07.12.2010 14:39    

admin
Sitemizin 5. sürümü hazırlanırken önerilerinizi paylaşabilirseniz bizlere çok yardımcı olursunuz.

Üstelik pek çok arkadaşımız siteyi etkin şekilde kullanmaya çalışıyor. Bu sırada şöyle bir özellik olsaydı diye aklınızdan geçirdiğiniz herhangi bir fikir varsa lütfen bizimle paylaşın.

Fikirlerin, isteklerin ve önerilerin sınırı yok!

Çok uçuk fikirler de olabilir, çok basit fikirlerde...

Bazen çok basit olmasına rağmen bizim gözümüzden kaçan bir konuyu gün ışığına çıkarıyor olabilirsiniz.

Bu süreçte fikirleriyle bize destek olan arkadaşlara önerisinin değerine göre sürpriz hediyelerimiz olacak!

Desteğiniz için şimdiden teşekkürler...

Bu arada yapmayı hedeflediğimiz yenilikler şöyle:

{Tamamlandı %100, 15.12.2010} 1- En önemlisi öncelikle çizim programıyla alakalı tüm AKPINAR sitelerine (autocadokulu.com, 3dsmaxokulu.net, mayaokulu.com, blenderokulu.com, vb.) ortak üyelik sistemi ile giriş yapılabilecek.

{Tamamlandı %100, 23.12.2010} 2- Kullanıcı profillerine kişisel galeri ve kişisel sayfa bağlantıları

Bu sayade kullanıcılar bir internet adresine sahip olmadan da çalışmalarını ve iletişim bilgilerini sergileyebilecekler

{Tamamlandı %100, 14.12.2010} 3- Mevcut galerinin iyileştirilmesi ve daha kullanışlı hale getirilmesi.

{Tamamlandı %100, 14.12.2010} 4- Ana sayfanın daha kullanışlı hale getirilmesi için bir takım çalışmalar

a. bölümlerin sekmelerle gösterilerek sayfanın daha kısa görünmesini sağlamak
    b. modüllerin kullanıcıya özel hale getirilerek isteğe göre taşınması, kapatılıp açılabilmesi (ertelenebilir)
    c. yan menülerin kayar menü haline getirilerek kısaltılması

5- Genel olarak konu başlıklarının, forum bölümlerinin ve program desteği başlıklarının gözden geçirilmesi ve güncellenmesi

Bu maddeyi desteklemek için Foruma bölüm önerisinde bulunabilirsiniz.

08.12.2010
{Tamamlandı %100, 16.12.2010} 6- Birden fazla sayfası olan forumların son sayfasına yeni forum konuları bölümünden tıklandığında direkt son sayfaya gidilmesi...

{Tamamlandı %100, 16.12.2010} 7- Yeni forum konuları bölümünde foruma son ileti yazanın kullanıcı adının konunun sonunda görünmesi

8- Kullanıcıların Dosya Deposu 'nu olabildiğince artırmaya çalışıyoruz. Şu anda 3. seviyeden kullanıcı başına 10mb olan dosya alanını 100mb yapmayı planlıyoruz. Dolayısıyla tek dosya yükleme boyutu da buna bağlı olarak artmış olacak. 10. seviye kullanıcılara (forum müdavimlerimiz) ise 1GB alan ve belki tek dosya için 10mb yükleme boyutu gibi bir seçenek sunabiliriz.

a. Dosya deposu için kullanıcı başına alan ve dosya başına boyut büyütülecek (altyapıda revizyon gerektiriyor)
    b. Dosya deposunun kullanımı kolaylaştırılacak,

10.12.2010
{Tamamlandı %100, 14.12.2010} 9- Sayfa sonuna, sayfa başına hızlı geçiş için bir buton koyulması,

{Tamamlandı %100, 14.12.2010} 10- Forumdaki güvenlik uyarısının değiştirilmesi,

18.12.2010
11- İpuçları bölümü güncellenecek,

19.12.2010
{Tamamlandı %100, 15.12.2010} 12- Açılış sayfası yap butonu koyulması,

13- Grup sisteminin geliştirilmesi,

{Tamamlandı %100, 10.01.2011} 14- Hata: Forumda herhangi bir konuyu açınca "davetiyesi onaylananlar "kısmının boş çıkması,

