27.08.2008 14:30    

trkgo
selamlar ben bi konuy merak ettim;
proje tasarımında aydınlatma ve priz tesisatları tek pafta içinde çizilince ortaya çıkan projeye neden
bazı yerlerde "aydınlatma projesi" denir,sadece aydınlatma yokki içinde prizlerde var.

27.08.2008 15:54    

trkgo
Alıntı
mhtp :
priz projesi pek güzel durmuor aydınlatma projesi daha kulaga hoş geliyor bence sonucta aynı noktada bulusuyorlar :)iyi çalışmalar

öyle saçma şey olurmu,bir proje kulağa hoş gelsin diye başka isim veririrmi hiç:)
ayrıca ikiside aynı yerde buluşmazki biri priz tesisatı diğeri aydınlatma.
bence priz ve aydınlatma tesisatının aynı paftada olduğu projelere alçak gerilim projesi dense daha iyi olur.

27.08.2008 19:52    

mhtp
sacmaladıgım için çok özür dilerim iyi çalışmalar !!!

28.08.2008 12:40    

trkgo
Alıntı
mhtp :
sacmaladıgım için çok özür dilerim iyi çalışmalar !!!

estafullah öle demek istemedim ben

29.08.2008 08:32    

leonine25
sanırım bu agız alışkanlıgı..çünkü aydınlatma projesi diye adlandırılan projenin antetinin üzerinde farklı isimler yazıyor.Aydınlatma burda elektiriği anımsatıyor aslında...

30.08.2008 13:45    

gurbetci178
Alıntı
trkgo :
Alıntı
mhtp :
priz projesi pek güzel durmuor aydınlatma projesi daha kulaga hoş geliyor bence sonucta aynı noktada bulusuyorlar :)iyi çalışmalar

öyle saçma şey olurmu,bir proje kulağa hoş gelsin diye başka isim veririrmi hiç:)
ayrıca ikiside aynı yerde buluşmazki biri priz tesisatı diğeri aydınlatma.
bence priz ve aydınlatma tesisatının aynı paftada olduğu projelere alçak gerilim projesi dense daha iyi olur.

dedikleri doğru biraz gergin okadar trkgo iyi bir insandır mhtp projelerde bilindği gibi aydınlatma tesisinin ve priz tesisine alçak gerilim tlf tv v.s bunlara zayıf akım motor bağlantı larınada kuvvetli akım projeleri denir

ama asıl soruna gelin ce inan mantıklı bir açıklama benimde aklıma gelmiyor bugün iç yönetmeliği baştan aşağı teker teker inceledim bağlantılı bişey görmedim

birisi öyle dedi de öyle mi kaldı adı :yes

30.08.2008 15:53    

ayhan53ismail
arkadaşlar elektirk projelerinde büyük projelerde aydınlatma ve priz paftası hem karışıyor hemde kablo gidişatları karışıyor onun için aydınlatma ve prizi ayrı çizmekde fayda var ufak projelerde o kadar önemli değil ama profosyenel anlamda çizecekseniz aydınlatma ve priz ayrı çizilmali çünkü sizin anladığınızı başkası anlamıyor kısacası projeyi elektrik porjesini uygulayan elemanlarında okuyabilmesi lazım öyle oluncada siz işinizi daha düzgün yapmış olursunuz hadi kolay gelsin.

31.08.2008 22:47    

JOKER59
:) yav arkadaşlar kusura bakmayın. gülmemek elde değil . aydınlatma projesinde priz ve lambalar aynı paftada gösterilir ve ayrılmaz ikilidirler. ayırmazsınız. ayırırsanız hem gülerler hem ayıp olmasın diye onaylarlar. sadece zayıf akım, tlf. yada tv tesisatları ayrı paftada yapılabilir.
bunun yanı sıra kuvvet projeleri vardır. kuvvet projesinde güç dağıtımı ile aydınlatlama aynı paftada gösterilmediği için, ki faydalıdır çok, bu yüzden aydınlatma projesi denmiştir. kalın sağlıcakla.
Not: trkgo arkadaşım, hakketten farklısın. güldürüyosun arkadaşları :) ama eminim sen pek gülemiyosundur. ;) (kimse kimseden üstün değildir. egoistlik hem saygısızlıktır hem günahtır.)

01.09.2008 12:00    

gurbetci178
bülent abi :) sağol nerelerdeydin sen yürektesin özlnmektesin emin ol

sevgilerimle

01.09.2008 12:12    

hasansar81
Arkadaşlar ben 9 ay bir şantiyede elektrik projeleri ile uğraştım aydınlatma,tava,topraklama v.s as-buılt ve hakedişe sundum açıkçası ayrı çizmekte fayda var bazı yerlerde proje boğuluyor . hangi çizgi ne belli olmuyor hakedişi karışıyor bence ayrı çizin

01.09.2008 13:03    

kirshof
Genelde kullanımda yanlışlarımız var.
Mesela priz ve aydınlatma bir ise kuvvet projesi deriz.Panolarda bu projelerde gösterilir.ana beslemeler ise kolon şemasında gösterilir.
Büyük projelerde zaten aydınlatma ve priz beraber çizilmez çünkü proje çok karışık olur.buradada yine kullanılan aydınlatma paftasına aydınlatma priz paftasına ise kuvvet paftası deriz.Neden priz paftasına kuvvet paftası deriz diye soracaksınız hemen.Çünkü prizpaftasına sadece prizler değil motorlar vs güç çeken cihazlarda bu paftada gösterilir.Priz ve aydınlatmanın aynı olduğu paftalara aydınlatma ismi vermek sadece ağız alışkanlığıdır.
kolay gelsin.

