20.04.2007 19:53    

chamlychaly
AutoCAD te Koni Açılımı Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım. Adım adım AutoCAD'te koni açılımı çizimini nasıl yapacağınızı anlattım.

Yoğun istek üzerine yıllar önce yaptığım çalışmayı resimler silindiği için yeniledim.

Evet arkadaşlar bir çok autocad kullanıcısının bilmediği bir konu hakkında sizleri aydınlatmak istiyorum.

1- Öncelikle bize gereken konimizin alt çapı, üst çapı ve dikey yüksekliğidir. Resimde gördüğünüz üzere alt çap: 450 üst çap: 150 ve yüksekliğimizi 300 mm olarak belirledik.

2- Konimizin yan yüzeylerini ( eğik yüzey ) aynı açıda yukarıya doğru uzatıyoruz.

3- Uzattığımız çizgilerin birleştiği noktayı merkez noktası olarak belirliyoruz ve circle komutu ile konimizin üst sol köşesiyle alt sol köşesine kadar çapta 2 daire çiziyoruz. Bu çizdiğimiz daireler konimizin açılımı oluyor.

4- Şimdi işin en kritik noktasına geldik. Bir önceki resimde konimizin açılımını bulmuştuk fakat bu açılım sadece daireseldi. Şimdi konimizin başlangıç ve bitiş noktalarını belirlememiz gerekiyor. Bunu yapmak için lengthen komutunu kullanıyoruz. Öncelikle dairelerimizin merkezden üst tarafını trim komutuyla budayalım. Hatta kalan yarım daireninde sol tarafını konimizin sol üst ve sol alt bitiş noktalarından budayalım. Artık dairelerimiz yay oldu diyebiliriz. Konimizin üst çapı (iç daire) olan 150 yi 3,14 (pi sayısı) ile çarpıyoruz ve konimizin tam açılım uzunluğunu buluyoruz. Lengthen komutunu seçtikten sonra bizden obje seçmemizi isteyecek burada yine iç daireyi seçiyoruz ve Total (t) yazıp enter yapıyoruz. Ardından 150x3.14= 471 bulduğumuz uzunluğu giriyoruz tekrar enter yapıyoruz. Son olarak iç daireyi tekrar seçiyoruz. Seçerken yayın ne tarafının kalmasını istiyorsanız tam aksi yönünde bi yerden seçerseniz doğru taraftan kısaltma yada uzatma yapmış olursunuz.

5- İç dairenin olması gereken net uzunluğunu belirledikten sonra bitiş noktasından dış daireye dik çizgimizi çiziyoruz. Osnap seçeneklerinin hepsi açık olursa bu işlem kolaylıkla halledilir. Böylelikle dış dairenin de net uzunluğu otomatik olarak çıkmış olacaktır.

Evet artık konimizin açılımı tamamlandı. Konuyu rahatça anlayabilmeniz için AutoCAD'i belirli bir seviyede bilmeniz şart. Anlatımda önemsiz eksiklikler olabilir fakat bu yöntemi ben konik kazan imalatında bir çok kez kullandım. 2000 yılında karşılaştığım bu sorunu çözmek için gitmediğim mühendis mimar kalmamıştı. Hiç kimse bilmiyordu ya da bilenlerde anlatmıyordu. Neyse ki kısa bir süre sonra kendi uğraşlarımla çöze bilmiştim.

Sorun yaşayanlar takıldıkları yerde söylerse yardımcı olabilirim.

iyi çalışmalar.

admin (07.12.2017 21:22 GMT)

15.09.2007 05:55    

Offset
teşekkür ederim arkadaşım buradadaki mühendis arkadaşda benim gibi teknik ressamların çizimden başka bu hesaplarıda bilmemiz gerektiğini söyledi

15.09.2007 10:31    

t-rex
teşekkürler güzel anlatım olmuş....

08.10.2007 11:03    

unicor
teşekkürler....

08.10.2007 14:16    

stny41
bu işlemi dahada basite indirgeyebiliriz.kesim açısı bulma kısmına kadar yapılan işlemler aynı kesim açısını ise basit bir formülle çözebiliriz. 180xd/r yada 180xD/R buradaki D konik

09.10.2007 08:07    

s_ustundag2000
güzel anlatım için teşekkürler. Bende stny41 arkadaşıma katılıyorum.hatta bazı uygulamalarda , kesim açısını iki veya daha fazla parçalı yapmak gerekiyor. kesim açısı=180x(d/r)x(1/n) "n=koni parça sayısı" 2 parçadan oluşuyorsa n=2 , üç parçalı ise n=3..... lazer sac kesimlerinde çok işe yarar, firemizi azaltır.
işin formülasyon kısmına gelince EXCEL'de oluşturduğum tabloda sadece koninin alt-üst çapını ve yüksekliğini giriyorum, açılım çaplarını ve kesim açısını alıyorum. Auto-cad'de sadece trimlemek kalıyor.
İzin verildiği taktirde kendi yaptığım excel dosyasını herkesle paylaşırım...Koni çiziminin bu kadar kolay olduğuna inanamazsınız...