{Tamamlandı %100, 13.01.2011} 15- Davetiye sisteminde kullanılan hediyelere göre davetiye sayısının eksiltilmesi. (Bu sayede bir kullanıcı birden çok hediye için davetiye göndermeye devam edebilecek)

{Tamamlandı %100, 05.01.2011} 16- Sosyal ağlara bağlantı koyulması,

{Tamamlandı %100, 06.01.2011} 17- Hata: Üstteki tavsiye et bölümünde Türkçe karakter nedeniyle kırık link oluşması sorunu,

{Tamamlandı %100, 22.12.2010} 18- Hata: "Online Arkadaşlarım" seçeneğine tıklandığında sayfanın boş gelmesi,

19- Kayar reklamlarda mouse üzerinde bekleyince duruyorken, mouse'u sağa sola hareket ettirdiğimizde o yöne doğru kayarak mouse'u çekince yine eski rutin işlevine dönmesi,

{Tamamlandı %100, 17.12.2010} 20- Forumdaki rütbelerin değiştirilmesi,
Not: Rütbelerle ilgili 5 kademeli alternatif önerisi olan varsa iletebilir!
Mevcut liste şöyle:

Kıdemli Adayı
    Kıdemli
    Müdavim
    Üstad
    Kıdemli Üstad

{Tamamlandı %100, 13.01.2011} 21- Sitede arama yaparken: Aranacak kelime... kutusuna bir kelime yazılıp "Sitede ara" butonuna tıklandığında sonuçlar gösteriliyor. Bunlardan birisini tıklayıp istenilen cevabı alamadığımız durumlarda "Geri" butonunu tıklandığında "aranılan konu veya yakın konular" ekrana gelmiyor. Aranılan konuyu bulmak için tekrar tekrar arama yapılma zorunluluğunun giderilmesi,

22- Video gösterimi (ekleme-izleme) geliştirilecek, videolu eğitimler artırılacak,

23- Arka plan renginin beyaz dışında bir renk olması forumda tartışmaya açılacak, sonuç değerlendirilecek.

24- Mevcut yönetim kadrosu revize edilecek, siteye katkısı olan değerli arkadaşların aramıza katılması sağlanacak,

16.01.2011 25- Forumdaki kullanıcı alanlarına Galerisi ve Kişisel Sayfaları bağlantısı eklenecek.

admin (26.12.2016 19:15 GMT)

07.12.2010 15:00    

Harbi65
Öncelikle 5. sürümünde hayırlı olmasını diliyorum..
Kaçıncı sürümdü bilmiyorum ama daha öncede bazı önerilerim olmuştu ancak gerçekleşmedi. Aynı önerileriler hala geçerli umarım gerçekleşir...
1- Birden fazla sayfası olan forumların son sayfasına yeni forum konuları bölümünden tıkladıdığımda direk son sayfaya gidebilmek istiyorum...
2- Yeni forum konuları bölümünde foruma son yazanın nickname i konunun sonunda görünse daha güzel olacağı kanaatindeyim...

Uçuk fikir de istediniz madem söyliyim :)
Forum konuları başlığında mausu tuttuğumda son yazılan mesajı bana sesli okusun... :D

07.12.2010 15:13    

bud_0782
- harbi65 in 1. önerisine aynen katılıyorum.
- forumda açılmış her konuyu takip edebilmek istiyorum.yani kontrol panelime girdiğimde takip ettiğim sayfalar olarak kişisel açılan forum konularınıda eklemek istiyorum.
- sitede aranacak kelimeyi ilgili kutucuğa yazıp arama yaptığımda, önüme gelen ilgili konulardan herhangi birine giriş yapıyorum. ancak okumam bitince geri tuşu işlemiyor ve hata veriyor. bu neden oluyor? ya da sadece bende mi oluyor acaba merak ettim :D en baştan siteye giriş yapmam gerekiyor...

07.12.2010 18:38    

ProhibiT
Merhaba,

autocadokulu sitesinden genel olarak memnunum. Bununla birlikte;

- Harbi65 hocamın 1 ve 2. önerilerine kesinlikle katılıyorum...

- Uçuk dediği öneriye benzer bir uygulama yapmak mümkün diye düşünüyorum. Forum konuları başlığında üzerine gelinen konudaki son mesaj, Tool Tip şeklinde gösterilebiliyor. Müdavimi olduğum mygitar.com sitesinde bunun çok güzel örneği var...

