15.06.2007 12:11    

onderyesilkaya_35
slm arkadaşlar sizlere birşey soracağım, piyasada fason çizim yapıyorum... inş. müh. bir abi bana bir otel tasarımı getirdi onu çizmemi istedi 7000 m2 arsa alanı ve 2000 m2 kitle alanı vardı. Ona uzun sürer demiştim. Oda bana daha yapmış oldukları 3d halini getirdi. Bunu dedi 2d ye çevir anlayamadım yani cepheleri benden 2 boyuta dökmemi bekledi. Olmaz böyle bişey dedim ama o ısrar edince kaliteli bir genç miamrı aradık. Mimar bana durumu anlattı ama ben hiç bişey anlamadım. Şimdi soruyorum size arkadaşlar bu konuda usta olan varmı????

15.06.2007 12:25    

y-eski
Slm.Arkadaşım Autod sayfasını 4bölüp her bir bölüme farklı bir görünüş koyabilirsin.Yada binanın yüzeyini koyalayarak, kesitini alarak teknik görünüşlerini oluşturmayı bi dene umarım yardımcı olabilmişimdir.Kolay gelsin.

15.06.2007 14:56    

onderyesilkaya_35
Tşk ederim arkadaşım ama benim demek istediğim bu değil di sanırım. yineden eline sağlık.

15.06.2007 15:01    

mazhar24
Komutun adı Setup Profile
Layout 1 geçip Komut Satırına _solprof yaz. istediğin görünüşe geçip katıları seç. sorulan harşeyi enter ile geç. Görünür ve görünmez çizgileri
ayrı bloklar halinde verecektir. Ucs yi değiştirerek istediğin gibi görünüşünü ayarlayabilirsin...

15.06.2007 15:27    

onderyesilkaya_35
madem kendini usta görüyorsunuz o zaman size usta diyeyim. usta bu söylediğin komutu girdim ama yapamadım. bana daha açık anlatırsan sevinirim. öok saol ilgi gösterdiğin için

15.06.2007 17:51    

byazici_8181
Arkadaşım senden kesit görünüş mü çıkarmanı istediler yoksa mimarı planındış hatlarını mı belirlemeni istediler.. Sanırım mimarı anlamda bir bilgin yok.. Bence en mantıklı iş olarak bir mimar veya imari çizimden anlayan biri ile görüşmelisin... anlatmakla olmaz o konu anlayamaman mantıklı.. sonuçta millet onu anlayabilmek için yıllarca okuyorlar..

15.06.2007 17:55    

tyazan
Merhaba. Öncelikle Autocad bilginizin iyi olduğunu düşünerek yardımcı olmaya çalışayım. Çizim ekranında hangi görünüşü çıkarmak istiyorsanız 3 boyutlu çizimi o görünüşe getirin. Örneğin ön görünüş. Komut satırına dashboard yazın. Sağ tarafta yeni komutlar açılacak. Bu komutlardan sağ üstten 3.sü olan flatshot var ona tıklayın. karşınıza yeni bir pencere gelecek. oradaki sol altta yer alan "show" seçeneği seçilidir. Onu seçili olmaktan çıkartın. Create yazan yere tıklayın. Çizim ekranında boş olan bir yere tıklayın. 3 defa enter'a basın 3 boyutlu çiziminizin ön görünüşü çizilmiş olacak. Ancak belki göremeyeceksiniz. Bunun için mausenizin orta tekerleğine çift tıklarsanız mutlaka görürsünüz. Biraz karışık gibi ama işlem basamaklarını sıra ile uygularsanız yapabilirsiniz. Kolay gelsin...

15.06.2007 19:01    

onderyesilkaya_35
:((byazici... bak ön yargılı davranmayı bırakta... benim nedemek istediğimi iyi anla. sana soruyorum diyorum ki; 3 boyutta çizilmiş bir cepheyi onu Autocad ortamında görebilirmyim. benim sizden istediğim buydu.

16.06.2007 06:37    

y-eski
Slm.Arkadaşım ne istediğini tam olarak anlatmıyorsun ondan sonra da anlatamadım, beni anlamıyorsunuz deyip duruyorsun ne istediğini tam olark anlatta millet yardımcı olsun.
hem madem autocad'de çizildi neden autocad ortamında göremiyesinki bunuda hiç anlamış değilim.Kolay gelsin.

16.06.2007 14:56    

onderyesilkaya_35
Tamam sizin dediğiniz gibi olsun, bak şimdi sana çok güzel bir örnekte anlatacağım. Ben sana 3d max ta çizilmiş örnek veriyorum başka 3d proğramı da olur bu; çizilmiş bir cephe çalışması gitiriyorum ve sana diyorum ki bunu Autocad te çevir. Sen bunu nasıl çevireceksin dvg ye, yardımcı olmak istiyorsan buyur sana çok güzel bir örnek. tşk ler.

16.06.2007 15:13    

ehya
Böyle bir çalışmayı projeye dönüştürmen kolay değil. Yeniden çizmek gibi birşey.
Elinde 3dmax dosyası da olsa, yapabileceğin en fazla dxf'e çevirip görünüşlere bakarak tek tek çizmen olabilir. Tabi ne kadar doğru bi çizim olur o ayrı bi mesele.

16.06.2007 17:23    

yazgunesi
Katı modelin hazır olduğunu varsayarak autocad içinde ;

1) Solids toolbarinda setup profile diye bir buton var tıklıyoruz.

2) Katı modelin 2d görünüş çıkarmak istediğimiz parçasını seçtik..

3) Autocad sorular sorcak, hepsine yes deyip enter tuşuna basalım..

4) Bu işlemlerden sonra katı modelin çevresinde çizgiler falan oluşacak.

5) Bunları taşıdığımızda uygun bir yere katı modelin 2d resmini elde etmiş oluruz.

6) Gerisi size kaldı. :D

16.06.2007 22:44    

y-eski
Slm.Ha şöyle, öncelikle ben 3dmax kullanmıyorum ama ehya arkadaşın dediğigibi dxf olarak dosyayı dönüştürürsen autocad açar ama tam olarak max'daki tüm özellikleri gösterirmi bilmem. Eğer max değilde başka bir proğram ise autocad ile ortak dosya türü kullanıyorlarsa o ortak tür üzerinden autocade transfer yapılır.Ama %100 bir verim sağlanmayabilir buda normaldir.Kolay gelsin.

19.01.2008 22:13    

artdesign16
sen katı model dosyanı gönder ben sana bi kesit yollayayım hemen en azından yardımcı olması için eğer istediğin böyle birşeyse devam ederiz

20.01.2008 08:46    

rgudu
Sanırım katı modelden görünüş çıkarma isteniyor. Daha önce bu konuda bilgi verilmiş bir döküman olacaktı.

15303-gorcikar.rar

rgudu (20.01.2008 08:59 GMT)

> 1 <
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.476 saniye - Sorgu: 87 - Ortalama: 0.01697 saniye