10.10.2009 14:20    

rymonkuzu
Arkadaşlar bır yakınım bu sene endüstrı meslek lısesı statık yapı ressamlığı 2.sınıfa geçtı.
Mımarı yapı ressamlığı ıstedı fakat puanından dolayı statık bölüme geçtı.
Bu alan sızce nasıl mımarı alandan farkı +ve-lerıyle nelerdır,hangı programları öğrenmesı gerekır.

11.10.2009 10:53    

ProhibiT
Yapı ressamlığında Statik aslında Mimari ressamlığından çok daha zor bir alan.

Statik (Betonarme ve Çelik) ressamlığı için daha az puan gerekmesi inanılmaz bir çelişki. Aslında sebebi belli cehaletten kaynaklanan tercih yığılması ve kolaycılık, tembellik sebebiyle arz talep dengesi bu çelişkiyi doğuruyor. Mesleğin detaylarını bilmemekten ya da, bilerek kolaya kaçmaktan dolayı daha çok insan Mimari yi seçiyor, sonuçta da puanalrı yükselmiş oluyor.

Mimari de plan kesit görünüş ile birlikte bir kaç temel yapı elemanını bildinmi iş biterken, Statik te bunları bileceksin, üstüne de Tasarı Geometri ve teknik Resmin daha çetrefilli kısımlarını da öğreneceksin. Hele bir de Konstrüktör ressam olmak istiyorsan, Statik hesapları alıp projeyi sen yapacaksın.

Size abartı gibi gelmesin, Yapı ressamıyım diyen herkes Mimari yi çizer, adı üstünde ressamlık, tasarım yok. Ama Statik söz konusu olunca, ressamlıktan çıkar artık tasarım boyutuna da girersiniz.

Bahsettiğiniz yakınınız bu (mecburi) seçiminden asla piman olmayacaktır emin olabilirsiniz :)

Selamlar, Sevgiler, Herkese Kolay Gelsin...

12.10.2009 10:47    

k005
güzel bir bölüm de okuyor.. mezun olduktan sonra bu konuda iş bulma olasılığı çok yüksek.. kendisini çok iyi yetiştirmeli.. saygılar..

12.10.2009 14:39    

bud_0782
statik yapı ressamlığı mimari yapı ressamlığı bölümüne göre daha kapsamlıdır.mimari yapı ressamlığı bölümüne göre daha fazla bilgi öğrenilmelidir.çünkü amaç prohibit'inde dediği gibi sadece mimari çizim yapmak değil yapıyı boyutlandırmak, hesap yapmak, tasarlamak ve çizmektir.yapılarla uğraşmayı seviyorsa arkadaşınız kendini bu bölümde daha iyi geliştirebilir.kullanması gereken programlara gelince; kendini geliştirmek istediği yani üniversitede seçeceği branşa göre bunlar değişiklik gösterir.ancak autocad artık çizim programlarında temel sayılıyor.3dmax, civil 3d, netcad, sta4 vb...ihtiyaca göre öğrenilebilecek programlardır... diye düşünüyorum

12.10.2009 15:12    

ehya
öyle bi anlatmışsınız ki, mimari ressamlar hiçbirşey bilmiyor. Yoldan bir eleman çevirseniz mimari proje çizer gibi bi durum söz konusu olmuş. Pardon ama duvar çizmek, kapı pencere yapmak demek mimari proje yapmak değildir. Yoksa ben yıllardır kendimi mi avutuyorum???

Prohibit hocam, mimari de tasarım yok, betonarme de var demişsiniz ama, hangi ressam betonarme projesinde tasarım yapabilir. İnşaat mühendisinin bilgisi haricinde projede değişiklik yapabilme hakkına sahip olabilir mi?? Çelik konstrüksiyon konusunda haklı olabilirsiniz. Zor bir meslek. Tasarım gerçekten gerekiyor. Ancak bunu betonarme ressamlığı için söyleyemeyeceğim. Önüne kalıp planı gelir. Demirlerini çizer. Programların vermiş olduğu kiriş paftalarını da düzenler. Her acemi betonarme ressamının ilk olarak yaptığı iş bu kiriş paftalarını düzenlemesini öğrenmesi gerekir. Bunun haricinde bana zor olan bir pafta söylermisiniz? Bu sözlerimi ezbere söylemiyorum. Bilmediğimden de değil. Çalıştığım şirkette mimari de çiziliyor, betonarme de.. Betonarme grubu, projesini çizer, hesaplarını yapar bırakır.
Peki mimari....!!!
Sizler mimariyi sadece plan, kesit ve görünüşten ibaret mi sanıyorsunuz?
İş teklifi hazırlanır, en güzel sunumlar yapılır. Burada kullanılacak programın güzel sonuç vermesi önemlidir. Proje çizilir. 3 boyutu yapılır. Tasarımı yapılırken, ressamında katkısı olmak zorunda. Yönetmelikleri çok iyi bilmelidir. Ezbere çizemez.

Mimari denilince, aklınıza sadece autocad gelmesin. Kendini geliştirmek isteyen bir mimari ressamı 1 progamla yetinemez.

Arkadaşa tavsiyeye gelince, hangi işi daha çok seviyorsa onu yapmalı. Zorla yapılan mesleğin ömrü kısa olur.

12.10.2009 18:18    

rymonkuzu
hocam hepınızde çok saolun,bılıyorumkı mımarıde statıkde bırbırınden değerlı bölümlerdır,
benım bu soruyu sorma amacımın çoğunluğuda bu bölüme başlayan yakınımın matematık bılgısının pek olmayışıdır.
Hepınıze ayrı ayrı teşekkür edrım.

25.12.2009 18:31    

jambolin
Bende Statik yapı ressamlıgında okuyorum.Mimari hakkında merak etme Mimari biLmeyen insan Statiki çizemez o yüzden önce bi mimari ögretiyolar sonrada Statik

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.833 saniye - Sorgu: 59 - Ortalama: 0.01411 saniye