27.10.2007 18:56    

trkgo
Selamlar
Ben elektrik önceki çalıştığım firmada 3 ay kadar elektrik proje çizimi yaptım şuanki yeni işyerimde ise ise şantiyede taşeron elektrik firmasının başındayım.
Burada günlük iş raporu dolduruyorum,taşeronun yaptığı işleri filan kontrol ediyorum,bu iş pek içime yatmadı gibi proje çizimini daha çok seviyodum ama çoğu kişide şantiyeninde faydası olur bir müddet çalış diyolar.
Sizce şantiyede kontrollük yapmakla proje çizmek arasında fark varmı?Ne biliyim şantiyede çalışmış abilerimiz şantiye ile proje arasındaki farkları yorum yazarsa sevinirim.

Birde elinde şantiyeyle ilgili form (tutanak,hakediş,günlük rapor,şartname) olan varsa gönderirse vede şantiyede nasıl davranmak gerekir söylerlerse çok iyi olur...

Şimdiden Teşekkürler.

yazgunesi (27.10.2007 19:06 GMT)

28.10.2007 12:46    

ayhan53ismail
arkadaşım aslında sana söyle diyeyim çizimden çok işi kontrol etmek daha önemli ve daha para getiren bir iş bakımından daha tercih edilen biri olursun bende elektrik teknikeriyim ve şantiyeye gitmemek çiim yaparken her zaman kötüdür çünkü çizim yaparken ve metraj adaet çıkarırken eyin ne olduğunu fazla bilemezsin. ve genellikle şantiyelerde projeye fazla uyulmuyor çünkü arada bir oynamalar oluyor başıma geldi bir projeyi 5 6 kere değişdirdiğimi bilirim mimariden dolayı tabiki bilgisayar başında iş yapmak daha kolay ama genellikle mühendis gibi işleride senden bekliyorlar onun için şantiye işini umursamalık etme derim . hem kariyerin için hemde teknik bilgin için iyi olur hadi iyi çalışmalar.

28.10.2007 17:16    

trkgo
Sağol İsmail bende biraz o düşüncedeydim ama bu seferde autocadden geri kalırım diye korkuyorum.
Çok kararsız bir insanımya ondan galiba:)

29.10.2007 10:09    

safakkarman
bende aynı ısı yaptım bıre bır uygulamada calıstım seflık yaptım formenlık ama autocad de cızım yapmanın yerını hıc bırı tutmuyor ınankı ucret konusundada ıyı oldugun surece ıstedıgın maası alırsın hangı pozısyonda olman onemlı degıl

30.10.2007 17:06    

trkgo
Banada öle geldi ama yinede farklı kişilerden öğrenmek istedim detayları.
Bencede çizim işi güzel....

Konuyla fazla ilgilenen yok heralde:)

Birde elinde örnek form olan varsa gönderirse sevinirim....

trkgo (31.10.2007 17:06 GMT)

01.11.2007 19:27    

ozer34
Proje işi bence dahada güzel

02.11.2007 09:37    

nyquist
öğren öğren herşeyi öğren gün gelir faydasını görürsün simitçilik yapar ticareti öğrenirsin kitap okur konuşmayı öğrenirsin bisiklet sürer hakimiyeti öğrenirsin yeterki uğraştığın ve ilgilendiğin herşeyde işin inceliğini öğren ezbere çalışma ayrıca ikisinin kesiştiği yerler var masada oturur ezbere çizersin ama ustalığı bu işin pratiğidir geri döndüğünde daha farklı düşünürde çizersin gün gelir birde hem çizip yapıp hemde çizdiğin yerin tesisatının döşemesini alırsın kader seni nereye sürüklüyor bilemezsin her işte bir hayır vardır sen sadece şuan bunu düşünüpte işinde verimsiz olma

nyquist (02.11.2007 09:43 GMT)

02.11.2007 09:53    

gurbetci178
şantiyede veya bir elekritkcide çalışıyor olabilirsin bu hiç sorun değil teknik ressim için autocadi öğrenip bi yandan da buralrada çalışıp kendini yeterli pozisyonda gördüğün zaman direk geçiş yaparsın yani burada çalışırken bütün dünya ya pencerelerini kapatacaksın diye bişey yok hem çalışırsın şantiyede hemde bi taraftan iş bakarsın kendine baktın hangisi ballı tercihini yaparsın illa şantiye olacak veya illa ki ofiste olacak diye bi şart yok piyasa çok zorlaştı şantiyede diye beklemek doğru değil orada çalışıp bi taraftan iş aramak lazım boş durmaktan daha iyidir şantiye ile de proje çizmek arasın da dağlar kadar fark var bunu da bir hafta şantiyede çalışşan görürrsün yani...

gurbetci178 (17.06.2009 11:42 GMT)

04.11.2007 14:12    

trkgo
Teşekkürler

14.07.2008 22:20    

Lee
peki bu olaya yeni mezun elektrik mühendisi açısından bakarsak nasıl olur...önce proje işindenmi başlasın...yoksa önce şantiye iişimi ?

