07.03.2008 13:20    

ez1002
arkadaşlar bulunduğum şantiyede priz linyelerinde gücüne göre 5 er veya 6 şar gruplara ayırarak kaçak akım koruma rölesi kullanıyoruz. fakat belediyenin kontrolörü aynı şekilde aydınlatma ve fancoil linyelerinde de k.a.k.r. istiyor. onun dediğine göre belli sayıda sortiyi k.a.k.r. bağlayabiliyormuşuz. bana bu şekilde gruplara ayırmamı ve k.a.k.r kullanmamı söyledi. şimdi öncelikle kaç sortide kullanılıyo birde sorti derken bir lambayı bir sorti olarak mı kabul ediyo yani paralel sortiler sayılacakmı acaba. şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin.

07.03.2008 15:30    

sahin460
k.a.k.röleleri sorti adedine göre seçilmez. -30 mA) ve (300 mA)- Bu röleler akım değerine göre seçilir.

07.03.2008 16:17    

nyquist
sanırım sen şantiyende grup priz panoları kullanmışsın kaçak akım koruma rölesinin mantığı arıza durumunda ana şalter gibi davranmaktır yani anlayacağın sorti sayısı felan önemli değildir ama her dağıtım panosunda o panonun arızasında devreye girecek bir adet kaçak akım koruma rölen olmalıdır bunlar iki kutuplu(220) dört kutuplu(380) olmak üzere değişmektedir 30ma olanları tamamıyla can güvenliği koruma amaçlıdır 25A 40A 63A 80A 100A 125A olabilir
300ma olanları ise yangına karşı koruma görevi görmektedir... pratikte her dağıtım panosunda tali panolarda yani bir tane 30ma, ana panoda ise 300ma kaçak akım koruma rölesi olur

08.03.2008 21:27    

123456406
nyqist arkadaşımın dedigine aynen katılıyorum

10.03.2008 06:35    

ez1002
arkadaşlar bilgiler için teşekkür ederim.fakat demek istediğimi anlatamadım galiba.bu anlattıklarınızı biliyorum. burdaki olay şu. şimdi mesela bir panomda 15 tane aydınlatma 10 tane priz 14 tane fancoil linyem var. normalde onay projemde sadece priz linyelerinde 30mA k.a.k.r. kullanmış. onuda 5 linyeye güçlerine göre 1 adet 4x25A 30mA diğer 5 inede 1 adet kullanmış. şimdi kontrol mühendisi aydınlatma ve fancoil içinde istiyor. fakat bunun bi standardı varmış onun dediğine göre. nasıl aydınlatma linyesine yönetmeliğe göre 9 lambadan fazla bağlayamıyoruz.(güçleri ne olursa olsun) o da diyorki k.a.k.r. sini aydınlatma için 3 fazlı en fazla 45 sortiye tek fazlı 10 sortiye bağlayabilirsin. şimdi ben böyle birşey bulamadım hiçbireyde. ikinci olarakta sortiden kastı nedir onu anlamadım. yani bir sortimde mesela 5 lamba var atlama yapmışlar(yani paralel sorti) şimdi bunu 5 sortimi sayıyor 1 sortimi. bu konuda acil yardımınızı bekliyorum teşekkür ederim kolay gelsin.

10.03.2008 08:58    

akkartal07
arkadaşım istersen onu birde gelen arkadaşa yani kontrol edene detaylı olarak sor bir lamba bir sortidir bir priz bir sortidir yani benim bildiğim

11.03.2008 21:33    

memo
arkadaşım her bir lamba sorti olarak sayılır parelel veya normal sorti olması bişey değiştirmez

12.04.2008 20:27    

varek
ya kardeşim sende o kontrol memuruna okadar iyi biliyorsan al eline penseyi sen yap de olsun bitsin ya

18.04.2008 10:44    

sahin460
enerji bakanlığının yönetmeliğine göre 10 linyeye kadar olan tesislerde 1 adet k.a.k.r, linye adedi 10'dan fazla ise 2. k.a.k.r bağlanması gerektiğini belirtiyor.

21.04.2008 18:29    

elek
Sorti sayısı değilde linye sayısı önemli.tesisatların kendi kaçak akımları vardır azda olsa.örneğin 1 miliamper.
20 linyede bu akım 20 miliamper olursa kaçak akım rölesi atabilir.atar demiyorum,atabilir.röleler 30 ma de atar diye birşey yok.kesin bir sınır yok yani."sahin460" iç tesisat yönetmeliğinde böyle bir şey yok.şartnamelerdemi var bu.
belirtirsen sevinirim.