- Bir de şu askeri rütbeler yerine başka bir sistem düşünülebilir mi acaba? Temerküz kampına benziyor ortam :)

Herkese kolay gelsin...

07.12.2010 22:15    

admin
Tamamdır,

- Harbi65 hocamın 1 ve 2. önerilerini uygulayalım, sanıyorum uygulamada sorun çıkmaz.

- Rütbe konusu epeydir benimde aklımda ama iyi bir alternatif dizilim bulamadım. İnş. onu dahalledeceğiz.

- Forum konuları başlığında üzerine gelinen konudaki son mesajı gösterme olayını da aramızda konuşup, yapılabiliyorsa onu da yaparız.

08.12.2010 17:32    

oğlak
Sayfa sonuna sayfanın başına hızlı geçiş için bir buton koysanız mesela. Bazı sayfalar o kadar uzun oluyor ki sayfa başına gitmek istediğimde altı aylık yol gitmek zorunda kalıyorum. Bir de başkaları da aynı şeyi yaptı mı bilmem ama ben ilk mesaj yazdığımda alttaki güvenlik uyarısını anlamamıştım. (En son mesajınızı düzeltiniz) Ben ne yaptım, neyi düzeltmem gerek diye düşünmüştüm. O uyarıyı da daha anlaşılır yazsanız nasıl olur?

10.12.2010 18:59    

admin
Alıntı
oğlak :
Sayfa sonuna sayfanın başına hızlı geçiş için bir buton koysanız mesela. Bazı sayfalar o kadar uzun oluyor ki sayfa başına gitmek istediğimde altı aylık yol gitmek zorunda kalıyorum. Bir de başkaları da aynı şeyi yaptı mı bilmem ama ben ilk mesaj yazdığımda alttaki güvenlik uyarısını anlamamıştım. (En son mesajınızı düzeltiniz) Ben ne yaptım, neyi düzeltmem gerek diye düşünmüştüm. O uyarıyı da daha anlaşılır yazsanız nasıl olur?

Hmm, söylediklerinizin ikisi de önemli ve dikkate alacağız.
1- Sayfa sonuna sayfa başına hızlı geçiş için bir buton koyacağız.
2- Uyarıyı da değiştireceğiz.

teşekkürler,

10.12.2010 20:06    

Harbi65
Küçük bir öneride daha bulunacam;
Anasayfada bulunan Bunları biliyor musunuz başlığında ki ipuçları sayfa yenilenmelerinde değişiyor.. Buraya bir Next butonu eklense bir çok arkadaşımız burdan küçük ipuclarını daha rahat takip edebileceği ve unuttuğu bir anda burdan arayabileceğini düşünüyorum. Özellikle yeni başlayan arkadaşlara faydalı olacağı kanaatindeyim.. Sık sorulan küçük sorularda eklenerek bu bölüm daha da genişletilebilir...

Çok nadiren kullandığımız öyle püf noktalar var ki, bir çoğu forum içinde geçip gidiyor ve zaman zaman ihtiyaç duyduğumuzda neydi bu diye arayıp duruyoruz... Benzeri püf nokataları yakalandıkca bu bölüme sürekli eklense çok kullanışlı olur... Hatta editör arkadaşlarımızın denetiminde bu bölüme isteyen herkes foruma yazar gibi püf noktası ekleyebilsin...

11.12.2010 07:22    

ehya
gel gelelim benim önerilerime.. :)
Aydın hocam şimdiye kadar sustum ama accık da ben öneride bulunayım :)

1- Sitenin bölüm isimleri artık Türkçe olsun.. :)
2- Her kullanıcıya depolama alanı verilmeli. Bu şekilde tüm dosyalar server'da bulunur ve silinme sıkıntısı olmaz.
3- Mesaja eklenen resimler her halükârda küçük görünsün. Küçük resimlere tıklanıldığında sayfa üzerinde ek bir program gibi resim gösterilmeli.
4- Ana sayfada bulunan "AutoCAD 2010 ile 3 boyutlu çizim" başlığındaki gibi büyük resimli konu olmaması kanaatindeyim. Bu şekilde büyük resimli sayfalar bana hep itici gelmiştir.
5- Arka fonun beyaz olmasından artık vazgeçsek :) Biraz daha dikkat çekici ve hoş renk düzeni kullanılabilir.
6- Sitemizdeki en büyük eksiklik videolu eğitimin olmamasıdır. Bu konuda bir çalışma yapılıp ana sayfada bunların izlenebilir hale getirilmesi sağlanabilir.
7- Hatta genel olarak şunu söyleyebilirim. Sitenin formatını yeniden kurmak daha iyi olacaktır. Yeni site, yeni format, yeni bilgiler..

