28.02.2011 09:00    

qarisma
Arkadaşlar eğrisel bir çizgiye,eksene paralel olan her hangi bir nesneyi nasıl paralel hale getiririz şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.

28.02.2011 09:16    

elifcan
Align komutu ile getirirsin.Uygulanışı şöyle :

1-al - enter
2- hizalanacak objeleri seç -enter
3- hizalanacak objenin 1. noktasına tıkla
4- referans objenin 1. noktasına tıkla
5- hizalanacak objenin 2. noktasına tıkla
6- referans objenin 2. noktasına tıkla -enter
7- obje boyutu uydurulsun mu?
n -enter dersen (obje boyu değiştirilmez)
y -enter dersen(obje boyu referans objeye uydurulur)

umarım faydalı olur kolay gelsin

28.02.2011 09:34    

qarisma
Bilgi için çok teşekkürler bilgiler çok faydalı oldu fakat ben bu işlemi rotate komutu ile yapmak istiyorum mümkünmüdür?

28.02.2011 10:22    

admin
Rotate (döndürme) komutunun içindeki Reference (referans) seçeneği ile yapmanız mümkün. Ancak Align (hizalama) komutundan daha zahmetli bence.

28.02.2011 11:43    

qarisma
Rotate komutunu kullanarak nasıl yapıldığını anlatırmısınız...Teşekkürler...

28.02.2011 12:22    

yasmiinn
Merhaba rotate komutu ile arkadaşın dediği gibi biraz zahmetli oluyo ama elimden geldiğince anlatmaya çalışayım.Eğrisel çizginin herhangi bir ucundan düz bir çizgi çekin.Eğrisel çizgiyi mirror komutu ile aynalayın(aynalamanızı çekilen düz çizginin altına doğru yapın).Eğrisel çizginizden iki tane oluşmuş olması gerekiyor rotate komutuna girin çizgilerinizin birleştiği yeri tıklayın sonra eğrisel çizginizin diğer ucuna tıklayın bu işlemlerden sonra eğrisel çizgininiz paralel olmuş olması gerekiyo eğer yanlış anlamadıysam.

01.03.2011 21:12    

qarisma
Yasmiinn hanım paylaştığınız bilgiler için öcelikle teşekkürlerimi sunarım kusura bakmazsanız anlattıklarınız biraz karışık geldi bana ilgilenirseniz sevinirim...

rotate komutu ile eksene dik olmayan bir çizgiye,eksene dik olan her hangi bir nesneyi nasıl paralel hale getiririz,arkadaşlar başka yoldan anlattı faydalı oldu ama ben rotate komutu ile yapmak istiyorum bilgileriniz için şimdiden teşekkürler...

02.03.2011 08:17    

Uğur İNCE
Admin hocanın dediği gibi reference ile yapılabilir
hizalanacak objeyi refarans çzigisinin herhangi bir noktasına taşı çizgiler kesişsin sonra rotate (ro) komutunu al kesişen yerden tut sonra reference (r) enter de sonra ilk tuttugun yerden birdaha tut sonra objenin herhangi bir yerinde 2. noktayla tut ve referans çizgisine tıkla.
anlatımı karışık ama uygulamada pratik olursa çok basıt

02.03.2011 14:45    

yasmiinn
Evet anlatımı karışık biraz ama uygulanışı basit aslında eğer bundada çözüm olmadıysa yardımcı olmaya çalışırım.

03.03.2011 15:33    

qarisma
Tüm arkadaşların paylaştığı bilgiler çok faydalı oldu teşekkürlerimi sunarım...

29.12.2017 02:26    

klarnetcibooy
sırf teşekkür etmek için girdim. Rotate komutunun Referans değerini girmek işime çok yaradı. Teşekkür ederim.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.35 saniye - Sorgu: 74 - Ortalama: 0.01825 saniye