AutoCAD • AutoLISP • Programlama • Püfler • Komutlar • Terimler • Eğitim
aLd • TCad • FacadeCAD • Cephe Kot • HQ Library • FreeMUST • Pasdoc.A
21.06.2012 08:27    

ehmet06tr
açıkçası ben bunu google'da da burada da nasıl aratacağımı bilemedim çünkü aratıyorum farklı şeyler çıkıyor.

o yüzden burada sorma gereği duydum.

örnek vererek açıklamak gerekirse;

autocadde command satırına circle yazdığımızda bize;
specify point for circle or[3p/2p/Ttr (tan tan radius)]:

sorusu sormakta
ben bunu autolisp'e çevirip istediğim gibi circle yapabiliyorum. çünkü komutun ne istediğini komutu yazarak görebiliyorum.

mesela

(command "._circle" "0,0" "3") ifadesini yazmak için bu komutun istediği parametreleri gördüğüm için sırasıyla tırnak işaretleri içine istediğim ifadeyi yazabiliyorum.

Lakin ben purge komutunu kullanmak istediÄŸimde

command satırına purge yazıyorum ve bir pencere çıkıyor.

böyle olunca ben bunu autolisp'e nasıl çevireceğimi ve sırasıyla hangi değerleri gireceğimi bilemiyorum.

purge gibi pencere açılan komutları pencere açmadan normal circle yazdığımda gördüğüm gibi nasıl yapabilirim bunun bir yolu vbar mı ?

not: google'da autocad penceresiz açma purge felan yazdığımda gerçekten farklı farklı sonuçlar alıyorum.

21.06.2012 09:34    

ProhibiT
(command "_.Purge" "All" "Yes" "No") All, Yes ve No seçeneklerini örnek olarak verdim, işin özü komut adının önüne _. koyduğunuzda, hem AutoCAD versiyon farklarından kurtulursunuz, hem de ekranda Diyalog penceresi açılmaz.

21.06.2012 11:36    

ehmet06tr
evet işe yaradı, sağolun , aslında bu benim purge ile ilgili sorunumu çözdü, fakat şöyle bir sıkıntım oluştu.

aynı şeyi ben units ile yapmak istedim fakat bir çok soru ile penceresindeki girişlere değer almasına rağmen benden
asıl önemli olan insertion scale için değer sormadı.

insertion scale ile ilgili bir baÅŸka komut mu var acaba ?

lispim;

(defun c:hlt()

(repeat 5 (command "._purge" "all" "*" "y" ))
(terpri)
(command "._units" "2" "4" "1" "0" "0" "y")
(terpri)
)

bu arada lispi çalıştırdığımda ekrana neden autocad text window ekranı çıkıyor bunu yokedebilirmiyim ?

21.06.2012 17:56    

ProhibiT
Insertion Scale'in Units ile doÄŸrudan ilgisi yok. INSUNITS, INSUNITSDEFSOURCE ve INSUNTSDEFTARGET Sistem deÄŸiÅŸkenlerini uygun ÅŸekilde set etmelisiniz.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.168 saniye - Sorgu: 51 - Ortalama: 0.02291 saniye