11.12.2010 08:04    

skrn
Öncelikle yeni sürümde yapacağınız revizyonların herkes için hayırlı olmasını dilerim.
Sitede bir şeyi aramak istediğimde : Aranacak kelime... kutusuna aradığım bir kelime yazıyorum. Sitede ara tıkladığımda bir sürü konu açılıyor (aradığımız konu veya yakın konular açılıyor) Bunlardan birisini tıklayıp istediğim cevabı alamadığım durumlarda "Geri" butonunu tıkladığımda "aradığım konu veya yakın konular" ekrana gelmiyor. Aradığım konuyu bulmak için tekrar tekrar Aranacak kelime.../Sitede ara 'ya tıklamak zorunda kalıyorum. Bu durumada çözüm getirebilirmisiniz.

11.12.2010 08:11    

admin
Alıntı
Harbi65 :
Önerisi yukarıda...

Bu öneri de çok güzel. Hiç düşünmediğimiz ama mutlaka uygulamak isteyeceğimiz bir özellik. Bu mevcut ipucu sisteminin geliştirilmesi ihtiyacını doğurduğu için listenin sonlarına bırakacağız ama mutlaka listemizde olacak.

Teşekkürler...

Alıntı
skrn :
Önerisi yukarıda...

Sizin öneriniz de gerçekten önemli ve kullanışlılığı artırmak için gerekli. Bunu da listemize alıyoruz.

Teşekkürler...

11.12.2010 20:09    

pirnursu
Öncelikle site kullanımı benim için çok sade vede başarılı bunun için teşekkür ederim.

Sitede yardım isterken veya bir konuya cevap verirken sorunumu kelimellerle tarif etmekte zorlandıgım anlar oluyor yada anlatılanı anlamakta zorlanıyorum.
Buna çözüm olarak, soru sorarken veya cevap verirken resim yada dosya eklemek için bir buton olması ve bunu çok basit bir hale getirilmesi konusunda öneride bulunmak istiyorum.
Mesela mail gönderirken maile dosya eklemek kadar basit olsun vede iletiyi gönderdigimizde bunu sayfada net bir şekilde görebilelim.

14.12.2010 09:35    

admin
Alıntı
pirnursu :
Önerisi yukarıda...

Siteye dosya ve resim ekleme ile ilgili ciddi düşüncelerimiz ve önemli çözümlerimiz olacak. Bunları kullanıma sunduğumuzda istediklerinizi sağlayabilecek diye düşünüyorum. Yine de bu öneriyi dikkate alıp, uygulamayı olabildiğince basit hale getirmeye çalışacağız.

Öneri için teşekkürler...

NOT: Bu arada sadece ehya 'nın önerilerini henüz listeye alamadık. Onların da üzerinde konuşup listeye almaya başlayacağız. Her zamanki gibi ehya önemli ve üzerinde çalışılması gereken önerilerle geldi :))

15.12.2010 06:30    

emasi
Önce ben bu sitenin kurucularına çok teşekkürlerimi bildiriyorum.Çok işimize yarayan bir site.
İşlerinizde uğurlar dileyirem.
Bilmem verdiyim öneri hoşunuza gidecekmi.
1)Yeni bölüm açılmasını ve orada hayatda rastlaşdığımız ilginc resimleri mesela: inşaat sektorunda ve s. olan ilginc,maraqlı,standartlara uymayan tikintiler ve s. çekilmiş resimleri buraya eklensin.
Ola bilsin ki fikrimi tam izah ede bilmedim 1-2 resim koyum bura belke fikrimi anlarsınız.

