslıdır, ve loft komutu daha önce çalışıyordu.

Yakın zamanda indirdiğim diğer lispler şunlar. ALn.lsp , PLgn.lsp , uo.lsp , WrC.lsp

Bunlarla da ilgisi yok ise yeniden autocad'i yüklemem sanırım en doğrusu olacak.

Yardımcı olursanız sevinirim. Bu arada FAS uzantılı dosya hangi dilde yazılan bir lispdir merak ediyorum.
İlginiz için tekrar teşekkür ediyorum.

09.08.2012 10:58    

ehya
Sizin bahsetmiş olduğunuz yatay offset durumu, nesne ötelendikten sonra düğüm noktalarının Z koordinatlarının değişmemesi.
İyi de bu zaten bu amaç için yazıldı. Daha önceden bahsettiğim gibi, ben bu lispi yazarken genelde eğimli yol modellemelerimde yardımcı olması için hazırlamıştım. Sizin istemiş olduğunuz özellik bu lispe eklenmesi zor.
Oturup yeniden yazılması gerek ki, bu da vakit söz konusu...

Loft konusuna gelince, lispler mevcut komutları bozabilecek kadar yetenekli bir kodlama değildir. Sorun başka bir durumdan kaynaklanıyor. Bu sorun sıklıkla oluyorsa autocad'i yeniden kurmanızı tavsiye ederim.

Fas uzantılı dosya içeriği lisp dosyası ile aynıdır. Sadece lisp içeriğini gizlemek için autodesk tarafından geliştirilen bir derleme sonucu oluşan yeni bir dosya formatıdır.
Sonuçta her zaman yazılan lispler gibi 40-50 satırdan oluşan lispler yoktur. Şuana kadar yazmış oldğum en geniş kapsamlı lisp, 6900 satır o da yaklaşık 140 sayfa civarında. Şimdi bu lispi açık kod vermem doğru mu? :)

09.08.2012 11:21    

ybagdadi
Mirim,

1) Fas uzantısının ne olduğunu sormuştum sadece, açık kodunu istemedim. emeğinizi nasıl paylaşacağınız tabiki sizin takdiriniz, saygı duyuyorum. ben fas'ın ne olduğunu anladım sonuçta.

2) ben diyorumki sizin lisp iyi, çok faydalı, ama sadece yatayda çalışıyor. Z değerlerinin değişmesi de sıklıkla istenen bir durum. Zor olan düğüm noktalarının X,Y değerlerini bulmak, zaten onu yapmışsınız, çizimi nihayete erdirmeden önce Z değerine ilave değer ekletmek yani Z (yeni)=Z (eksi)+dZ zor olmasa gerek.
25 yıllık harita mühendisi olarak diyorum ki bu basit ilave size çok dua kazandırır.
Saygılar.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.075 saniye - Sorgu: 54 - Ortalama: 0.01991 saniye