22.11.2007 11:37    

bektas001
teknik resim bilgisi için teşekkür ederim

25.11.2007 14:11    

darkdream_
chamlychaly

Ben DreamKeeper eski nickin şifresini unuttum. Sana sonsuz teşekkürlerimi sunabilmek için tekrardan üye oldum. Bu açılım formülünü 2 senedir arıyorum. ne mimarlar ne mühendisler gezdim kaç kursa gittim kimse anlatmadı. Anlatamadı sizin dediğiniz gibi.. Size sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Abi benden büyükseniz ellerinizden öpüyorum bu kadar uğraşıp resimleyip çıkartmışsınız. Bu paylaşımdan da öte bir durum. Çok ama çok teşekkür ederim. umarım bu mesajımı okursunuz.

25.11.2007 20:10    

acanat
Bravo çok güzel bir anlatım.Jet siklon tasarımlarımda mutlaka kullanacağım.

26.11.2007 21:12    

iyimser
Açınımlar ve arakesitler konusunda yazdığım 2000 yılına ait tezim autoLISP te otomatik çizim yapıyor. Değişik 14 tip örnek oluşturmuştum... Karabük Dç ve Aksaray Çift kartal firmaları benim bu programımı kullanıyor. trigoometriniz sağlam ise ve tasarı geometride biraz bilginiz varsa bu iş çok zevk verir...

07.02.2008 10:03    

pirnursu
"chamlychaly" arkadaşımıza teşekkür ederim bu anlatım çok işime yaradı artık açıkcası pek çok hesapladan kurtuldum konik cizimlerimi daha hızlı yapıyorum.

Öğrenmek istedigim bombe çizimlerininde bu şekilde daha pratik çizim förmülü varmı?

özellikle; az derin bombe, torisferik bombe ve eliptik bombe için pratik förmüller çok işime yarar.

şimdiden teşekkür ederim.

29.02.2008 08:40    

sskp
bu bilgi için çok teşekkürlr... autocad' ı kendi kendime öğrenmiştim fakat sırf bu konuyu öğrenebilmek için kursa gittim oradada gösteremediler böyle önemli konuları basit anlatımlı bir şekilde sunup bilgileri bizlerle paylaştığın için tekrar teşekkürler

11.03.2008 22:07    

erali
teşekkürler, hesap kadar uzun ama daha teknik

11.06.2008 13:56    

elinex
Bu tip bilgiler teknik Resim Cilt 2 sayfa 11 de anlatılıyor.
Alt ve üst merkezleri birbirinden kaçık açılımlara kadar siz temel bilgilerle kendiniz de bulabilirsiniz.

Tavsiyem;
Ne program kullanırsanız kullanın.
Teknik Resim Cilt 1 ve Cilt iki elinizin altında devamlı bulunsun.
Şaşıracağınız bir ton temel bilgi bu iki kitapta.

12.06.2008 12:54    

KADIKIZI
teşekkür ederim :) chamlychaly imalat sektöründe çalışanlar için çok faydalı olacak gercekten de...

ayrıca elinex size de teşekkür ederim tavsiyeleriniz için

.

17.09.2008 11:10    

mrkadiz
Anlatım için çok teşekkürler. Benim komut ile ilgili bir sorum olcak. lengthen komutunu kullandığım zaman sonuc comman line kısmında çıkıyor. Bunu normal bir ölçü şekli ile anlattığınız resimdeki gibi göstermenin yolu nedir. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

12.11.2008 13:03    

astuta
arkadaslar bu acılım sistemi yanlıs tam ölçü cıkmıyo bu sekilde yaparsanız yükseklik yanlıs olur ve o yanlıs pldugu için iç ve dıs caplarda yanlış olur bu acılım cıkarmayın

18.11.2008 13:57    

tariknazli
iyi bir açıklama

20.11.2008 16:40    

blackmaskneco
yaw arkadas anlattığın konu ilgimi cekti ama tam olarak anlayamadın neyi anlattıyosun yardımcı olurmusun biraz acarmısın bu konuyu

01.12.2008 10:55    

demli
teşekkür ederim arkadaşım eline sağlık anlatımını gayet güzeldi yardımlarının dewamını bekliyoruz.

> 1 < [2] [3] Sonraki Sayfa
Copyright © 2004-2022 SQL: 1.321 saniye - Sorgu: 100 - Ortalama: 0.01321 saniye