21.08.2011 13:01    

erhanz
Merhaba..Hatch komutu ile çizilen çizimi nasıl patlatabilirim? explode ve burst komutu patlatmıyor..

21.08.2011 13:51    

ProhibiT
C5'e gerek yok TriNitroToluen kullanabilirsiniz. Eğer SuperHatch ile oluşturulmuş objelerden bahsediyorsak, "Ungroup" girip, gurupları bozmak gerek. Kolay gelsin.

21.08.2011 13:56    

erhanz
C5 ve trinitrotoluen derken ne demek istediğinizi anlamadım :)
şöyle izah edeyim: büyük bir mimari projede yaklasık 1000 adet delik var..Bu deliklerin içi hatch komutu ile doldurulmuş.Bunların yerlerını ayrı ayrı oynatmamız gerekiyor.Buun için patlatmamız lazım..''ungroup'' komutu ile hatch ile çizilmiş çizimi seçemiyorum.Yani o komut olmuyor..Başka alternatif varsa paylaşırsanız memnun olurum.Yoksa ilginiz için çok teşekkür ederim.

21.08.2011 15:59    

ProhibiT
Arkadaşlarımız, patlatmak, atmak, tutmak, çakmak, gömmek... gibi ilginç deyimler kullanıyorlar. Bunlardan çok azının argo olsa bile bir anlamı var, gerisi anlamsız. "Excel tablosunu AutoCAD'e attım" diyor veya tersine "AutoCAD'den Excel'e koordinat atmak" tan bahsediliyor. Neyi nereye atıyoruz? Kim tutuyor? Aman düşmesin! Patlatmak deyimi de bunun gibi, ne anlama geldiğini anlamak mümkün değil, kullanan da zaten tanımlı bir anlamda kullanmamış ki. AutoCAD'de "Patlatmak" deyimine karşılık gelen hiç bir işlem yok! Explode asla patlatmak anlamına gelmez! Kavramsal olarak karşılayıp karşılamadığına bakmadan birinin sözlükte ilk karşılaştığı kelimeyi almasından kaynaklanan bir galat-ı meşhur. Zaman zaman bu konuyla ilgili bazı tavsiyelerim oluyor. Özellikle de sizin mesajlarınıza cevaben yazmıştım. Bu anlamda sizin konu başlığı çağrışım yaptı, şaka yollu bir daha hatırlatayım dedim.

AutoCAD komut satırıdından HE (HatchEdit) girip söz konusu hatch objesini seçin;

açılan pencerede kırmızı ile işaretlediğim yerdeki "Separate hatch" seçeneğini işaretleyin. ok tıklayıp çıkın. her delik objeniz ayrı hatch haline gelmiş olacaktır. görüldüğü gibi patlatma işlemiyle ilgisi yok...

kolay gelsin.

ProhibiT (22.08.2011 07:07 GMT)

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.739 saniye - Sorgu: 56 - Ortalama: 0.0132 saniye