22.04.2008 08:38    

sahin460
enerji bakanlığının yönetmeliği linye sayısı 10 ise 1 adet k.a.k.r. 10'dan fazla ise 2 k.a.k.r bağlanmasını istemiş. Tesislerin kendi kaçak akımları vardır evet doğru hesaplama yaparsanız bir linyeden bahsettiğiniz gibi 1 mA de akım geçer, 3mA de akım geçer bunu 1mA ile sabitleyemezsiniz. Eğer yönetmelik madde ve numarasını isterseniz bi ara bulur eklerim. Ayrıca sağlıklı çalışan bir k.a.k.r 30 mA akım geçerse mutlaka atar. İyi çalışmalar

22.04.2008 13:00    

elek
Kaçak akım değeri değişkendir.1 miliamperi örnek olarak verdim.röleden 30 ma geçerse kesin atar.
üreticilerin belirttiğine göre 30 ma değerinden aşağı durumlardada atabilir deniyor.söylemek istediğim buydu.

22.04.2008 14:32    

nitelik
ortalama 4*x bir kaçak akımdan 10-12 linye beslenir.linyelerden çekilecek olan akım değerine göre ise kaçak akımın amperajı belirlenir.Bi standardı yok aslında. İşletme kolaylığı açısından sağlıklı rakam bu.

22.04.2008 16:19    

sahin460
ben hesaplamalarda çıkan değerden bahsetmiyorum. k.a.k.r hesaplamalara göre 10-11-12-13 linyeye bağlanabilir. Akım değeri bunu ortaya koyar. Yönetmelik (enerji bakanlığı) gereği 10 linyeye 1 adet k.a.k.r bağlanmalıdır. ez1002 arkadaşımızın şantiyesinde oluşan problem sanırım bununla ilgili. Ayrıca eğer 10'dan fazla linye varsa priz-ışık-fancoil v.b. ışık linyelerini birleştirip 1 k.a.k.r priz linyelerini birleştirip 1 k.a.k.r bağlanması tavsiye edilir. Paylaşımınız için teşekkürler. İyi çalışmalar

16.05.2021 13:50    

bcnakci
konu çok eski ama yinede yazmak lazım yeni okuyanlar için;

kaçak akım rölesi diyoruz ama adı gerçekte artık akım anahtarıdır. aydınlatma devreleri olsun elektrik makinaları olsun bir çok cihaz artık akımı oluşturur. bu röle bağlandığı linyelerde oluşan artık akımlarının toplamı 30mA geçince sistemi güvenlik amacıyla açar.
peki kaç edet konmalı linyemi yada sorti sayısımı gibi sorular akla geliyor
elde tek kriterimiz var oda toplam da 30mA aşmamak
diyelim aydınlatma linyesi olsun 1 adet linyeye en fazla 9 adet lamba bağlanır. bu bağlanacak lambaların katolog ve üreticisinden ne kadar artık akım ürettiğini bulursak mesala 1 lamba 0.5mA üretsin bir aydınlatma linyesinde 4.5mA artık akım olşur 6 adet aydınlatma linyesinde 27mA buluruz (54 adet lamba yapar) 6 adet linyeye 1 röle takılır
yada elektrikli cihazları arkadaş fancoil demiş bununda artık akımına ulaşabilirsek mesala 5mA olsun 1 adet linyede bir fancoil olur oda 5mA yapar yani 6 adet fancoile bir kar takılır

bu şekilde hesaplar yaparak bulabiliriz yani sorti linye sayısı değilde 30mA ulaşmak işin doğrusu cihazlar yada lambalar için hiçbir veriye ulaşamadık diyelim ondada tahmini bu işi yapmalıyız tahmini nasıl olabilir diyelim konut lamba sayıları ve prizlere bağlanacak cihazları düşünürsek bence 10 linyede bir
fabrikalarda linyelerimiz hep cihaz besliyorsa 5 linyede bir, boş prizlerden oluşan linyeler ise yani seyyar el aletleri bağlanacak linyeler ise 10 linyede bir gibi ....
kısaca tahmini tasarımlar yapmak zorundayız

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.523 saniye - Sorgu: 84 - Ortalama: 0.01813 saniye