2) Yeni konu açanın sorusu bütün sayfalarda görünmesi çok iyi olurdu.
Mesela yeni konu açıldı ve o konuya bir çok kişi cevap verdi ve sayfalarin sayi çoxaldı.Diger sayfalara yeni konu açanın sorusu görsenmiyor.

emasi (15.12.2010 07:30 GMT)

15.12.2010 06:39    

arif35
tam hepsini okuyamadım ama sanırım böyle bir uygulama yok. herkes autocad kullanıyor olabilir. ancak bölümler halinde toplansa makina-elektrik-mimari-inşaat .... vs daha iyi olmaz mı? çünkü ben autocadle ilgileniyorum ama 3dmax konusunu görek istemiyorum. belkide iyi bir düşünce olmayabilir ama sanırım daha hedefçi olur... iyi çalışmalar...

15.12.2010 14:25    

Harbi65
Elinize sağlık forum konu başlıklarına isimlerin gösterilmesini eklemişsiniz iyi oldu bu iş ama konu başlıkları ön planda görünür şekilde olursa daha şık olacağını düşünüyorum.. ve mümkünse sağa dayalı yazılsınlar...

18.12.2010 17:53    

davut durmaz
****autocadokulu sayfası açıl sayfası yapılabilmeli...

***Mimarlar grubu,inşaat müh. grubu, inşaat tenk. grubu, mimari restorasyon grubu..... vb. guruplar oluşturulabilir. Ve bunlar online kendi aralarında fikir alışverişi yapabilmeliler.

davut durmaz (18.12.2010 17:58 GMT)

18.12.2010 20:17    

admin
Alıntı
emasi :
Önerisi yukarıda...

İlki galeride resim göstermeyle ilgili;
Galeride size özel bölümler oluşturabilirsiniz. Dosya Deposu bölümüne resim yüklerseniz yüklediğiniz resimlerin galeride yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

İkincisi yeni konu açılmasıyla ilgili;
Yeni konuların bütün sayfalarda görünmesi çok kalabalık bir görüntü oluşturur gibi geliyor bana. Bu konuda başka arkadaşlardan da öneri gelirse tekrar düşünebiliriz.

Alıntı
davut durmaz :
Önerisi yukarıda...

Açılış sayfası fikri çok güzel. Listemize alıyoruz.
Grup kavramı ise sitemizde zaten mevcut ancak, sanırım geliştirilmesi gerekiyor. Onu da listemize alıyoruz.

Teşekkürler

ehya'nın bildirdikleri;

1- Forumda herhangi bir konuyu açınca "davetiyesi onaylananlar "kısmı boş çıkıyor. Listeye alıyoruz,
2- "online arkadaşlarım" seçeneğine tıkladığımda sayfa boş geliyor. Listeye alıyoruz,
3- Kayar reklamlarda mouse üzerinde bekleyince duruyor. Mouse'u sağa sola hareket ettirdiğimizde o yöne doğru gitse mouse'u çekince yine eski rutin işlevine dönse. Listeye alıyoruz,

admin (19.12.2010 00:51 GMT)

20.12.2010 14:21    

aslanv
Benim de şu an aklıma gelen sitede aynı konu üzerinde yapılan yazışmaları sorunları ve çözümleri tek konu altında toplamak. Örnek verecek olursak araam bölümüne "acaddoc" yazarsanız. Bir sürü konu geldiğini göreceksiniz ve içerik hemen hemen aynı. acaddoc virüsü ile ilgili. O konular içierisinde de zaten linkler veilmiş."buraya bakınız burada tartışıldı" gibi linkler vererek son konuya yönlendirilmiş.
1. sonuç

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

2. sonuç

3. sonuç

4. ve Prohibit hocamın son noktayı koyduğu ve olayı kökünden çözdüğü ve aslında kalması gerekn konu başlığı

bu.
Bunun gibi benzer yazışmaları temizleyerek siteyi temizleme yoluna gidebilirsiniz.

Kolay gelsin.

20.12.2010 15:55    

halilozcakir
acaddoc konusuna katılıyorum çok dağıldı o konu, prohibit hocamızın çözümü direk bulunup(onun sayfasında da başka kullanıcıların sayfalarca yazıları gizlense güzel olur ) ,diğer geçici çözümler arkalara, forumun en ücra köşelerine itilmeli.
birde özel mesajlar mail ile ulaştığında mesaj içeriği mailde de görülebilirse hoş olur..

halilozcakir (20.12.2010 16:03 GMT)

Copyright © 2004-2022 SQL: 1.491 saniye - Sorgu: 101 - Ortalama: 0.01476 saniye