30.04.2008 07:43    

tralles
Autocad de vba ile makro yazmaya yeni başladım.
Koordinatları okuyan ve ekrana yazan bir kod yazdım. fakat bunu komut haline nasıl getiremedim.
dvb dosyasına nasıl bir kod yazmalıyım ki autocadde çalışırken userform ekrana gelsin.

30.04.2008 15:20    

ehya
Vba macro yazılım programını çalıştır. Sol üstte bulunan "Insert User Form" butonuna basıp listeden "module" seçeneğini seç.
Açılacak boş sayfaya aşağıdaki kodları yaz.

Kod:

Sub koordinat ()
    form_adi.Show
End Sub

Üstteki yerde koordinat diye ben belirttim. Bunun yerine istediğini belirtebilirsin.
Burada form_adi yazan yere hazırlamış olduğun tablonun Properties tablosunda "Name" bölümünde yazan ismi yaz.
dosyayı kaydedip çık.

Ardından Autocad kloasörünün altından bulunan;
örneğin autocad 2007 için,
autocad2007.lsp dosyasını aç. Bu dosyayı açmamızın nedeni her yüklemede otomatik yüklensin diye.
Bu dosyanın en alt satırına gelip aşağıdaki kod'a uygun kodlamanı yaz.

Kod:

(defun c:komutadi ()
(vl-vbaload "c:\\dosyanın_bulunduğu_klasör\\dosya_adi.dvb")
(vl-vbarun "modul_adi")
(princ))

Yukarıdaki kodlamada dikkat edeceğin husus;
ikinci satırda dosyanın yerini belirtirken ya "\" iki tane ters bölü işareti koyman. ya da bir tane "/" işareti koymalısın. ardından dvb dosyasının adını aynen yaz. Tırnak işaretlerinde ve parantezlerde hata yaparsan çalışmaz. Buna dikkat etmelisin.
3ncü satırda ise tırnak içinde belirttiğim modul_adi, modül oluştururken yazdığın modül adını yazacaksın. Benim örnek olarak "koordinat" diye belirttiğim yer. Bu şekilde yaptığın takdirde, dosyanı kapatıp aç.
Hazırlamış olduğun komut adını gir. Çalışacaktır.

02.05.2008 18:39    

tralles
Sayın ehya öncelikle ilginize teşekkür ederim. Söyledikleriniz gayet aydınlatıcı oldu fakat benim asıl öğrenmek istediğim,

Ben yazdığım dvb uzantılı dosyayı bir arkadaşıma verdiğim zaman onun sadece load aplication dan yükleyip komut satırına da kısayol komutunu yazıp çalıştırabilmesi için ne yazmak gerektiğini öğrenmek istemiştim.

02.05.2008 18:57    

ehya
Dvb dosyasını gönderseniz de, bu şekilde kodlama yapmadığınız sürece kısayol ekleyemezsiniz.

02.05.2008 22:22    

biolight
Merhaba,
ehya
...
autocad2007.lsp dosyasını aç. Bu dosyayı açmamızın nedeni her yüklemede otomatik yüklensin diye.
...

işte bu sebepten ötürü AutoCAD de, VBA severler Lisp severler kadar şanşlı değil :)
otomatik yüklenen çalışan bir Makromuz yok. ( gelecekte olacaktır. )

Ama şuan için benim bulduğum çözüm
Ekte ki biolight.dvb dosyasını inceleyiniz ;)

Kolay gelsin.

1884-biolight.zip

03.05.2008 07:15    

tralles
sayın biolight

Aradığım cevap ve kod buydu. Çoook teşekkür ederim...
Yeni sorularla tekrar görüşmek üzere

03.05.2008 07:40    

tunç26
mrh arkadaşım macro çalışıyorsa buraya koyda bizde faydalanalım tşk

03.05.2008 08:39    

biolight
Merhaba,
tralles
Aradığım cevap ve kod buydu. Çoook teşekkür ederim...

İlk başladığım da bende bunu çok aramış ve bulamamıştım.

AutoCAD in küçük bir açığından faydalanarak bu kodları üretince bende çook sevinmiştim. :)

Yeni sorular da görüşmek üzere.

Kolay gelsin.

21.05.2008 10:28    

ismailasi
Alıntı
ehya :
Vba macro yazılım programını çalıştır. Sol üstte bulunan "Insert User Form" butonuna basıp listeden "module" seçeneğini seç.
Açılacak boş sayfaya aşağıdaki kodları yaz.

