08.05.2012 08:23    

neden09
Selam arkadaşlar sürekli ihtiyacım olan bir lisp isteğinde bulunmak istiyorum yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

4/45 4/46 4/47 4/48 diye sıralı giden yazılarım var...

elemanlar numara verilmiş bir çizimde araya bir eleman eklediğim zaman 4 den sonraki numaranın 1er artmasını istiyorum.

forumdaki sıralı yazı lispleri arada tire olduğu için kullanamıyorum bu konuda yardım edebilrseni zçok sevinirim

teşekkürler...

08.05.2012 10:46    

Travaci
Kod:

;*******************************************************************************
(defun c:isim ( / ilk_sayi ilk_ek son_ek yaz_yuk Yerlesim ara_ek son_yazi )
(setq ilk_sayi (GetString "\n Baslama sayisi: "))
(if (= ilk_sayi "") (setq ilk_sayi "1"))
(setq ilk_sayi (atoi ilk_sayi))
(setq ilk_ek   (GetString "\n ilk ek:" T))
(setq son_ek   (GetString "\n Son ek:" T))
(setq yaz_yuk  (GetReal   "\n Yazi yuksekligi:"))
(if (= yaz_yuk nil) (SETQ yaz_yuk (* 0.2 (GETVAR "DIMSCALE"))) )
(setq yaz_aci  (GetReal   "\n Yazi acisi     :"))
(if (= yaz_aci nil) (setq yaz_aci  0))
(setq Yerlesim (GetPoint  "\n Yerlesim noktasi"))
   (while (/= Yerlesim nil)
    (princ "\n") (princ yerlesim)
    (if (< ilk_sayi 10)
             (setq ara_ek (strcat "0" (itoa ilk_sayi)))
             (setq ara_ek             (itoa ilk_sayi))
           )
    (setq son_yazi (strcat ilk_ek ara_ek son_ek))
    (command "text" "mc" Yerlesim yaz_yuk yaz_aci son_yazi)
    ;(command "circle" Yerlesim (* 1.2 yaz_yuk) )
    (setq ilk_sayi (+ ilk_sayi 1))
    (setq Yerlesim (GetPoint "Yerlesim noktasi..1:"))
      (if (= Yerlesim nil)
            (progn
               (if (= yaz_aci  0) (setq yaz_aci 90) (setq yaz_aci 0))
               (setq Yerlesim (GetPoint "Yerlesim noktasi..2:"))
            )
      )
   )
)
;*******************************************************************************
(defun c:isim2 ( / ilk_sayi ilk_ek son_ek yaz_yuk Yerlesim ara_ek son_yazi )
(setq ilk_sayi (GetString "\n Baslama sayisi: "))
(if (= ilk_sayi "") (setq ilk_sayi "1"))
(setq ilk_sayi (atoi ilk_sayi))
(setq ilk_ek   (GetString "\n Ön   ek:" T))
(setq son_ek   (GetString "\n Arka ek:" T))
(setq e (entsel "\n Yazi seç......."))
  (while (/= e nil)
   (setq eleman (entget (car e)))
   (setq Yerlesim (cdr (assoc 10 eleman)))
   (setq yaz_yuk  (cdr (assoc 40 eleman)))
   (setq yaz_aci  (cdr (assoc 50 eleman)))
    (setq son_yazi (strcat ilk_ek (rtos ilk_sayi 2 0) son_ek))
    (setq HGYUK1 (ASSOC 1 eleman))
    (setq eleman (SUBST (CONS 1 son_yazi) HGYUK1 eleman))
    (ENTMOD eleman)
    (setq ilk_sayi (+ ilk_sayi 1))
    (setq e (entsel "\n Yazi seç......."))))

08.05.2012 11:17    

ProhibiT
Kod:

;| Author: M. Şahin Güvercin - www.autocadokulu.com                          |;
(defun C:INCDEC (/ amk as us p a e)
  (setvar "cmdecho" 0)  (command "undo" "group")
  (if (not emk) (setq emk 1)) (if (not eas) (setq eas 1))
  (if (not eus) (setq eus 100))
  (setq amk (getint (strcat "\n   Artis Miktari <" (itoa emk) ">: "))
        as  (getint (strcat "\n Sayi alt siniri <" (itoa eas) ">: "))
        us  (getint (strcat "\n Sayi ust siniri <" (itoa eus) "> :")))
  (if amk (setq emk amk) (setq amk emk))  (if as (setq eas as) (setq as eas))
  (if us (setq eus us) (setq us eus))
  (princ "\nAtırılacak/Eksiltilecek sayıları seçiniz: ")
  (setq p (ssget (list (cons 0 "*TEXT") (cons 1 "*/*"))) n (sslength p))
  (while (not (minusp (setq n (1- n))))
    (setq a (entget (ssname p n)) e (atoi (substr (cdr (assoc 1 a))
                  (+ (vl-string-search "/" (cdr (assoc 1 a))) 2))))
    (if (and (>= e as) (<= e us))
      (vlax-put-property (vlax-ename->vla-object (ssname p n))
        'TextString (strcat (vl-string-right-trim (itoa e)
                              (cdr (assoc 1 a))) (itoa (+ e amk))))))
   (command "undo" "e")  (prin1))

08.05.2012 14:18    

neden09
çok teşekkür ederim sayenizde çok acil olan işimi bitirdim...

