19.11.2008 08:23    

fox
Arkadaşlar profirst programıyla ilgili yetkili kişi katılıyor aramıza bundan sonra bu programla ilgili sorularınızı direkt yetkili kişiden öğrenebilirsiniz.

19.11.2008 08:30    

PROFirstDESTEK
:)) Merhaba arkadaşlar ben AJANCNC PROfirst Eğitmeni ASLI sorulara burdanda cevap atabilirim arada ama siz hızlı olması için direk bana ulaşın yinede iyi çalışmalar dilerim herkese ....

19.11.2008 08:38    

fox
Aslı hanım hoşgeldiniz sizi aramızda görmek ne güzel.

19.11.2008 08:40    

seyma_0034
merhabalar nedir bu program nasıl çalışır kısaca bilgi verirmisiniz..

19.11.2008 08:57    

PROFirstDESTEK
PROfirst programı bizim yani ajan cnc kontrollü plazma kesim makinalarımız ile verdiğimiz otomatik yerleşim programı demek kısaca :)

19.11.2008 13:00    

Mack
profirst programını hiç bilmiyordum karıştırarak öğrendim bu eğitimlerde süper olcak...

benim takıldığım nokta plazma başındaki program...

bizim operator ezberlemiş takır takır yapıyor ve bişide göstermiyor:D

öğrenmem lazım patrondan baskı var :)

yardımlarınızı bekliyorum..

19.11.2008 13:10    

fox
sadece öğren bilgi sahibi ol, kesimi yine operatör yapsın yani seni kafaya alamasın:)

19.11.2008 15:21    

PROFirstDESTEK
Merhaba profirst,ajancad,makina eğitimini firmamızdan alabilirsiniz :)
AJANCAD notlarını atıyorum size faydası olur umarım ...

01.12.2008 07:45    

salih06
merabalar bızdede ajan plazma ve oxy makınası var aslında kullanımı cok kolay dıkkatlıce bakarsan ogrenebılırsın ozelden mesaj at ıstersen yardımcı olmaya calısırım
aslı hanımda hos geldı sıtemıze bende profırst kullanıorum fakat ortak kesım ısını kavrayamadım aslı hanım ortak kesımı alatan dokumanlarınız varsa yollamanız mumkunmu sımdıdıden tesekkurler

01.12.2008 07:49    

fox
ortak kesim nasıl bişey?????

01.12.2008 08:07    

salih06
sayın fox
ortak kesım su oluyor sacı koyuyosun torc kestıgı yerden bıdaha gecıyo kestıgı sacda fıre vermıyo ozellıkle kare malzemelerde kullanılıyo ben proforst u tek basıma ogrenıyorum sımdılık sadece yerlesım yapmayı bılıyorum sıtemızde dahada gelıstırmek ıcın bazı yazı ve acıklmalar olsa ınanın cok guzel olur

01.12.2008 08:17    

fox
yani tek patlatmayla bir plaka sacı kesmekten bahsediyorsun.

01.12.2008 08:30    

salih06
hayır hayır bakın sımdı ıkı parca var yan yana kesılıyor fakat arada fıre cıkmıyor once ortasınıkeıyor sonra cevre kesımııle etrafını dolanıyor boylecezaman ve sacdan extra kazanılıyor once ortadan cızgılerı cekıyor sonra cevre kesımını yapıyor bu sekılde

01.12.2008 09:01    

salih06
evet evet bunları bırbırıne yaslıcaksın bırını kescek otekınıde aynı yerden kescegııcın arada fıre kalmıcak dayadıgın yerde yanı fox suprsın umarım anlatabılmısımdır derdımı bunu nasıl yapcam profırstte eger karıstıysa o kadarda onemlı dııl bı yolunu bulup ogrenmeye calıscam ılgılendıgın ıcın sonsuz tesekkur

01.12.2008 09:06    

fox
malesef bunun profistte olmadığını söylemişlerdi bize eğitimde ancak bunu autocad de bu şekilde hazırlayarak çok parça kestim.