Kod:

Sub koordinat ()
    form_adi.Show
End Sub

Üstteki yerde koordinat diye ben belirttim. Bunun yerine istediğini belirtebilirsin.
Burada form_adi yazan yere hazırlamış olduğun tablonun Properties tablosunda "Name" bölümünde yazan ismi yaz.
dosyayı kaydedip çık.

Ardından Autocad kloasörünün altından bulunan;
örneğin autocad 2007 için,
Bu dosyanın en alt satırına gelip aşağıdaki kod'a uygun kodlamanı yaz.

Kod:

(defun c:komutadi ()
(vl-vbaload "c:\\dosyanın_bulunduğu_klasör\\dosya_adi.dvb")
(vl-vbarun "modul_adi")
(princ))

Yukarıdaki kodlamada dikkat edeceğin husus;
ikinci satırda dosyanın yerini belirtirken ya "" iki tane ters bölü işareti koyman. ya da bir tane "/" işareti koymalısın. ardından dvb dosyasının adını aynen yaz. Tırnak işaretlerinde ve parantezlerde hata yaparsan çalışmaz. Buna dikkat etmelisin.
3ncü satırda ise tırnak içinde belirttiğim modul_adi, modül oluştururken yazdığın modül adını yazacaksın. Benim örnek olarak "koordinat" diye belirttiğim yer. Bu şekilde yaptığın takdirde, dosyanı kapatıp aç.
Hazırlamış olduğun komut adını gir. Çalışacaktır.

sevgili ehya
autocad2007.lsp dosyası olarak bahsettiğiniz dosyaya (versiyona göre farklılık gösterecek sanırım) nereden ulaşabiliriz? yolunu da yazarsanız sevinirim.
teşekkürler.

21.05.2008 12:21    

ehya
autocad'in versiyonu kaç ise acad****.lsp isminde yıldızlı bölüme o versiyon numarasını koyun. Yukarıda autocad2007.lsp olarak yazmışım. acad2007.lsp olacaktı. Özür dilerim.

21.05.2008 13:13    

ismailasi
sevgili ehya, dosyanın nerede olduğunu yazmamışsın. bunu biz mi oluşturup autocad in ilgili klasörüne koyuyoruz, yoksa hali hazırda var mı? yolu yazarsan sevinirim.
teşekkürler.

21.05.2008 14:41    

SENDUR
Alıntı
biolight :
Merhaba,
ehya
...
...

işte bu sebepten ötürü AutoCAD de, VBA severler Lisp severler kadar şanşlı değil :)
otomatik yüklenen çalışan bir Makromuz yok. ( gelecekte olacaktır. )

Ama şuan için benim bulduğum çözüm
Ekte ki biolight.dvb dosyasını inceleyiniz ;)

Kolay gelsin.

1884-biolight.zip

bu dosya ne işe yarıyor ( kordinatlarımı okuyup yazıyormu)
ve nasıl kullanılıyor
aploaddan sonra

21.05.2008 22:03    

biolight
Merhaba,
SENDUR
bu dosya ne işe yarıyor ( kordinatlarımı okuyup yazıyormu)
ve nasıl kullanılıyor
aploaddan sonra

Hayır bu kodlar kordinatlarınızı okuyup yazmaz

Bu kodların amacı :
Nasıl acad2007.lsp e yazılan kodlar autoCAD in ilk açılışın da otomatik olarak çalışıyorsa
bu kodlar da(DVB dosyasında ki VBA Makrosu) ilk açılışta bir kereye mahsus çalışmasını istediğimiz kodları otomatik çalıştırır.

@ismailasi Command satırına appload yazarak AutoCAD de yüklü dosyaları(arx, lsp, dvb, fas ...) görebilirsiniz
Açılan pencere de ki Loaded Applications bölünün de
(File)Dosya isimlerini ve (Path)dosya yollarını görebilirsiniz.

Kolay gelsin.

22.05.2008 05:45    

ehya
Alıntı
ismailasi :
sevgili ehya, dosyanın nerede olduğunu yazmamışsın. bunu biz mi oluşturup autocad in ilgili klasörüne koyuyoruz, yoksa hali hazırda var mı? yolu yazarsan sevinirim.
teşekkürler.

Bu dosya; C:\Program Files\AutoCAD*****\Support klasörünün içinde. Autocad açılışta bu dosyanın içindeki yüklemeleri otomatik olarak yükler.

19.08.2013 09:34    

huyut
Selamunaleykum arkadaşlar,
Autocad vba da seçilen textnin içeriğini görme ve ya değiştirme işlemi nasıl yapılır.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.374 saniye - Sorgu: 84 - Ortalama: 0.01636 saniye