çok güzel bir kolaylık oldu benim için... elinize sağlık...

08.05.2012 14:23    

neden09
ProhibiT kardeş...

senin lispin çalıştırdım ama anlayamadım sayı alt sınır ile sayı üst sınırı neyi ifade ediyor....

lispi biraz açıklayabilirsen çok sevinirim...

kolay gelsin...

08.05.2012 17:54    

ProhibiT
Değiştireceğimiz numaraları içeren Text objelerini serbestçe seçebilirsiniz, hatta tüm çizimi seçebilirsiniz. Çizimin tamaını seçmek için, obje seçmeniz istediğinizde, ALL girmeniz yeterlidir. Fonksiyon seçtiğiniz bölgede (veya tüm çizimde), içinde "/" karakteri olan Text ve Mtext objelerinden bir seçim seti oluşturur. Ola ki, tüm sayıları artırmak değilde, belli bir numaradan sonrakileri (ondan büyük olanları) artırmak isteyebilirsiniz.

Aslında bu fonksiyonun genel halini daha önce sitede paylaşmıştım. Oradaki açıklamalarda var; Artış Miktarı değerini negatif girerseniz, numaralarınız belirlediğiniz sayı kadar azaltılacaktır. Fonksiyon böyle genel amaçlı olunca, kullanıcı açısından olası her durumu göz önüne almak zorundasınız. Buraya fonksiyonun genel halinden sizin ihtiyacınıza göre "/" için özelleştirilmiş halini yazdım.

Basit bir kaç örnek ile açıklarsak;

4/1,4/2,...4/99,4/100 gibi 1'den başlayan 100'e kadar devam eden numaralarınız var.
Alt sınır 30, üst sınır 100 ve artış miktarı 1 girdiğinizde, 29'a kadar olan numaralara dokunulmaz. Ama 30'dan başlayıp 100'e kadar olan numaralar 1'er artırılır.

Gene 1'den başlayıp, 100'e kadar devam eden mumaralarınızı seçip,
Alt sınır 1, Üst sınır 30 ve artış miktarı -1 girerseniz, 1'den 30'a kadar olan numaralarınız 1'er azaltılır, 31'den 100'e kadar olan numaralarınıza dokunulmaz.

Açıktır ki, seçim setindeki tüm numaraları artırmak (veya ekseiltmek) için, Alt sınır 1, üst sınır 100 girilmelidir.

Görüldüğü gibi hiç bir şey hasbelkader değil. Bir Lisp istiyorum demek kadar da basit değil. Profilime bakınız, mesajlarımın altındaki imzamı okuyunuz...

08.05.2012 18:33    

neden09
ProhibiT;

Öncelikle paylaşımın için ve açıklaman için teşekkürü bir borç bilirim...

Lakin ukalaca bir tavır sergilemeni anlayamadım...
Sizden yardım istiyor olmamız bu üsluba cevapsız kalacağımız anlamına gelmiyor...
Senin mühendis olman beni alakadar etmediği gibi bunu ifade etmenizede hiç gerek yoktu.

Önyargısız bir şekilde benim diğer mesajlarıma bakmış olsaydınız bu üslubla yaklaşmayacağınıza emindim.

Evet "Beğenmek için anlamak lazım"

Anlamadan beğenmek olmayacağı gibi......

08.05.2012 21:39    

ehya
Neden09

forumda en sevilmeyen bir kelime olan "kardeş" kelimesini tahminim kendinden çok büyük birisi için kullandığından utanmış olmanı umarak "ukalaca" bir kelimeyi mesajlarında kullanarak "mesleki" bir farklılığın bu forumda bir şey ifade etmediğini hala anlayamadıysan diyecek birşey yok.

09.05.2012 05:41    

neden09
ehya;

ben insanların yaş çetelesini tutmuyorum. kardeş kelimesinide genel olarak kullandım. Utanması gereken birisi varsa oda kendisidir. İmzamın altına bakınız profilimin altına bakınız ne demek bunu açıklasın o zaman bizde anlayalım. O zaman göreceksiniz utanması gereken kişiyi ki burada herkezde görecek....

Ayrıca senin hakkında bu forumda ukalaca tavırlar sergileyen insanlara ben her zaman karşı çıktım, bunu sende iyi biliyorsun....

Ukalalık yapan insana gayet rahat bir şekilde de ukalasın derim...

Neyse uzatmanın anlamı yok diye düşünüyorum....

Seviyeyi düşürmenin anlamı yok ki zaten kendileride yaptığından pişman olmuştur diye ümit ediyorum....

