25.07.2006 10:45    

admin_
Bu sabah erken saatlerden itibaren bir çok kişinin e-posta adresine Merkez Bankası'ndan gönderilmiş bir mail geldi. "TCMB Teyit İşlemi" başlıklı Merkez Bankası'nın internet sitesine benzer bir tasarımla gelen mesajda, bilgi işlem sistemindeki güncelleme nedeniyle bazı banka müşterilerinden verilen linke giderek bilgilerini güncellemesi isteniyor.
Ancak bu güncelleme işleminden ne bankaların ne de Merkez Bankası'nın haberi var. İnternet korsanlarının hazırladığı bu tuzağa sakın düşmeyin.
TC Merkez Bankasi [mailto:tcmbislemdairesi@tcmb.gov.tr] adresinden gönderilen e-posta mesajında şunlar yazıyor:

"Sayın müşterimiz; Ağustos ayından itibaren T.C Merkez Bankası'nın aldığı karara dayanarak tüm internet bankacılığı sistemlerinde TCMB'ye bağlı tüm bankaların (AKBANK, ANADOLU BANK, ASYA BANK, GARANTİ BANKASI, FORTIS BANK, FİNANSBANK, HSBC BANK, ŞEKERBANK, T.C İŞ BANKASI, TURKEYFINANS, TEB, TEKFENBANK, TEKSTILBANK, KOÇBANK, KUVEYTTÜRK, YAPI VE KREDİ BANKASI, VAKIFBANK) SSL yazılımları ve internet bankacılığına hizmet eden bilgisayarlar güncellenmektedir. Bu güncelleme nedeniyle sistemler yenileneceğinden, hem aktif internet bankacılığı kullanıcılarını tespit etmek, hem de güvenlik açısından sizlere daha iyi bir hizmet verebilmek için bilgilerinizi teyit etmeniz gerekecek ve yeni veritabanımıza kaydedilecektir.
Bilgilerinizin teyidi ve yeni veritabanına eklenmesi zorunludur. Teyit işlemi yapılmadığı taktirde Ağustos ayından sonra internet bankacılığını kullanabilmeniz için TCMB Ankara Şubesi'nden bilgilerinizi teyit edip yeni veritabanına kaydettirmeniz gerekecektir. Aşağıdaki linkten bilgilerinizi internet üzerinden teyit edebilir, ya da TCMB Ankara Şubesi'nden bilgilerinizi teyit edebilirsiniz.
İnternet üzerinden teyit işlemini yapmak için aşağıdaki linke tıklayın;

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

DİKKAT: Lütfen TCMB üzerinden gelmeyen mailleri dikkate almayınız. TCMB üzerinden gelmeyen mailleri güvenliğiniz için bize bildirin. Teyit işlemleriyle hiçbir banka doğrudan ilgilenmemektedir. Bütün teyit işlemleri TCMB tarafından organize edilmektedir. Teşekkürler.">Bu tuzak maili sakın yanıtlamayın. Şu ana kadar şifrelerini bu linke girenlerin ise bir an önce bankalarını arayarak şifrelerini iptal etmeleri gerekiyor.

Merkez Bankası'ndan sahtecilik uyarısı Merkez Bankası, internet ortamında bankanın adını kullanarak, kişisel bilgileri almak yoluyla dolandırıcılık yapıldığı uyarısında bulundu. Uyarıda, banka logosunu taşıyan elektronik postalarda kişisel bilgi isteyen formların kesinlikle doldurulmaması istendi.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, elektronik posta yoluyla işlem yaptırmak ya da bilgi toplamak gibi bir uygulamanın olmadığı vurgulandı.

Daha önce de aynı şekilde dolandırıcılık girişiminde bulunulduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi: “Bu kez yine aynı yöntemle ve Bankamız logosu da kullanılarak, ‘Mevduat bankaları nezdinde bulunan müşteri hesaplarının TCMB nezdinde teyit işlemlerinin yapılması’ istenmekte ve Bankamızla hiçbir ilgisi olmayan bir internet adresine yönlendirme yapılmaktadır. Elektronik posta yoluyla internet adreslerine yönlendirilen ve kişisel bilgilerin girilmesinin istendiği formların asla doldurulmaması gerektiğini bir kez daha önemle hatırlatırız.”

HaberTurk

25.07.2006 11:01    

muratgezer
Peki şimdi ben bu formu açıp ağzıma pardon parmağıma geleni yazsam olur mu acaba.

25.07.2006 12:36    

ela_ege
Bilgilendirdiğiniz çin teşekkürler...Gerekli önlemleri aldım.

25.07.2006 12:49    

bektas001
teşekkürler. uzun zamandır internet bankacaılığı kullanıyorum. hala güvenlik konusunda endişelerim var.

25.07.2006 12:50    

fecibay
uyarı için teşekkür ederiz murat bey saolun cok iyi oldu bu uyarı

26.07.2006 06:48    

aRcHiTeCt
Valla arkadaşlar ben internet bankacılıgını kullanmıyorum ve kullanmayada niyetim yok açıkcası giderim paşa paşa bankaya elimle parayı alırım yada veririm eb güzeli parayı göreceksin bi kere en saglamı kapkaçcımı geldi dövüşürsün hackeri nerden bulucan en güzeli dediğim gibi kendi işini kendin halledceksin bankaclıkta helede türkiyede daha hem kurum hemde müşteriler bu konularda bilgisiz oldugu kaanatindeyim en azından ben bilgisizim ve böyle kalmayı istiyorum murat bey sizede ayrıca teşekkürler....

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.603 saniye - Sorgu: 58 - Ortalama: 0.0104 saniye