01.12.2008 09:48    

salih06
tesekkurler haklısn bunu autocad de yapılıyormus

01.12.2008 10:46    

fox
Ajan marka cnc plazmalarda Profirst kullanmadan Autocad den dosya gönderme :

1- Kesilecek parçalar; delikler için saat yönünün tersi, çevre kesimi içinse saat yönünde olacak şekilde çizilmeli.

2- Patlatmalarda yine aynı yönde gerekli yerlere çizilerek diğer tüm çizgilerle birlikte peditlenlemi

3- Peditleme işlemi yine aynı yönleri takip ederek join seçiminden sonra çizgileri tek tek seçerek yapılmalı.

4- Bundan sonrası ise parçaları plaka üzerine döşemek, buradaki önemli husus; kopyaladığınız parçalara kesinlikle mirror komutunu uygulamayın çünkü vermiş olduğunuz patlatmalar saat yönü ve saat yönünün tersinde olduğu için mirror komutu iç ve dış kesimleri ters çevirecektir.Bunun yerine rotate komutunu kullanın.İllaki mirror komutu kullanılması gerekiyorsa, peditleme ve patlatma noktalarından önce bu işlemi yaparak bu parçayı ayrıyeten peditleyin yani parçanın mirror u için ayrı bir çiziminiz olmuş olacak.Çoğatma işleminde array komutunu kullanabilirsiniz.

5- Parçaları sac üzerine yerleştirdikten sonra move komutuyla kesilecek tüm parçaları 0 noktasına taşıyoruz.
move ctrl+a tümünü seçip, sol alt köşeyi tutarak 0,0,0 yazıp 0 noktasına tüm parçaları taşıyoruz.

6- Bu haliyle dosyayı kaydettikten sonra

7- Komut satırına dxfout yazıyoruz. sağ üst köşedeki tools tıklayıp, buradan options a tıklıyoruz, dxf options sekmesine tıklıyoruz, buradan select objects kutucuğunu işaretleyip ok e tıklıyoruz ardından save tıkladıktan sonra, sırasıyla önce hangi parçayı keseceksek tek tek seçiyoruz. parça üzerinde delik varsa, önce delik sonra çevre kesimi olarak seçiyoruz.Bu işlemi tüm parçalara uyguluyoruz ve enter diyoruz veya mouse un sağ tuşuna tıklıyoruz.

8- Artık dxf dosyasını alıp makinaya verebilirsiniz. Operatör eğer profistle gelen dosyaları kesmeye alıştıysa G36 yerine G37 kodu ile kesim yapmalıdır.

Not: Kesim sırası ve kaydetme (madde 7) için yapılan seçim işleminde, seçimi shift basılı tutup tıklayarak veya remove komuyla iptal edemiyoruz, eğer hata yaptıysanız tekrar başa dönmeniz gerekiyor.

Tamamen sabır isteyen bir iş Allah şimdiden sabır versin diyorum:)

01.12.2008 12:31    

salih06
abıcım sana sonsuz tesekkurler bu acıklaman super oldu umarım becerebılırım

01.12.2008 13:04    

fox
rica ederim.
söylenenleri aynen yaptığın takdirde beceremeyeceğin birşey değil. takıldığın yer olursa yardımcı olurum. neticeyi bildirmeyi unutma.

02.12.2008 13:12    

Mack
bizim mühendislerden biri pronest programı kullanıyor ve eş kenar olarak sacda kesim için yerleştirme yapabiliyor,ayrıca mpg veya dxfden nesting yapılmış parçaları tek tek ayırabiliyor...

çok süper bi program öğrenmeye çalışıyorum bende...

> 1 < [2] [3] Sonraki Sayfa
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.154 saniye - Sorgu: 103 - Ortalama: 0.0112 saniye