23.04.2009 20:44    

atillaözel6666
netcad de kübaj işlemi yapılıyor(netproda)...
peki a cad de yapılırmı yapılırsa nasıl yapılır açıklamalı bi şekilde anlatabilecek birisi varmı...

14.07.2009 08:41    

ekremgultekin
bende bunu yapmaya çalışıyorum lütfen bilen biri varsa yardımcı olsun autocad e araziyi 3d şeklinde attım ama netcad da kırmızı kot olayı vardı autocad da buna benzer bişeyler varmı ? varsa gerçekten işimiz çok kolay olacak...

14.07.2009 09:26    

macapapazi
autocad civil 3d veya autocad landdesktop ile yapabilirsiniz.

15.10.2009 09:37    

atillaözel6666
ya arkadaşlar bana bi tane yol projesi örneği yollarmısınız atik6526@hotm

16.10.2009 17:49    

ProhibiT
Kavramlar biraz karışmış :)

Eğer konu kübaj ise; ve arazinizi 3D Solid olarak modellediyseniz, "massprop" komutunu girip katı modelinizi seçmeniz yeterli. Kübajın dışında, pek çok işe yarar değerleri de verecektir.

Arazi üzerinde çalışma yapılacaksa (Hafriyat ve İmla gibi) bunları da gene 3D Solidlerle tanımlarsanız, subtract, union, interfere.., gibi komutlar kullanarak, ihtiyaç duduğunuz diğer çalışmaları modelleyebilir, ve kübajını yapabilirsiniz. Hatta, geçtiğiniz güzergah ekseninde profil çıkarıp, kırmızı hattınızı çizdikten sonra, profili araziye align edip, eskiden düzlem olarak Bruckner kitleler diyagramı ile yaptığınız işlemleri, 3 Boyutlu ve daha kesin mertebede yapabilirsiniz...

Kırmızı kot ve Siyah Kot olaylarına gelince, biribirine karıştırmayalım.
Siyah Kot: Arazide mevcut kot tur.
Kırmızı Kot: Arazide olması amaçlanan kot tur. Bir güzergah geçireceksinizdir, yarma (hafriyat) veya dolgu (imla) yapacaksınızdır bunun kotunu ifade eder.

Konuyla ilgili programlarda, mesela NetCad gibi programlarda amaca uygun yardımcı fonksiyonlar var. Ama AutoCAD genel amaçlı program olması hasebiyle, böyle hazır fonksiyonlar elbette beklenemez. Bununla birlikte, konunuzu iyi analiz etmişseniz ve AutoCAD'e yeterince aşina iseniz. İhtiyaç duygduğunuz her şeyi yapabilirsiniz elbette.

Selamlar, Sevgiler, Herkese Kolay Gelsin...

ProhibiT (28.05.2010 12:53 GMT)

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.935 saniye - Sorgu: 55 - Ortalama: 0.017 saniye