01.07.2008 10:04    

fleshget
selamlar öncelikle, siteyle henüz tanıştım ve yardımlaşmanın hatsafa olduğunu anlamam uzun sürmedi..

uzun zamandır autocad kullanıyorum fakat lisp denen bir uygulamadan bi'haberdim, bikaç hafta öncesine kadar tabii.. inanılmaz bir kolaylık sunuyor gerçekten..

ricama geleyim, pratikte çok zor olmadığını düşündüğüm bir lisp'e ihtiyacım var.. şöyle ki;

işlenecek komutları yazayım isterseniz önce,

offset, rotate(belki array), line ve break komutları ile bu işlem yapılabilir sanırım..

yukarıda da gösterdiğim gibi.. aslında istediğim bir nevi hatch'e çok benziyor, anlatayım..

birbirine paralel iki doğru (line) var.. ben bu iki doğruyu seçeceğim, onayladığımda, o doğrulara dik line çizip, 20-20-20 (gittiği yere kadar) offset'ini alacak.. ardından, çizdiği ilk line'a dokunmayacak ikinci çizdiği line'ın orta noktasından (midpoint) üstüne veya altına break komutunu işleyecek.. (altına veya üstüne break uygulamadan önce soracak, ne taraf break edilecek diye.. misal vereyim, komutu yazdım, "select objects" dedi, iki doğrumu seçip onayladım, ardından "altmı üstmü" diye soracak, ben de o iki line'dan aşağıdakiler kalacaksa alttakini üsttekiler kalacaksa üsttekini seçeceğim ve onaylayacağım.. bu kadar.. ya da break komutunda ki gibi de olabilir, çizginin ne tarafına tıklanırsa o taraf sinilir, gibi)

bir resim daha:

ilk halinden son haline kadar yukarıda göstermeye çalıştım..

unutmadan, bu özellik arc desteklemeli, son olarak bir örnek resim koyayım arc ile ilgili..

biraz abartı detay anlattım gerçi idare edin arkadaşlar, böyle bir lisp'e ihtiyacım var, yardımcı olabilir misiniz? şimdiden teşekkürler.. :blush

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.708 saniye - Sorgu: 41 - Ortalama: 0.01728 saniye