15.07.2008 07:14    

yazgunesi
trkgo ne güzel demişsin '' yaptığı işleri filan kontrol ediyorum .. '' diye.Benim şahsi fikrim olarak yaptığın işin tozunu sağlamca yut derim.Mesleki tecrübe uzmanlık konusu açısından. Taşeron firmanın başında olduğuna göre bir yetkin , yönetici statün olması gerekiyor. Fikir olarak şantiye işi konusunda uzmanlığını artırmaya bak.Bu arada Autocad ve elektrik projelerini ihmal etme.Mesala çizimleri incele ( sitemizdeki mimari çizimler ),adamların yaptığı tesisata bak vs.. Birde başka bir konu , 3 ay çalışıp ta iş değiştirmeye kalkma.En azından 5 ay - 1.5 sene aynı firmada çalışmış ol.Eğer 3 ay bi yerde , 2 ay başka yerde, 2.5 ay başka bir yerde çalışmış olsaydın iş başburusu konusunda işverene açık verebilirsin...

Ben kendimden örnek vereyim, Ben makina imalatı sektöründe teknik ressam olarak (imalat şefi yardımcısı) çalışıyorum.Yeri geldiğinde tornacının yanına gider kolay gelsin der ne yaptığına bakarım.Kişiyi işinden almam ama yaptığı işe bakarım ki bazı püf detayları da bana söyer yeri gelince. Aynı şekilde kaynakçı ile de atelye içinde iletişimde bulunurum.Neyin nasıl yapıldığını yada nasıl yapılacağını bilmek isterim..Uygunsuz birşey yaptıklarını gördüğümde hemen ustaya sorararım fikir danışırım.Bu böyle olsa daha iyi olmaz mı derim.Bildiğim doğru bişeyler vardır heralde ki soru sorarım.. Umarım biraz yardımcı olmuşumdur.

yazgunesi (15.07.2008 07:20 GMT)

17.07.2008 15:10    

silcio
merhaba bende yeni mezun oldum teknikerim ve Autocad kullanmayı biliyorum ama tek sorun hiç pratiğim yok iş bulmaktada sıkıntı çekiyorum bu yüzden ne yapmayılım sizce

22.07.2008 22:55    

necla
merhaba arkadaşlar ben bir bayan elektrik teknikeri olarak bir otelin şantiyesinde şantiye şefliği yaptım otel adına çizim olarak autocada bek iyi değilim ama işin imalatında bulunmak kadar güzel bir şey yok bence. ama çizimde çok güzel ben rapitoyla çizmeyi daha çok seviyorum ama artık yapan yer yok.

24.07.2008 16:04    

JOKER59
necla oldukça haklı aslında. şantiyeciliğin önemi çok. uygulamayı bilmeden kağıda dökmek için yeterli hayal gücün olmaz. dimi gurbetci178 )))

30.07.2008 18:13    

mbay
proje mi, şantiye mi diye soruyorsunuz. Aslında bunların hepside gerekli,proje çizimi bu işin başlangıç noktası gibi,fakat hiç tesisatı tanımayan bilmeyen kişi nasıl proje çizecek,projede nasıl yeni bir şeyler yaratabilecek, çizim kurallarını uyan her proje onaydan geçer,fakat şantiyeçiliği bilen kişiler projede yaratıcı olur,yeni bir şeyler tasarlar.
mesleğin ilk yılların proje ve şantiye işleriyle ilğilenmek gerekir.
Kontrol kelimesi bana göre çok anlamı olmayan bir kelime,nedenide şu yapılan işin projeye uygun olup olmadıgını ve
malzemelerin sözleşmeye uygunlugundan başka bir iş değil,bu türlü işler meslek hırsı ile çalışan arkadaşlarımıza pek tatmin edeceğine inanmıyorum.
Bu işlerin sonu herkezin kendi işini kurup yapmasına gider,işte bu işte proje-şantiye derken teçrübe kazanıyorsun,daha sonra kendi işini yapıyorsun. isterseniz çevrenizdeki yaşca buyük meslektaşlarınızı izleyebilirsiniz.
Arkadaşlar ucuz,pahalı çalışın,değişik işlerde çalışın,lafla bu işler olmuyor gençlik hırsınızı iyi değerlendirin.ilerde evlenip cocuk sahibi olunca başkasının işinde çalışmak zor gelebilir,bilgi ve teçrübe kazanın ama değişik işlerde,genç iken aynı işte çakılıp kalmayın.
aslında ben trkgo'yu tanıyorum. proje,şantiye derken (okulunu bitirmede önce çalışıyordu) oldukca teçrübe kazandığını inanıyorum, bu çalışmanın karşılığını elbet alacak.Bizler 1982 yılında yıldız ünüversitesine girdik,akşam bölümündeydik. 75 kişiden 65 kişisi çalışıyordu (öğrenci ike) şu anda benim görebildiğim arkadaşların tamöamı kendi işini yapıyor.Ayrıyeten son olarak şu konu var, calışırken ticareti öğrenmelisiniz.