11.05.2012 06:58    

ProhibiT
Basit insanlara verilebilecek en büyük ceza onları yok saymaktır. Buna bile değmeyecek biri için değil, kapıldığınız sanrılardan belki kurtulursunuz diye yazma gereği duydum. Ya okuduğunu anlamaktan acizsiniz. Ya da, kompleksten kaynaklanan, algıda seçicilik şeklinde ortaya çıkan bir takıntı, obsesyon içindesiniz. Zavallı zihininde kendine göre kurmuş, utanması gereken kişi hala arsızlığına devam etmiş.

Baştan alamak, tane tane anlatmak gerekiyor, anlama niyeti olana ve anlayabilene. "forumdaki sıralı yazı lispleri arada tire olduğu için kullanamıyorum bu konuda yardım edebilrseni zçok sevinirim" denmiş. Belli ki, forumda "sıralı yazı lispleri" dediğiniz şeylere hiç bakılmamış. Tembellik edilimiş, bakılsa da anlamak için ufuk yetmemiş. Bunu farketmekle birlikte, hiç yorumsuz şekilde fonksiyonu paylaştım.

"ProhibiT kardeş..." şeklinde amiyane hitapla başlayan mesajda, "senin lispin çalıştırdım ama anlayamadım sayı alt sınır ile sayı üst sınırı neyi ifade ediyor.... lispi biraz açıklayabilirsen çok sevinirim..." denmiş. Konuyla ilgisiz, anlamsız ve amiyane ifadeler nedeniyle cevap yazmak istemedim önce. Daha sonra, boş ver dedim. Eğitim kurumu musun? Ailesinin, çevresinin ve okulunun eğitemediği insanları sen mi terbiye edeceksin! Sabırla anlamsız soruya cevap yazdım. Bu arada, belki anlarsınız diye yaptığınız ayarsızlığı lisan-ı münasiple hatırlattım. Bilmeyen öğrensin; nereye arz edilir, nereye sunulur kime rica edilir. Öğrenme gereğinin farkında olmayan, öğrenemeyen de maruz kalacaklarını haketmiştir.

Açıkça, burada yazılanların, paylaşılanların gerek teknik ve içerik, gerekse üslup bakımından "hasbelkader" olmadığını yazdım.

İyi ki, "mesajlarımın altındaki imzamı okuyunuz" kısmını yanlış anlamanın, saptırmanın bir yolunu bulunamamış. Bununla birlikte anlaşılamadığı açıkça belli. Profilime bakınca, karşınızda çocuklarının yaşı sizden büyük biri olduğunu farkeder, hiç olmazsa kendine saygıdan, üslubunuza çeki düzen verirsiniz diye düşündüm. Fazla iyimser düşünmüşüm, cehenneme giden yol, gene iyi niyet taşlarıyla döşenmiş. Gene amiyane tabirle çeteleden bahsettiğiniz konuda, çok iyi örneğini segilediğiniz hüda-yı nabit yaratıklar gibi kelle gezdirmedik. Her anını da nakış gibi işledik. Göremeyeni, anlayamayanı cehaletiyle başbaşa bırakırken, haddini bildirmek insani bir görev elbette.

Şeytanın bile kırk yıl düşünse aklına gelmeyecek şekilde, profilimle ilgili tek şey görmüşsünüz, "İnşaat Mühendisi". Kompleksleriniz tetiklenmiş, bilinçaltınız otomatiğe bağlanmış anında. Bu ortamda her eğitim seviyesinden arkadaşlarımız var, hiç kimseden bu türden bir ayrımcılık ben görmedim, kimse de göremez. Sizin gibi sağlıksız algıları olanlar istisna herhalde. Yarası olan gocunur.

Türkçe öğreneceksiniz, üslup, usul ve erkan öğreneceksiniz, yerinizi ve haddinizi bileceksiniz. Ukalalık aşağı'dan yukarı'ya yönelmiş bir davranış biçimidir, yukarı'dan aşağı'ya olsa olsa kapris olur. Bu sayfaya bakınca herkesin konumu net, bunu tartışmak bile saçma. Bu ortam sizin gibiler için değil, sizin gibilere rağmen var. Konumunuzu doğru değerlendirip, kabullenmek, hazmetmek zorundasınız. Aksi halde birileri sürekli haddinizi bildirir, kompleksleriniz katlanır. Merd-i kıpti şecaatin arzederken sirkatin söylermiş.

Bu ortamda, kimsenin kimseye bir şeyler ispatlama çabası olamaz. Daha doğrusu dengeli insanlar için olmamalı. Böyle bir vehim varsa, kendini önemsiz görmekten, başkalarının öyle gördüğü düşüncesiyle, hezeyandan kaynaklanan bir ruh halinden başka bir şey olamaz. Uygulamalı ders gibi bir ukalalık örneği sergilenmiş. Ehl-i insafın izanına havale ediyorum.

Sonuçta, eninde sonunda muhatabımın insan olduğu kabulüyle, kimsenin kendini daha fazla küçük düşürmesine meydan vermemek ve forum kullanıcılarına anlamsız rahatsızlık vermemek adına bu konu tarafımdan kilitlenmiştir.

> 1 <
Bu konu kilitli, yeni ileti kabul edilmiyor.
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.146 saniye - Sorgu: 70 - Ortalama: 0.01638 saniye