01.09.2008 16:02    

trkgo
Alıntı
JOKER59 :
:) yav arkadaşlar kusura bakmayın. gülmemek elde değil . aydınlatma projesinde priz ve lambalar aynı paftada gösterilir ve ayrılmaz ikilidirler. ayırmazsınız. ayırırsanız hem gülerler hem ayıp olmasın diye onaylarlar. sadece zayıf akım, tlf. yada tv tesisatları ayrı paftada yapılabilir.
bunun yanı sıra kuvvet projeleri vardır. kuvvet projesinde güç dağıtımı ile aydınlatlama aynı paftada gösterilmediği için, ki faydalıdır çok, bu yüzden aydınlatma projesi denmiştir. kalın sağlıcakla.
Not: trkgo arkadaşım, hakketten farklısın. güldürüyosun arkadaşları :) ama eminim sen pek gülemiyosundur. ;) (kimse kimseden üstün değildir. egoistlik hem saygısızlıktır hem günahtır.)

sevgili joker öncelikle ben
"aydınlatma projesinde priz ve lambalar aynı paftada gösterilir ve ayrılmaz ikilidirler" sözünün aksini söylemiyorum,
benim demek istediğim "neden bir paftada hem priz hemde aydınlatma planı varsa bu plana aydınlatma planı diyolar"
Ama sen ne hikmetse hem benim sözlerimi anlamadın hemde beni seninle alakası olmayan bir konu için mübarek ramazan günü egoistlikle suçlayıp gıybet ediyorsun.mhtp ile aramızda bi diyalog geçebilir ama kapanan bir konuyu tekrar açmak çok yakışıksız bir davranıştır.
neyse yinede kimseyi kırmak istemem hakkınızı helal edin.

02.09.2008 06:43    

mhtp
arkadaslar konu cok uzadı benım trkgo arkadasa bi kırgınlıgım falan asla yok kapanan bi konu gercekten lutfen yorumlarınızda birbirinizi kırmayın.Bir projenin neden bu sekılde adlandırılmıs oldugunu konu etmek,arastırmak tabi ki trkgo arkadasımızın da hakkıdır.iyi çalısmalar dilerim

02.09.2008 12:06    

makca
Bu formu okuyunca katılmak istedim.İlk defa bir forma katılıyorum
Ben 25 yıldır elektrik çiziyorum.elle başladım 18 yıldır autocad kullanıyorum.Dünyanın çoğu yerine proje çizdim VE ÇOK PROJE İNCELEDİM..Şu anda proje taşaronu olarak çalışıyorum ve anahtar teslim proje yapıyorum.
her neyse Aydınlatma ve priz ev projelerinde birlikte çizilebilir.(ben çizmiyorum özellikle akıllı evlerde ve özel villarda tesisat çok karışıyor.)Ama büyük projelerde sistemler ayrılır.Aydınlatma projedeki en yoğun bölümdür.aynı zamanda başlı başına bir konudur.hatta bazı projelerde priz ve kuvvette ayrılır.bunlar tamamen proje dizayn edenin tasarrufundadır,Ben şöyle yapıyorum tavandakiler ve yere yakın olanlar(DUVARDAKİLER) ve birbiri ile ilgili olanlaraynı paftaya. Genel olarak büyük proje ofislerindede sistem böyledir.yalnız çok pafta çizmenin mahsurlu tarafı daha çok ozalit parasıdır.

-kuvvet(mekanik kuvvet ve dağıtım)
-priz(şebeke ups vs)
-zayıf akım prizleri(telefon data ve tv)
-yangın,ses anons,cctv
-kablo taşıyıcılar
-tablo açınımları
-tek hatlar hesaplar
-detaylar
gibi gidiyor

02.02.2011 08:33    

risale09
Bence projeler ;1- a. G projesi 2- o. G projesi diye genel olarak ikiye ayrılır o. G projelerinde bir tesisin veya kuruluşun trafoya ( mevcut veya yeni yapılacak )kadar olan kısmı ve trafo dağıtım panosunun tekhat şeması olarak açılımının dahil olduğu projelerdir. a. G projeside trafo panosundan veya elektrik alınacak noktadan tesisin veya binanın iç dağıtımına kadar olan kısmının çizimleridir . a. G projeleride 1-motor projesi 2-zayıf akım projesi 3-a. G yeraltı dağıtım ve 4- iç tesisat projesi olarak bölümlendirilir. Iç tesisat projelerini 1-son durum projesi ve tadilat projesi diye bölümlendirebiliriz. Bence büyük projelerde zayıf akımı ayrı paftada göstermek hem görsellik açısından hemde projeyi okuyan açısından daha kolay ve güzel olacaktır.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.428 saniye - Sorgu: 83 - Ortalama: 0.01721 saniye