02.09.2007 21:25    

freemust
Google firmasi sketcup programini aldiktan sonra ucretsiz bir surumunu bedava dagitmaya basladi. Bu versiyonun, ucretli versiyonuyla tek farki 3d expotr-import (3d kaydetme-ekleme) pluginlerinin olmamasidir. Ucretsiz versiyonuyla yaptiginiz calimalari render edemezsiniz anlamina da gelebilir. Sketcup, kendi render motoruna sahip degildir. Hazirladiginiz cizimleri render yapmak icin su an bildigim 2 yol var:

1. Programa plugin ekleyerek butunlesik render motorlari kullanmak... Cogu ucretli olan bu pluginler arasinda maxwel, v-ray, su podium sayabilirim. Su podium, kisitli bir surumunu ucretsiz olarak sundugu icin dikkatleri uzerine cekmaktedir.

Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız.

adresinden programa ulasabilirsiniz.

2. Programa plugin ekleyerek cizimi kaydetmek (export) ve bir dis programla render etmek... Burada size anlatmak istedigim asil konuya geldik.

Acik kaynak yazilimlari hepiniz duymussunuzdur. Blender gibi.. Kerkhythea da bunlardan biri... Program acik kaynakli bir render motorudur. Tamamen ucretsiz olan bu yetenekli programi ozel kilan ise; xml dosyalarini okuyabilmesidir. Su2kt plugini yardimiyla sketchup cizimlerinizi xml dosyalari dosyasi olarak kaydedebilirsiniz.
Kerkhythea hakkinda detayli bilgiye

adresinden ulasabilirsiniz.

Gerekli kurulumlar:
Sketcup programinin ucretsiz versiyonunu kurduktan sonra

adresinden su2kt pluginini indirip sketchup'a ekleyin. Plugin kendini herhangi bir elle ayar gerektirmeden sketchupa eklemektedir.
Kerkythea programini da

adresinden indirip kurduktan sonra programi kullanmaya baslayabilirsiniz.

Calisma mantigi:
Sketcup programiyla ciziminizi olusturun. Sketchup ust menuden plugin-kerkythea ve export yardimiyla ciziminizi kaydedin. Simdi kerkythea programini calistirin ve xml formatinda kaydettiginiz dosyanizi acin. Program kullanimini basit arayuzu sayesinde, biraz kurcalayarak ogrenebilirsiniz. Ufak bir hatirlatma: sketchup'dan aktardiginiz dosyada isik kapali olarak gelmektedir. Sol menuden isigi secip uzerine sag tiklayip (enable) secerek isigi etkinlestirebilirsiniz.

freemust (03.09.2007 05:47 GMT)

05.07.2008 20:52    

ilknur kuru
arkadaşlar google sketchUp programı bilenleri yardımcı olmalarını istesem,daha yeni başladım ve çok bilgim yok

24.01.2009 10:52    

metis
dediklerinizi yaptım ama plugin cıkmadı ne yapmam gerekıyor bana yardımcı olursanız sevınırım

21.04.2009 12:25    

vverdurec
arkadaslar bende kaplamalar görünmüyo renderda yardım edermisinz

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 0.6 saniye - Sorgu: 53 - Ortalama: 0.01132 saniye