05.08.2008 09:23    

star1985
arkadaşlarrrr ben 3 yıldır lektrik projesi çiziyorumm.
mbayın dediği gibi öncelik proje çizmesini bilmen lazım. ama siz baylar için şantiye deneyimi çok önemli.bende şantiye deneyimi çok istiyorum ama bayan olduğumm için ofisten ayrılmıyorummmm.4 duvar arasında çiz çizz nereye kadar :(
sayın turkgo ben derim kii zaten proje çizmesiini biliyosunn unutman gibi bişey söz konusu olmaz şantiye deneyimi yap zarar gelmez tam aksine mesleğinde kariyer yapmış olursunn .
herkese başarılar dilerimmm

23.08.2008 13:11    

hulya.26
ben autocadde belirli birkaç çizgiyi üzerlerine tıklayarak toplamda ölçüsünü almak istiyorum bilen varmı

15.09.2008 12:43    

muhacir93
arkadaşım ben bizzat uzun yıllardan beri şantiye şefliği yapmaktayım.birebir uygulamanın başında olmak işi takip etmek herşeyden önemli.unutmaki uygulamayı bilirsen pratiği kağıda dökmen daha kolay olur.işin mantalitesini bileceğin için çizim yaparken uygulamayıda göz önünde bulundurarak önüne çıkabilecek birçok problemleri önceden kestirebilirsin.ama sadece çizimle uğraşırsan masa başı katip gibi gelir çizersin gider çizersin başkada bişey olmaz mesleki kariyerinde.işin bide maddi boyutu var sen şantiyede sadece başındaki adamın sana verdiği işleri çizersin alacağın parada ona göre olur.ama işin başında sevk idare kontrol sende olursa ona göre fiyatın farklı olur. çok süper ve akıcı programı kullansan bile hiç bir zaman dümen sende olmaz.o yüzden birebir uygulamanın içinde yer al. ilk başlarda çok zorlanırsın .işin durumuna göre bazen gecen gündüzüne girer.uykuyu unutursun ama herşey öğrenmek için.işin içine girince bir hedef uğrundaki yorgunluğun hazzı bile bir başkadır.belli bir zaman sonra zaten başarı ,doğru orantılı olarakda para gelir.hiç bir zaman çok iyi program kullandığına güvenipde uygulama sorumlusu olarak kariyer yapacağın ve iyi paralar kazanacağın hissine kapılma.uygulama şart unutma.Türkiyede en büyük sıkıntı zaten bu proje çizen arkadaşlar uygulamayı bilmediği için basma kalıp çizip geçiyo ondan sonrada bir proje en az 5 kez revize oluyo.(şantiye sebeplerinden revizeler hariç tabi).meslek 2 gurup olmuş artık, proje gurubu uygulama gurubu sen hangi saflarda yer alacağına karar ver.Ya masa başı oturup çizim yapıp standart bir maddiyat ve yaşantı.yada işin başında olup çok koşturup yoğun tempoda çalışıp ona göre maddiyat.

17.09.2008 07:18    

bektas001
ben makinacıyım ama her zaman çizeceğiniz şeyi bilmiyorsanız yapamayacağınız düşünüyorum. genç arkadaşlara tavsiyem 3-5 yıl şantiye tozunu yutun. sorumluluk alın. ofiste çalışmak proje çizmek, sürekli temiz ve nezih ortamlarda, şehir içi ofislerde çalışmak tabiki güzel ama unutmayın autocad vb programlar bizim kullandığımız araçlar. bir ustanın tornavidasından farksız.

hızlı tornavida kullanmak sizi iyi bir usta yapmaz.

yukarıda cengiz in(yazgüneşi) nin yazısını okudum dediklerine katılıyorum. siz torna tezgahının nasıl çalıştığını bilmezseniz ya da kaynağın nasıl yapıldığını o tezgahlarda işlenecek parçaları ya da projeleri çizemezsiniz.

her şantiye size ayrı bir deneyim kazandırır. tadını çıkarın. benim gibi 10 yılı aşkın süredir autocad ve türevi programları sürekli kullanıyor eğitimlerini veriyor, proje danışmanlığı yapar hale geldiğinizde ofis hayatının çok da eğlenceli olmadığını göreceksiniz:)

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.697 saniye - Sorgu: 97 - Ortalama: 0.01749 saniye