27.10.2011 07:34    

xcodesia
Benim acil olarak öğrenmek istediğim polar array komutu ile kopyalama işlemi. sorunum şu bir yay üstüne koltuk kopyalamak istiyorum tabi yayı takip edecek ama bu koltukların ara boşluk mesafelerinin 40cm olmasını istiyorum. polar array kopyalama yapıyorum ama adet girebiliyorum sadece istadiğim uzaklıkta polar array yapmıyor.Normal array de ölçü girebiliyoruz ama pollar arrayda ölçü yerine adet var. yanı kısacası yay doğruldusunda isteğim mesafede hem kopyalama yapacak hemde objenın acısını yay doğruldusunda cevırecek .Bunu başka bir yöntemi varsa yardımcı olursanız sevinirim.. teşekkürler.

27.10.2011 08:29    

ehya
Koltukların ara boşluk mesafesini belirli bir mesafe almak istiyorsunuz ancak program bu boşluk mesafesini nasıl algılayacak? bu mesafeler belirtilen noktanın nesne ile arasındaki mesafeye göre yapılması sağlanır. aradaki mesafe hesabı dahil edilemez.

önerim;
array yapılmış gibi iki koltuğu yanyana kendiniz rotata komutu ile çevirerek yerleştiril. iki koltuk arasındaki açıyı ölçün ve polar array komutunu kullanırken "angle between" seçeneğini kullanarak bu açı değerini el ile yazın. bu aşamadan sonra aradaki mesafeler istediğiniz gibi olacaktır.

27.10.2011 08:55    

xcodesia
Ilgilendiğin için sağol. kopyalama işlemi uzun bir yay üstünde olacak ve ilk ölçtüğüm açı ile 20 koltuk sonrasındaki açı birbirini tutmaz. normal array komutunun x ve y istikametlerine doğru değilde benım istediğim doğru da gitmesi aslında .

27.10.2011 09:10    

ehya
Bir önceki mesajımda yanyana derken rectangular array komutundan bahsetmedim. autocad'in hangi sürümünü kullanıyorsunuz bilmiyorum ancak array komutu ile halletmek yerine bu koltuğu blok haline getirin. measure komutunun "block" alt komutunu kullanarak blok haline getirdiğiniz koltuğu belirterek istediğiniz mesafede çoğaltarak kullanabilirsiniz.

27.10.2011 09:32    

xcodesia
Autocad sürüm ne fark ederki bahsettiğim konu r12 de olur 2012 de de. mesure ilede olmuyor sen denedinmi objeleri başka biryerde kopyalıyo ve ara ölçüler istediğim mesafede değil..

27.10.2011 09:46    

ehya
Sürümler arasında fark var tabiki. 2012'de array komutu değişti ve geliştirildi.

blok yaparken bloğun yerleşim noktasını rastgele belirlemeyin. koltuğun merkez noktası olarak belirleyin. measure komutunu kullanırken vereceğiniz değer koltuğun genişliğinin yarısı + boşluk mesafesi olarak yazın. çünkü sıralama bu yerleşim noktasına göre dizilecektir. aksi takdirde yerleşimler rastgele olacaktır.

27.10.2011 10:30    

xcodesia
Tamam hocam oldu ama bu bloğu neden yayın altına miror yapıyor??

27.10.2011 10:38    

xcodesia
Ehya teşekkürler bu yöntem gerçekten cok farklıymış saol hocam

27.10.2011 10:39    

ehya
Yay'ın altına mirror derken bunu anlamadım? yay parçasının içine yada dışına doğru yapması ise bloğun yönü ile ilgilidir. istediğinizin tersini yapıyor ise, bloğu miror yapıp patlatın ve tekrar aynı isimle mevcut bloğun üzerine kaydederek tekrar blok yaptığınızda tersine dönecektir.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.366 saniye - Sorgu: 71 - Ortalama: 0.01924 saniye