23.10.2007 12:43    

leonine25
arkadaşlar ben dahil herkes burda paylasım için bulunuyor.ama bazen aklıma takılıyor..burada proje paylaşımı yapılırken dikkat ediyorum genelde insanlar çalıştıgı sirketlerdeki projeleri örnek olarak yayımlıyor.şimdi bizim açımızdan bakıldıgı zaman faydalı ama aramızda belki de vardır şirket sahiplerinin veya emek harcayan calışanların tasarımlarının emek vermeden birilerinin elinde dolaşmasından hiçte hoşnut olacaklarını sanmıyorum...bu eğitici değil çalmak gibi geliyor bana...

siz ne düşünüyorsunuz....

ehya (23.10.2007 12:55 GMT)

23.10.2007 13:06    

ehya
Çizim konusunda hemfikirim. Tamam belli başlı referans olacak çizimleri, yardımcı elemanları normal karşılarım ve bu konuda da destek sunarım. Ama dikkat ediyorum, forumda projeleri paylaşalım diye konular açılıyor. Bana biraz garip geliyor. Burada birileri çalışsın didinsin, uğraşsın. birileri de hazıra konsun.. Etik değil...

23.10.2007 13:14    

gurbetci178
abi zaten her proje paylşılmaz ki imkanı yok yada her hesaplama her render paylaışlmaz yani

ama yeni başlayan arkadaşlar için bi kaç döküman bu dökümanlarında tam olması lazım hani kimse kızmasın bi kaç kablo çizmekle biraz layer falan yapmakla eletrik projesi diye buraya koyumanın manası yok sonra yeni başlayan arkadaşlar diyor ki abi bukadar mı bu yani elektirk tesistı bumu bunun hesabı falan yokmu özelden bu sorularla çok karşılaştım

bence imkanlar dahilinde bütün bilgi ve projeler satandartlara uygun olduğu müddetce paylaşılmalı

23.10.2007 13:15    

asivemavi
Alıntı
leonine25 :
arkadaşlar ben dahil herkes burda paylasım için bulunuyor.ama bazen aklıma takılıyor..burada proje paylaşımı yapılırken dikkat ediyorum genelde insanlar çalıştıgı sirketlerdeki projeleri örnek olarak yayımlıyor.şimdi bizim açımızdan bakıldıgı zaman faydalı ama aramızda belki de vardır şirket sahiplerinin veya emek harcayan calışanların tasarımlarının emek vermeden birilerinin elinde dolaşmasından hiçte hoşnut olacaklarını sanmıyorum...bu eğitici değil çalmak gibi geliyor bana...

Benim Fikrim,
Proje paylasımı veya herhangı bır çalışma paylasımda amaç eğitim ve ders vermek olmasıdır. Herkes örnek şirketlerinden örnek vererek çalışma sunmaktadır bence dogru bır paylasımdır ancak paylasım yapılan resimler ham olarak verilirse yani, hiçbir ölçü vs olmazsa daha ıyı olur onu kendıne gore kafansında harmanlayarak yapabılır bıraz resimden anımsama bıraz kendı bılgısını katarak guzel bır calışma olur bence çalmak agır bir laf gıbı goruyorum alıntı olabılır emek derseniz o insanda kendini emek harcarak çalışmasını sunuyor. verılen projeler sadece adres belli ama yolu bılmıyor bıze dusen sadece yolunu bulmamıza sebeb olmak vesile olmaktır.
Sadece kendi fikrimi söylemek istedim saygı duyarsanız sevinirim amacım ınsanları kırmak değil

Saygılarımla...

23.10.2007 13:39    

Harbi65
Alıntı
leonine25 :

Uzun zamandır açmak istediğim bir konuyu dile getirdiğin için teşekkürler... ben çok düşündüm daha önce yazıp yazmamakta...
Zaman zaman forumda görüyorum... bana villa projesi lazım. bana şu kadar m2 proje lazım vs... Yazanların profiline bakıyorum hiç bir bilgi yok... En çok dikkatimi çekende bu nokta... Eğer bir projeyi paylaşırsak kime kiminle paylaştığımızı dahi bilmiyoruz...
Ve her projede antet üzerine yazılır genelde... 5846 sayılı Fikir ve sanat eserlerini koruma kanuna göre kopyalanması çoğaltılması yasaktır diye... Bu durumda da hem gönderen hem de alanı suçlu duruma düşürmektedir...
Bir proje istenirken 2 kere düşünülse çok doğru olacağı kanaatindeyim...
Söylemek istediğim çok şey var da... uzun lafın kısası.... Bu fikrini tamamen destekliyorum.

23.10.2007 13:50    

nyquist
leonine25 arkadaşımın kısmen doğru olduğunu belirteyim, ama hakim görüşün de dediği gibi; bu paylaşımlar kişinin kendini geliştirmesi için bir fikir sadece... eğer kişi buradaki projelere hazıra konma ruhu ile bakarsa onun kendi tembelliğidir.... ama eğer projelere; "şurada bu iş nasıl yapılıyormuş yada nasıl yapılırsa daha kolay olur gibi yaklaşımlarla bakılırsa paylaşımlar birbirimizi geliştirmeye yarar

24.10.2007 06:53    

leonine25
arkadaslar hem katılıyorsunuz hem katılmıyorsunuz...egitici dökümanlara kimsenin birşey dediği yok.ben 2 yıla yakın bir süredir bu sitede aktif durumdayım...ilk katıldıgım dönemlerde bu tur talepler yok denecek kadar azdı...talep eden kişi çizimle anlatırmısınız diye rica ederdi.şimdi çizilmişini istiyoruz...!!! Hazıra konmayı yediremiyorum ben kendi onuruma...Ve bu türlü bir paylaşım veya anlatım yoluyla kime ne ögretebiliriz..hangi insan çizilmişi olan projeyi oturup bir daha çizer...

Hem egitim yönünden hemde etik olarak ben dogru olmadıgını düşünüyorum...

Yorumlarınız için tesekkürler arkadaslar....

24.10.2007 07:14    

ayhan53ismail
arkadaşlar dediğin biraz doğru ama bir yandanda bakarsan yeni öğrenmek isteyenler içinde yardımcı oluyor bendede bi dünya proje var ama bende göndermiyorum çünkü is yeri sahibinin proesini paylaşmak birazda doğru olmaz ama zaten genelde paylaşım yapan arkadaşlar ya eski veya bilinmedik(göze batmayan) ufak projeler koyuyor. ama kendi tasarlayanlar arkadaşlar paylaşdığı için bence sakıncası yok zaten indiren arkadaşlarda öyle kötü veya kolay yoldan çizim yapacak arkadaşlar olcağını zannetmiyorum bende 3d çizim yolluyorum işteyen arkadaşlara ama öğrensin veya örnek alabilsinler diye . açıkcası yani çalan veya kolaydan ben çizdim veya ben yapdım diyen arkadaşlar zaten bir işe veya bir çiizm yaparken beli olur onlar kendini gösterir bence arkadaşlar . bende çizim yyapyorum ama 3d çizimleri gönderiyorum zaten kendim bildiğim için paylaşmakda sakıncı bulmuyorum . Paylaşdığımız projeleri art niyetle alanlar utansın bence iyi çalışmalar herkese.

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.979 saniye - Sorgu: 63 - Ortalama: 0.01555 saniye